به روز شده: 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 74811
زمان انتشار: یکشنبه 17 شهریور 1398 - 10:15:52

رهایی دو محکوم به قصاص با رضایت اولیای دم در هرمزگان

قوه قضائیه  - حمزه ئی از رهایی دو محکوم به قصاص از ابتدای سال جاری در استان هرمزگان خبر داد.

به گزارش میزان، معاون قضایی رئیس کل و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان اظهار داشت: با تلاش کارکنان شورای حل اختلاف بندرعباس از ابتدای امسال دو نفر از زندانیان پس از اخذ رضایت اولیای دم از قصاص رهایی یافته اند.

این مقام مسئول در خصوص جزئیات پرونده این محکومین گفت: در نخستین ماه از بهار امسال پرونده‌ای با موضوع قتل عمد در شورای حل اختلاف ویژه زندان مرکزی بندرعباس با صلح و سازش و نجات جوان زندانی مختومه شد.

وی در تشریح جزئیات این پرونده عنوان کرد: در اوایل سال جاری پرونده‌ای با موضوع قتل عمدی در یک نزاع در روستایی در حوزه قضائی شهرستان حاجی آباد مطرح و پس از تحقیقات اولیه توسط مقام قضایی و مرجع انتظامی مشخص شد که در حاشیه یک مراسم عروسی؛ نزاعی رخ داده و فردی ۱۸ ساله حین نزاع بر اثر اصابت چاقو جان خود را از دست داده است.

حمزه ئی افزود: با تلاش صورت گرفته در سریعترین زمان ممکن ضارب دستگیر شد و به ایراد جرح با چاقو و قتل مقتول و شرب خمر اقرار نمود.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان در ادامه عنوان کرد: با تکمیل پرونده و درخواست قصاص اولیاء دم و اعلام ختم تحقیقات و رسیدگی در شعبه اول دادگاه کیفری استان هرمزگان حکم قصاص قاتل (ه-ع) صادر شد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بیان کرد: با توجه ندامت قاتل، شعبه ۲۱ شورای حل اختلاف شهرستان بندرعباس مستقر در زندان مرکزی بندرعباس به پرونده ورود نموده و با تشکیل جلسات متعدد اعضای شورا و خانواده مقتول در روستای محل سکونت وی و با حضور ریش سفیدان، بزرگان و خیرین محلی در نهایت این تلاش‌ها به بار نشست و اولیاء دم با مصالحه رضایت خود را اعلام و قاتلی که جوانی خود را با اشتباهی مرگبار تباه نموده بود با گذشت اولیاء دم دوباره به زندگی بازگشت.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان همچنین در خصوص پرونده دیگر محکوم به قصاص رهایی یافته خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۸۷ با کشف جسدی در بیابان‌های اطراف قشم پرونده‌ای با موضوع قتل عمدی در حوزه قضایی قشم تشکیل شد با بررسی موضوع توسط بازپرس و مرجع انتظامی در کمتر از ۴۸ ساعت متهم دستگیر و در تحقیقات اولیه در محضر مقام قضایی به اختلاف مالی با مقتول و درگیری با وی پس از استعمال مواد مخدر و نهایتاً قتل او با ضربات چماق به سرش اقرار نموده است.

وی افزود: پرونده پس از تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست به شعبه اول دادگاه کیفری استان هرمزگان ارجاع شد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان در ادامه عنوان کرد: با توجه به اقرار صریح قاتل به ارتکاب قتل و درخواست قصاص توسط اولیاء دم حکم به قصاص نفس صادر که رأی مذکور در شعبه هفتم دیوانعالی کشور تأیید و ابرام شده است.

حمزه ئی تصریح کرد: با توجه به قطعیت حکم قصاص پرونده در اختیار شعبه ۲۱ شورای حل اختلاف بندرعباس مستقر در زندان مرکزی بندرعباس قرار گرفت و با تشکیل جلسات متعدد در شورای حل اختلاف و دعوت از اولیاء دم تلاش بی وقفه رئیس و اعضای خدوم شورای حل اختلاف ویژه زندان بندرعباس در نهایت منجربه صلح و سازش و اولیای دم با مصالحه رضایت قطعی خود را اعلام و زندانی از قصاص رهایی یافت.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان هرمزگان خاطرنشان ساخت: اشاعه فرهنگ صلح و سازش و اعمال عفو و گذشت یکی از اصول بنیادین در فرهنگ اسلامی است و بر همین اساس نهاد قضایی شورای حل اختلاف به منظور گسترش این فرهنگ در سطح جامعه نقش بسیار برجسته‌ای را ایفا می‌نماید.

وی با اعلام خرسندی از دستاورد پرسنل شورای حل اختلاف زندان مرکزی شهرستان بندرعباس در جلب رضایت اولیاء دم ابراز امیدواری کرد: اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف استان هرمزگان با عمل به مبانی قانونی و تحقق اهداف پیش‌بینی شده در آینده نیز همچون همیشه با هدف گسترش فرهنگ صلح و سازش در سطح جامعه به شکل موثرتری به ارائه خدمت بپردازند.

کلید واژه: قوه قضائیه - قصاص
کد مطلب: 74811
زمان انتشار: یکشنبه 17 شهریور 1398 - 10:15:52
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری