به روز شده: 3 ساعت و 46 دقیقه قبل
کد مطلب: 74827
زمان انتشار: سه شنبه 19 شهریور 1398 - 13:58:28

عزاداری باشکوه عاشورا در سراسر کشور

 عزاداری باشکوه عاشورا در سراسر کشور
حقوق بشر  -  هر سال که می‌گذرد عطش عشق به حسین(ع) و سوزش دل های مسلمانان تازه تر و بیشتر می‌شود، این جمعیت پیر و جوان نمی شناسد همه با هم برای سیداشهداء به خیابان ها آمده اند تا یک صدا مظلومیت امام حسین را به گوش جهانیان برسانند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سرتاسر ایران اسلامی برای سالروز شهادت امام حسین(ع)، شهید کربلا به پا خواسته‌اند و در جای جای شهرهای کوچک و بزرگ کشور دسته‌های عزاداری حسینی به راه افتاده و همه در ماتم شهادت سیدالهشداء(ع) می‌گریند.

گویی هر سال که می‌گذرد عطش عشق به امام حسین(ع) بیشتر و سوزش دل‌ها تازه تر و بیشتر می‌شود، این جمعیت پیر و جوان نمی‌شناسد همه با هم برای سیدالشهداء به خیابان‌ها آمده‌اند تا یک صدا مظلومیت و حقانیت امام حسین(ع) را به گوش جهان برسانند.

هر جا که می روی هر کس به نوبه خود کاری انجام می‌دهد، از ایستگاه‌های صلواتی گرفته تا حیاط‌های خانه‌ها که در کنار حرارت زیاد شعله‌ها مشغول به پخت نذری برای عاشورای حسینی هستند و همه بی اختیار دل‌هایشان سوخته و اشکهایشان جاری می شود و در این لحظه تنها یک جمله بر هر کسی تداعی می شود، «این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست».

در تهران مراسم عزاداری بسیار بزرگی در سطح شهر به ویژه در بازار بزرگ تهران، میدان امام حسین(ع)، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و همچنین در حرم مطهر امامزاده صالح(ع) دسته‌های عزادرای بسیار طولانی و بزرگی به راه افتاده است که نسبت به دیگر سالها بیشتر و با شکوه تر این مراسم در حال برزگرای است. تمامی استان‌ها و شهر‌ها با آداب و رسوم خود همه برای امام حسین (ع)، واقعه کربالا و آنچه در ظهر عاشورا بر ۷۲ تن از یاران سیدالشهداء گذشت، جانسوزانه عزاداری می‌کنند.

اصفهان، کرمان، همدان، زنجان، بیرجند، بجنورد، رشت، شاه شهیدان رودبار، بوجان لواسان و خالخیل مازندران، قم، مشهد مقدس، شیراز، بندر عباس، سبزوار، زاهدان و... همه و همه یک صدا یا حسین(ع) می‌گویند.


هم اکنون میدان تجریش، بازار بزرگ تهران، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی و حرم مطهر امازاده صالح(ع) دسته های عزداری باشکوهی به عزاداری برای سالرزو شهادت جانسوز سیداشهداء می پردازند.

همه ساله روز عاشورا ، در زنجان دسته عزاداری حسینیه اعظم زنجان از محل مسجد در خیابان فردوسی تا امام زاده سید ابراهیم این شهر حرکت می‌کند و در میدان انقلاب به اوج خود می‌رسد هر سال علاوه بر مردم زنجان از استان های مختلف در این دسته حضور می‌یابند.

هیئت‌های عزاداری شهرستان زاهدان از صبح امروز به خیابان‌ها آمدند و به عزاداری برای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) پرداختند.

عزاداران حسینی با شنیدن نوای ملکوتی اذان ظهر در زاهدان با ایجاد صف‌های منظم و طولانی به امامت آیت‌الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان به اقامه نماز پرداختند.

مراسم و آیین عزاداری «امام حسین (ع)» در استان مازندران از جایگاه خاصی در بین سایر آداب‌ و رسوم برخوردار است لذا این مراسم و آیین‌ها را می‌توان به دو بخش کلی و تخصصی مربوط به منطقه ساری دانست.

در استان مازندران ده مراسم خاص وجود دارد که مختص «امام حسین (ع)» است که مردم مازندران آن‌ها را بجا می‌آورند، این آیین‌ها هرساله در ماه محرم به اجرا گذاشته می‌شود که ارزشمند و جذاب است.

مردم نیز با بجا آوردن این مراسم ارادت خود را به «ائمه معصومین (ع)» نشان می‌دهند.

آنچه بیش از همه پیرامون سابقه درخشان شهر قم در اقامه عزای حسینی خودنمایی می‌کند، برپایی مجالس سوگواری با نمادها و آیین‌های سنتی و اجرای نمایش تعزیه در مناطق مختلف این شهر مقدس و روستاهای اطراف آن است.

نشان دادن حزن و اندوه در مصائب سید و سالار شهیدان با به‌کارگیری نمادهای مختلف و برگزاری مجالس سوگواری امام حسین(ع)‌در قم قدمتی بسیار طولانی دارد و هم‌اکنون نیز بسیاری از این مجالس باسابقه در شهر و روستاهای استان قم دایر است و عزاداران حسینی از میان همه اقشار می‌توانند در این محافل مذهبی شرکت کنند.

اجرای نمایش سنتی تعزیه نیز در قم محدود به سالن‌های خاص نیست و بسیاری از تعزیه‌ها با حضور پرتعداد مخاطبان در سطح مناطق مختلف شهر و روستا برگزار می‌شود و عموم مردم می‌توانند به تماشای این جلوه‌گاه تاریخ بنشینند.

منطقه خلیج، فارس، سالیان درازی است که عزای امام حسین(ع) در جنوب زبانزد است و "چک چکو" نیز ازجمله آیین‌هایی به شمار می‌رود که مردم هرمزگان در ایام محرم آن را برگزار می‌کنند. مراسم علم‌گردانی در تمامی ایران وجود دارد اما در هرمزگان و به‌ویژه بندرعباس به سیاقی دیگر است.

یکی از معروف‌ترین این مراسم علم‌گردانی مسجد ۱۲ امام منبر گپ بندرعباس است که تاریخچه این علم‌ها و مراسم آن‌ها به سالیان دور برمی‌گردد.

همزمان با عاشورای حسینی (ع) آئین سنتی «گِل مالی» لرستانی‎های مقیم تهران و مراسم عزاداری و سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، صبح روز عاشورا در بلوار فردوس تهران برگزارشد.


منبع: میزان

کلید واژه: عاشورا - ماه محرم
کد مطلب: 74827
زمان انتشار: سه شنبه 19 شهریور 1398 - 13:58:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد