به روز شده: 20 دقیقه قبل
کد مطلب: 74822
زمان انتشار: یکشنبه 17 شهریور 1398 - 14:38:01

دیدار رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه با رئیس سازمان بازرسی کل کشور/ جذب نخبگان و پژوهشگران جوان

قوه قضائیه  - رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: پژوهشگاه با مجوزی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ کرده، به دنبال آن است تا نخبگان و فارغ التحصیلان جوان را جذب دستگاه قضا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، سید حجت اله علم الهدی رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه صبح امروز با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با قاضی ناصر سراج دیدار و گفتگو کرد.

علم الهدی در این دیدار با بیان ماموریت‌های اصلی پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: پژوهشگاه قوه قضاییه به عنوان قوه عاقله دستگاه قضایی باید با استفاده از ظرفیت‌های پژوهشگران و نخبگان کشور در مقام پشتیبان علمی بروز و ظهور داشته باشد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی پژوهشگاه در خصوص گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی با سازمان بازرسی کل کشور گفت: همکاران ما در پژوهشگاه آمادگی افزایش تعاملات و همکاری‌های علمی در بحث بازرسی و نظارت با سازمان را دارند که در همین راستا پیشنهاد می‌شود تا با ایجاد سازوکاری مناسب در قالب کمیته مشترک به دنبال موضوع یابی کاربردی برای امور پژوهشی باشیم.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه در ادامه به فراخوان جذب هیات علمی در این پژوهشگاه اشاره کرد و افزود: امروز بیشتر نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی علاقه به حضور در هیات علمی دانشگاه را دارند که در همین زمینه قوه قضاییه این فرصت را برای آن‌ها به ارمغان آورده و پژوهشگاه قوه قضاییه با مجوزی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ کرده، به دنبال آن است تا نخبگان و فارغ التحصیلان جوان را جذب قوه قضاییه کند.

وی ادامه داد: البته جذب نخبگان و پژوهشگران جوان نافی حضور اساتید و قضات باتجربه نیست و پژوهشگاه حتما از تمام ظرفیت نخبگانی و قضات حاضر در قوه قضاییه کشور استفاده خواهد کرد.

علم الهدی تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی پژوهشگاه ارتباط تنگانگ علمی با قضات و پژوهشگران است که در این زمینه برگزاری دادگاه‌های مجازی را برای آشنایی هرچه بیشتر پژوهشگران، نخبگان و دانشجویان با روند دادرسی در دستور کار خود قرار داده ایم.

در ادامه این دیدار قاضی سراج با بیان اینکه اقدامات خوبی در راستای ارتقای قوه قضاییه در پژوهشگاه آغاز شده است، اظهار کرد: حضور نخبگان و پژوهشگران جوان در پژوهشگاه قوه قضاییه برای ارتقای علمی دستگاه قضایی امری شایسته و پسندیده است البته پیشنهاد می‌شود از اساتیدی که تئوری را در کنار مباحث عملی دنبال کرده اند، استفاده شود.

وی با اشاره به اقدامات پژوهشی و مطالعاتی در زمینه مبارزه با فساد در سازمان بازرسی گفت: همکاران ما در سازمان بازرسی کل کشور سعی کردند تا با آسیب شناسی گزارشات بازرسی در حوزه بانک، نفت، گمرک، ثبت و... برنامه‌های جدیدی را برای سازمان تعریف و از بروز مجدد مشکلات جلوگیری کنند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خواستار همکاری پژوهشی و علمی پژوهشگاه با سازمان بازرسی شد و تصریح کرد: امروز در قوه قضاییه نیازمند یک هم افزایی در بین دستگاه‌ها در حوزه پژوهش هستیم تا با گسترش همکاری‌ها و تعاملات از کار‌های پژوهشی موازی جلوگیری کنیم که این امر در مرحله اول باعث کیفی سازی پژوهش می‌شود و در مرحله دوم به صرفه جویی در هزینه و نیروی انسانی می‌انجامد.

وی با بیان اینکه امروز قوه قضاییه تشنه تولید خوراک خوب از سوی پژوهشگاه در حوزه علمی و پژوهشی است، افزود: پژوهشگاه قوه قضاییه نیازمند آن است تا با ورود به هنگام در موضوعات خاص به نوعی ظرفیت‌های قضات را به کار گیرد و آن‌ها را در یک رقابت سالم تشویق و از روزمرگی آن‌ها جلوگیری کند.

قاضی سراج ادامه داد: پژوهشگاه امروز باید با حضور در دادگاه‌های سراسر کشور نقاط قوت و ضعف آن را احصا و در اختیار مسئولان قوه قضاییه قرار دهد. پژوهشگران باید پیشنهاد‌هایی را در قالب یک کار کارشناسی و علمی در خصوص چگونگی بررسی پرونده‌ها به قضات و مسئولان قضایی ارائه دهند به عنوان مثال از لحاظ علمی مزایای بررسی پرونده شهرستان‌ها در خود استان به جای تهران را بررسی و نتایج آن را به مسئولان قوه قضاییه اعلام کند.

وی با اشاره به تاسیس آکادمی آمبودزمان آسیایی در سازمان بازرسی کشور گفت: با توجه به دستورات و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص افزایش همکاری‌های بین المللی در طول ۵ سال گذشته با بیش از ۱۲ کشور اروپایی، آفریقایی و آسیایی تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم.

طبق گزارش روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان با بیان اینکه امروز نیازمند تعامل هرچه بیشتر بین دانشگاه و دادگاه و آموزش عملی شگرد‌های قضایی به قضات هستیم، خاطرنشان کرد: پژوهشگاه قوه قضاییه باید در راستای انتقال تجربیات علمی قضات، جزوات و کتاب‌هایی را در خصوص برخی پرونده‌ها منتشر و در اختیارقضات جوان قرار دهد که این امر در تصمیم گیری رسیدگی به پرونده‌ها بسیار راهگشا است.

کد مطلب: 74822
زمان انتشار: یکشنبه 17 شهریور 1398 - 14:38:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری