به روز شده: 6 ساعت و 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 74870
زمان انتشار: شنبه 23 شهریور 1398 - 11:44:54

واکنش‌ها به بازداشت زن باردار در عربستان

واکنش‌ها به بازداشت زن باردار در عربستان
حقوق بشر  > جهان  - صفحه "زندانیان عقیدتی" در توییتر به تراژدی "خدیجه الحربی" نویسنده سعودی پرداخته که در ماه‌های آخر بارداری خود بازداشت شد.

 این صفحه از مقامات عربستان خواست هرچه سریعتر سرنوشت او را فاش کنند. فعالان شبکه‌های مجازی این اقدام ریاض را محکوم کرده و شیوه اعراب در دوره جاهلی را یادآور شدند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، صفحه مذکور که به اخبار بازداشتی‌های سعودی می‌پردازد، از مقامات عربستان خواست سرنوشت الحربی که او را بدون مراعات شرایط بارداری‌اش بازداشت کرده‌اند، فاش کنند.

فعالان شبکه‌های اجتماعی هشتگ‌های بسیاری ایجاد کرده و خواستار آزادی الحربی و دیگر بازداشتی‌های زن سعودی شدند. آنها هشتگ‌هایی تحت عنوان "خدیجه الحربی"، "تولد در زندان"، "باردار پشت میله‌های زندان" و "جاهلیت نخستین" را ایجاد کردند.

ابو محمد یکی از فعالان در شبکه‌های مجازی در واکنش به هشتگ‌های مذکور نوشت: جوانمردی اعراب در دوره جاهلی موجب می‌شد که زن را تا حد و اندازه معینی مراعات کنند و به عنوان یکی از ارکان جوانمردی عرب، کرامت زن را حفظ کنند.

وی در ادامه نوشت: آیا تصمیم‌گیران سیاسی به قدر کافی جوانمرد نبودند تا با لطف و مهر به الحربی بنگرند در حالی که او پشت میله‌های زندان وضع حمل کرد.

صفحه‌ای تحت عنوان "زنان سعودی بازداشتی" در توییتر نیز با الحربی ابراز همبستگی کرده و نوشت: پس از وضع حمل، حال و وضعیت الحربی چگونه است؟! حبس را چگونه می‌گذراند؟ آیا از نوزاد خود دور و محروم است؟ یا نوزادش در کنار اوست؟ آیا خدمات درمانی ویژه دریافت می‌کند؟

حمد خالد عبدالرحمان نیز ضمن مشارکت در هشتگ "خدیجه الحربی" نوشت: الحربی، فعال بازداشتی در زندان‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان وضع حمل کرد. اینگونه دولت عربستان دو انسان را بدون هیچ‌گونه گناهی مجازات کرد. او در ادامه نوشت: مادرانشان کودکان را آزاد به دنیا آوردند و مادرانشان نیز آزاد هستند.

ابوعلا الزنکی نیز در واکنش به بازداشت خدیجه الحربی نوشت: الحربی در آن واحد دردهای مختلفی را تجربه می‌کند، درد وضع حمل، درد وضع حمل در زندان، درد نبود همسرش که در بازداشت به سر می‌برد، درد غیاب خانواده‌اش در شرایط دشواری که الحربی آن را پشت سر می‌گذارد. وی در ادامه خطاب به الحربی نوشت: به تو قول می‌دهیم که دردهایت را فراوش نکنیم تا آزاد شوی و همه کسانی که موجب این غم و درد تو شده‌اند، مجازات می‌شوند.

کلید واژه: عربستان
کد مطلب: 74870
زمان انتشار: شنبه 23 شهریور 1398 - 11:44:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد