به روز شده: 4 ساعت و 35 دقیقه قبل
کد مطلب: 75018
زمان انتشار: یکشنبه 31 شهریور 1398 - 11:20:11

مبارزه با فساد دقیق ترین معنای حقوق شهروندی

حقوق شهروندی  - حسام الدین برومند


واقعیت تلخی وجود دارد که بعضا معنای واقعی و اصلی برخی مفاهیم به انحراف کشیده می شود. یکی از آن مفاهیم، مظلومیت حقوق شهروندی است.  مقوله حقوق شهروندی و روایت آن ، تاکنون عمدتا از سوی سکولارها، روشنفکر نمایان، برخی مدعیان اصلاح طلبی و اصحاب فتنه و برخی مسئولان دولتی مصادره به مطلوب شده  است و غالبا نیز متاسفانه در این زمینه درپازل دشمن حرکت کرده اند  و حتی  بخشی از افراد و چهره هایی که در داخل مدعی حقوق شهروندی می شوند و از به اصطلاح حقوق مردم دم می زنند ؛ عمدتا سابقه حرکت در منافع حزبی  و جناحی و قبیلگی سیاسی را در کارنامه خود دارند. از همین روی؛ روایت و قرائت صحیح ، مردمی و صادقانه و مبتنی بر آموزه های اسلامی از مقوله حقوق شهروندی ضروری است و کمی پرده ها و نقاب ها را باید کنار زد. 
در این باره چند نکته قابل اعتناست:  
1. امروز مهم ترین و دقیق ترین مفهوم حقوق شهروندی، یعنی نگذاریم فساد در دستگاهی ایجاد شود، جلوی فسادها را بگیریم، امنیت اقتصادی برای عموم مردم ایجاد نماییم. با مفسدین و یقه سفیدها قاطعانه و بدون تبعیض برخورد کنیم. بستر و ریشه های فساد را ازبین ببریم. هر چقدر در مبارزه با فساد محکم تر و قاطعانه تر و هوشمندانه تر عمل نماییم؛ بهتر و بهنگام تر و اساسی تر از حقوق شهروندی صیانت کرده ایم.
2. هر چقدر فساد کمتر شود، معیشت مردم بهتر خواهد شد. حقوق شهروندی یعنی آن  جوان جویای کار از رنج بیکاری خلاص شود، آن سرپرست خانواده استرس از دست دادن کار خودش را نداشته باشد،  آن کار گر زحمتکش چشم به انتظار دریافت دستمزد حداقلی اش برای ماه های طولانی نماند، آن مصرف کننده بتواند حقوقش را از فلان خودروساز  بگیرد و ... حقوق شهروندی یعنی  شنیدن  صدای محرومان، حاشیه نشینان، ساکنین مناطق دور از مرکز ، مظلومین و کسانیکه نه خود بلندگویی دارند و نه سیاست پیشه گان به انعکاس آلام آنها می پردازند و ... 
حقوق شهروندی یعنی صیانت از فرصت بروز استعدادهای  همه جوانان میهن اسلامی و پیشگیری از مصادره این فرصت ها توسط برخی از ما بهتران!
3. برخی در موضوع مبارزه با فساد و صیانت از حقوق شهروندی، آدرس های غلط می دهند و مسایلی را مطرح می کنند که بیرون از حقوق مردم و معیشت آنها است. حواشی بی حاصل ولو اینکه به مذاق جماعتی خوش بیاید، حقوق شهروندی نیست.
برخی یقه سفیدهای سیاسی، حقوق شهروندی را صرفا حمایت از هتاکان به ارزشهای  دینی و انقلابی و فرهنگ اسلامی و مقدسات دین و مردم تعریف کرده و از این عبارت، تعریفی انحصاری در حمایت از ولنگاری و بی حجابی و عربده کشی های سیاسیِ مخالف مصالح کشور ارایه داده اند. 
در پشت بسیاری از آواز ه گری های مدعیان تقلبی حقوق شهروندی، یقه سفیدان و کاسبکاران سیاسی قابل ردیابی هستند که منافع خود و زندگی های لاکچری شان را دنبال می کنند  و نسبتی باحقوق واقعی شهروندان ندارند .
و بالاخره باید گفت ؛ مردم از مبارزه با فساد بسیار خوشحالند، هرچند صداهایی بلند شود و جماعتی جیغ بنفش بکشند ولی  باید مبارزه با فساد و صیانت از حقوق شهروندی واقعی را تا انتها طی کرد.

منبع: حمایت

کد مطلب: 75018
زمان انتشار: یکشنبه 31 شهریور 1398 - 11:20:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده