به روز شده: 9 ساعت و 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 75004
زمان انتشار: یکشنبه 31 شهریور 1398 - 08:03:42

در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد: لایحه تامین امنیت زنان برای برای تحکیم مبانی خانواده است

در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد: لایحه تامین امنیت زنان برای برای تحکیم مبانی خانواده است
زنان  - ابعاد مختلف لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت در گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور معاون حقوقی قوه قضاییه و قاضی دیوان عالی کشور بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مصدق در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با اشاره به آیه الرجال قوامون علی النساء در قرآن کریم افزود: این آیه به معنای مدیریت مرد در خانه و کارگزاری و خدمت گذاری وی نسبت به زن است و به معنای برتری مرد به زن نیست، بر این اساس در لایحه صیانت و تامین امنیت بانوان همچنان که نگاهی به حقوق زن و مرد داشته ایم به تحکیم مبانی خانواده نیز توجه شده است.

وی افزود: در این لایحه مرد در مقابل زن یا زن در مقابل مرد قرار داده نمی شود این لایحه از تعدی دیگران به زن جلوگیری می کند و به حقوق و تکالیف زن می پردازد.

معاون حقوقی قوه قضاییه تصریح کرد: این لایحه در سال 96 در دولت تدوین اما به علت سبقه قضایی به قوه قضاییه ارجاع شد.

وی گفت: پس از اینکه حجت الاسلام رئیسی ریاست این قوه را بر عهده گرفت حدود 6 ماه نشست های فشرده ای با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان حوزه های مختلف برگزار کرد.

مصدق با بیان اینکه آنچه که غربی ها از خشونت علیه زنان مطرح می کنند در ایران وجود ندارد و ادبیات غربی ها در این زمینه با ادبیات ما متفاوت است افزود: از دیدگاه اسلام باید صیانت، کرامت و امنیت زن تامین شود و بر این اساس به این لایحه نیاز داشتیم.

وی گفت: غرب خشونت علیه زن را جسمی، روانی و جنسی می داند اما در این لایحه جرایم علیه زنان شامل جرایم علیه حیثیت روانی و معنوی، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، جرایم علیه حقوق و تکالیف خانواده، جرایم حقوق و آزادی های مشروع زن و جرایم علیه تمامیت جسمانی زن است.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق افزود: جرایم علیه تمامیت جسمانی زن در ماده 32 این لایحه آورده شده است و به عنوان نمونه اگر مردی با آگاهی از اینکه رفتار جنسی با همسر موجب فوت او می شود اگر این کار را انجام دهد قتل عمد انجام داده و اگر به این موضوع آگاهی نداشته قتل شبه عمد است و مشمول مجازات می شود.

وی گفت: اگر رابطه نامشروع باشد مجازات یک درجه تشدید می شود.

معاون حقوقی قوه قضاییه افزود: در این ماده مجازات افرادی که اقدام به آدم ربایی و ربایش زنان می کنند نیز افزایش یافته است.

وی گفت: همه جرایم پیش بینی شده در لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت قابل گذشت است مگر آنهایی که احصا شده است.

مصدق افزود: در این لایحه و در تبصره ماده 36 مردی که همسر خود را به طور مکرر تحقیر کند مجرم است و توهین به زنان نیز مجازاتی تا دو سال حبس را به همراه دارد.

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: بر اساس فصل دوم ماده 4 این لایحه و به منظور پیگیری تکالیف مندرج در این قانون و هماهنگی در اجرا، کمیته ملی صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان زیر مجموعه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم تشکیل می شود.

وی افزود: این کمیته 20 عضو از دستگاه های مختلف دارد و ریاست آن با معاونت پیشگیری از وقوع جرم و پایان هر سال این کمیته موظف است گزارش عملکرد ارائه دهد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق گفت: در حمایت از زن در این لایحه ماده ای آمده است که اگر مردی زنی را به قتل برساند و اولیای دم برای قصاص وی نتوانند نصف دیه را بپردازند برای حمایت از مقتول بیت المال نصف دیه را پرداخت خواهد کرد.

وی افزود: این لایحه هفته گذشته به دولت ارائه شد و امیدواریم بزودی به مجلس در قالب فوریت ارائه شود.

قاضی دیوان عالی کشور و مشاور وزیر دادگستری نیز گفت: حدود 10 سال پیش در دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با نخبگان ایشان دغدغه هایی را درباره امنیت زنان مطرح کردند و از آن زمان در حال تدوین لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت بودیم و زمان بر شدن آن نیز به دلیل بحث های کارشناسی فراوان در این باره است.

در ادامه این برنامه پوران ولویون در خصوص این لایحه و اهداف آن اظهار داشت: مبنای این لایحه این است که آیا در اسلام خشونت پذیرفته شده است و بر این اساس صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در این لایحه آمده و اسم این لایحه نیز آرامش بخش است.

وی با بیان اینکه این لایحه 77 ماده دارد گفت:​ هر آنچه که از عدالت درباره زنان خارج شود مصداق خشونت می دانیم و این خشونت در اسلام رد شده است.

قاضی دیوان عالی کشورافزود: به بعد معنوی و مادی این لایحه توجه زیادی شده و هدف اصلی این لایحه تامین امنیت خانواده است.

وی لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت را موجب بازدارندگی از وقوع جرم دانست و گفت: این لایحه تامین امنیت زنان را که موجب امنیت خانواده و حفظ چارچوب آن می شود در پی دارد.

مشاور وزیر دادگستری افزود: یکی از آثار مثبت این لایحه این است که جرایم خشونت آمیز علیه زنان کاهش می یابد و زنانی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند مورد حمایت قانون گذار قرار می گیرند.

 ولویون گفت: خشونت ها در این لایحه جرم تلقی شده و حتی اگر مردی اقدام به اخراج همسر خود از خانه یا برای مدتی خانه را ترک کند مرتکب خشونت شده و برای آن مجازات مشخص شده که منطبق بر مجازات اسلامی است.

وی افزود: زنانی که در محافل کارگری کار می کنند اما کارفرمایان حقوق کافی به آنها نمی دهند مورد خشونت قرار گرفته اند و کارفرمایان آنها مجرم هستند.

قاضی دیوان عالی کشور گفت: در دستگاه های دولتی نیز تحمیل تعهدات نادرست به زنان که مطابق شرع و فرهنگ جامعه نیست جرم است و مجازات دارد.

 ولویون افزود: ایجاد مزاحمت در اماکن عمومی برای زنان مجازات حبس دارد و قابل گذشت نیست.

وی گفت: بر اساس این لایحه وادار کردن زنان به تکدی گری و اعتیاد نیز مجازات حبس دارد که قابل گذشت نیست.

قاضی دیوان عالی کشور افزود: در ماده 2 این لایحه هر رفتاری نسبت به زن که موجب آسیب روحی و جسمی وی شود خشونت محسوب شده است.

ولویون گفت: این لایحه در مجموع بسیار خوب است البته ممکن است در اجرا نقایصی داشته باشد و قوه قضاییه موظف شده است برای اجرای این قانون شعب و دادگاه های تخصصی ایجاد کند.

وی افزود: برای تحقیقات بر اساس این قانون باید از قاضی زن استفاده شود و بودجه اجرای این قانون نیز از صندوق حمایت خانواده به طور کامل تامین شده است.

مشاور وزیر دادگستری گفت: وزارت کشور بر اساس این لایحه مکلف شده است در فضای مجازی طرحی را برای امنیت زنان تدوین کند.

وی افزود: در ماده 49 بخش مجازات های این لایحه پیش بینی شده است که اگر افرادی در فضای مجازی زنان را به مراکز فحشا دعوت کنند مجازات آنها بسیار شدید و معادل مجازات کسانی است که مراکز فساد راه اندازی می کنند.

کد مطلب: 75004
زمان انتشار: یکشنبه 31 شهریور 1398 - 08:03:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب