به روز شده: 6 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 74614
زمان انتشار: شنبه 9 شهریور 1398 - 10:57:03

اعلام آمادگی سازمان ملل برای تخلیه اردوگاه الرکبان

اعلام آمادگی سازمان ملل برای تخلیه اردوگاه الرکبان
حقوق بشر  > جهان  - سازمان ملل برای کمک به تخلیه اردوگاه آوارگان سوری الرکبان در مرز اردن از غیرنظامیان اعلام آمادگی کرد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، بانوس مومتزیس، مسؤول ویژه امور انسانی سازمان ملل در سوریه در سخنانی اظهار کرد: ما برای تسهیل روند تخلیه اردوگاه آوارگان الرکبان آماده‌ایم. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که این اتفاق به صورت داوطلبانه رخ می‌دهد.

وی با عنوان اینکه اوضاع کنونی این اردوگاه "وخیم" است، افزود: همچنان حدود ۱۲.۷۰۰ شخص در اردوگاه الرکبان در نزدیکی یک پایگاه آمریکایی حضور دارند. بیش از یک سوم ساکنان این اردوگاه قصد ترک آن را دارند.

مومتزیس گفت: اکثریت قریب به اتفاق ساکنان الرکبان می‌خواهند به مناطق تحت کنترل دولت سوریه بروند و شماری دیگر نیز قصد انتقال به مناطق شمالی را دارند که تحت کنترل مخالفان است.

مسؤول ویژه امور انسانی سازمان ملل در سوریه در ادامه تصریح کرد: طبق نظرسنجی انجام شده، حدود ۴۷ درصد از ساکنان این اردوگاه اعلام کرده‌اند که به دلیل "نگرانی‌های امنیتی" و ترس از بازداشت قصد دارند تا در اردوگاه باقی بمانند.

وی همچنین درباره توزیع کمک‌های بشردوستانه در این اردوگاه که از فوریه تاکنون انجام نشده است، تأکید کرد: سفر هفته گذشته به اردوگاه الرکبان اولین گام از یک طرح دو مرحله‌ای بود و گام دوم که امیدواریم هرچه سریعتر برداشته شود، شامل توزیع کمک‌های بشردوستانه است.

طبق گفته یکی از ساکنان الرکبان، اوضاع این اردوگاه وخیم است، طوری که بیشتر ساکنان روزانه تنها یک وعده غذای ساده می‌خورند و این وعده معمولا شامل نان، روغن زیتون و ماست است.

از سوی دیگر، أبو أحمد الدرباس خالدی، رئیس شورای غیرنظامیان وابسته به اپوزیسیون سوریه در اردوگاه الرکبان گفت که سازمان ملل وعده داده است کمک‌های غذایی را در هفته اول سپتامبر توزیع کند و سپس به اتوبوس‌ها اجازه دهد تا برای خارج کردن ساکنان وارد اردوگاه شوند.

مومتزیس در این باره تصریح کرد، اوضاع اردوگاه الرکبان ناامید کننده است و این اردوگاه از جمله اماکنی است که رسیدن به آن برای کارمندان امدادی بشردوستانه دشوار است.

سوریه و روسیه ماه فوریه اعلام کردند که مسیرهای اردوگاه را باز کرده‌اند و شهروندان سوری می‌توانند آزادانه این کمپ را ترک کنند.

مقامات سازمان ملل می‌گویند که بیش از نیمی از جمعیت اصلی اردوگاه الرکبان تا کنون از آن خارج شده‌اند.

سازمان ملل و هلال احمر سوریه نیز هفته گذشته به منظور اطلاع از تعداد افراد باقی مانده در الرکبان و همچنین اینکه چه کسانی خواهان خروج از آن هستند، یک هیأت مشترک به اردوگاه فرستادند.

کد مطلب: 74614
زمان انتشار: شنبه 9 شهریور 1398 - 10:57:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد