به روز شده: 21 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 74703
زمان انتشار: سه شنبه 12 شهریور 1398 - 08:48:43

معاون وزیر دادگستری: برای مدیریت آسیبهای اجتماعی حوزه کودک سمن ها بهترین گزینه اند

کودکان  - عباسی گفت: هیچ‌ کودکی بزهکار‌ نیست حتی‌ کودکان معارض قانون نیز خود کودکان آسیب دیده و بزه دیده ای هستند که حاصل طلاق، اعتیاد خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست، خانواده های از هم پاشیده و نتیجه آسیبهای اجتماعی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، هشتمین‌ کنفرانس تخصصی حقوق کودک به میزبانی‌ اردبیل و در محل سالن همایش های استانداری این شهر برگزار شد.
محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون‌حقوق کودک در این‌ همایش ضمن گرامیداشت فرارسیدن ماه محرم، بر رعایت تام و تمام حقوق کودک در سیره، روش و منش اهل بیت علیهم السلام تاکید کرد و گفت: حقوق کودک در ایران یک‌ اصل بنیادین و برگرفته از اصول و فرهنگ‌ ایرانی اسلامی‌ ماست که باید تلاش کنیم آن را به طور‌ کامل اجرا کنیم.
عباسی ویژگی کنوانسیون جهانی حقوق کودک را صرفا کشف و شناسایی و تجمیع حقوق کودکان در یک مجموعه و ارائه آن به سایر کشورها عنوان کرد و گفت: کرامت انسانی و احترام و رعایت حقوق کودکان چکیده همه اصول این‌ کنوانسیون‌ است.
معاون وزیر دادگستری گفت: هیچ‌ کودکی بزهکار‌ نیست حتی‌ کودکان معارض قانون نیز خود کودکان آسیب دیده و بزه دیده ای هستند که حاصل طلاق، اعتیاد خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست، خانواده های از هم پاشیده و نتیجه آسیبهای اجتماعی هستند.
وی کودکان را نیازمند توجه همه جانبه دولت، خانواده، مدرسه و سمن ها دانست و گفت: ما برای حمایت همه جانبه از کودکان به صحنه آمده ایم‌ و برگزاری کنفرانس های تخصصی اینچنینی در استانها نیز دال بر این‌ مدعاست.
معاون‌ وزیر دادگستری با تقبیح پدیده کودک همسری، از دست و پاگیر بودن روند واگذاری کودکان تحت نظارت بهزیستی به خانواده های واجد شرایط انتقاد کرد و اظهار داشت: تحول در حقوق کودکان به معنی برداشتن گام های بلندتری در برنامه های آتی و فعلی است، وقتی در جامعه و به طور اخص در اردبیل شاهد مواردی از کودک همسری، کودکان‌ کار وخیابان ، کودکان بازمانده از تحصیل و سایر پدیده های منفی اجتماعی ذیربط هستیم هشداری برای ماست تا با همفکری‌ و هم افزایی به چاره یابی و حل چنین مسایلی اهتمام ویژه داشته باشیم.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک مدیریت کودکان کار را در اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی‌ مطلوب عنوان‌ کرد و با بیان اینکه حتی ‌وجود یک‌ کودک‌کار و خیابان هم عددی بزرگ و تاسف برانگیز‌ است گفت: همه‌ دولتها در مدیریت آسیبهای اجتماعی ناموفق بوده اند و این دلیل محکمی ‌برای بهادادن و به صحنه آوردن سمن ها و نهادهای مردمی برای مدیریت آسیبهای اجتماعی است.‌
عباسی سمن ها را ظرفیتی بزرگ برای مدیریت آسیب های اجتماعی برشمرد و گفت: هرجا به سمن‌ها بها داده ایم و به آنها اعتماد کرده ایم به خوبی نقش خود را ایفا‌ کرده و‌ گره‌گشایی کرده اند.
لازم به ذکر‌ است دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ادامه سفر خود به اردبیل از بهزیستی، پارک‌ بانوان، کانون اصلاح و تربیت و کانون‌ پرورش فکری کودکان و نوجوانان اردبیل بازدید و کلینیک تخصصی حقوق کودک را در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افتتاح کرد.

کد مطلب: 74703
زمان انتشار: سه شنبه 12 شهریور 1398 - 08:48:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب