به روز شده: 1 ساعت و 34 دقیقه قبل
کد مطلب: 75165
زمان انتشار: شنبه 6 مهر 1398 - 15:11:14

افتتاح ۷۲ مدرسه در مناطق زلزله زده

حقوق شهروندی  - وزیر آموزش و پرورش با حضور در مناطق زلزله زده، ۷۲ مدرسه را از طریق ویدئو کنفرانس در تازه آباد و ازگله ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب کرمانشاه به صورت همزمان افتتاح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،  مرکز کرمانشاه محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش صبح امروز (شنبه ۶ مهر) به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه سفر کرد.

وی در ابتدای سفرش به مزار شهدای ثلاث باباجانی رفت و به مقام شامخ این شهیدان ادای احترام کرد و پس از آن در جمع دانش آموزان این شهرستان حاضر شد و در مراسم به پرواز درآوردن بادبادکها شرکت کرد.

وزیر آموزش و پرورش در برنامه افتتاح همزمان مدارس استان که به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد گفت: در مجموع ۷۲ مدرسه با ۳۹۰ کلاس درس و ۴۶ هزار مترمربع زیربنا و اعتبار ۱۱۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.
وی در ادامه گفت: در کرمانشاه علاوه بر مدارس تخریب شده، بیش از ۲ برابر مدارس تخریبی، مدرسه ساختیم که متوسط سرانه آموزشی با احداث آن‌ها بهتر می‌شود.
محسن حاجی‌میرزایی خاطر نشان کرد: نکته مهم در این ساخت و ساز‌ها این است که سرانه فضای آموزشی استان بعد از زلزله با کمک خیرین به ازای هر دانش‌آموز ۱ مترمربع افزایش یافته است.
به گفته وی آبان سال ۹۶ بعد از وقوع زلزله، ۷۸ مدرسه با ۴۱۵ کلاس آسیب دیده بود، اما با مشارکت خیران، بانک‌ها، نهاد‌ها و موسسات ساخت بیش از ۱۹۰ پروژه در استان بعد از زلزله آغاز شد.
وزیر آموزش و پرورش افزود: در مهر ۹۷،۷۳ مدرسه در مناطق روستایی که عمدتا مدارس کوچک بودند افتتاح شد و امروز هم ۷۲ مجتمع بزرگ شهری افتتاح شد.
محسن حاجی‌میرزایی تصریح کرد: پرونده ساخت و بازسازی مدارس آسیب دیده در حادثه زلزله کرمانشاه همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید بسته شد.
وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: در این کار بزرگ از خدمات خیرین مدرسه ساز بهره‌مند شدیم والبته همچنان نیازمند کمک‌های آن‌ها هستیم.
او با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که دانش آموزان از تحصیل محروم نشوند، افزود: ۹۸.۵ درصد از کسانی که لازم التعلیم هستند تحت آموزش قرار دارند.
حاجی میرزایی گفت: یکی از کار‌ها در تابستان بررسی مدارس از حیث ایمنی است و ایمن سازی مدارس جزو برنامه هاست و متناسب با اولویت‌ها اقدام می‌شود.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سند تحول بنیادین نیز گفت: این سند برای اجرا آماده شده وبا همکاری آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های سراسر کشور تدوین و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است.
وی افزود: این سند الگوی مناسب و نقشه راه مهمی برای فعالیت در آموزش و پرورش است و بنابراین این سند می‌تواند الگویی برای سایر کشور‌ها باشد و نیازی به الگو‌های دیگر نیست.
حاجی میرزایی درباره محور‌های اساسی و برنامه‌های خود نیز گفت: انتقال از آموزش به تربیت، انتقال از حافظه محوری به فهم محوری، افزایش مهارت دانش آموزان به منظور زندگی مناسب و موثر و برای دفاع از ارزش‌ها و آرمان و مشارکت در سازندگی کشور مهمترین موضوعاتی است که در سند تحول بنیادین بر آن تاکید دارم.
وزیر آموزش و پرورش افزود: در این سند ۶ تحول اساسی در مدیریت مدرسه، ساماندهی نیروی انسانی و معلمان، ساماندهی منابع مالی آموزش و پرورش، ساماندهی سنجش و ارزشیابی تحصیلی و تحول در فضا، تجهیزات و فناوری مورد تاکید قرار دارد.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: همواره به تقویت رکن مدرسه توجه داریم، زیرا مدرسه خانه دوم دانش آموزان است و خانه مدرسه اول است بنابراین باید بین خانه و مدرسه و مدرسه و جامعه دیوار‌ها برداشته شود و فرزندان تحت تربیت یکسان و هماهنگ قرار گیرند.
حاجی میرزایی تصریح کرد: باید دسترسی عادلانه که در اختیار همه است را از حیث کیفیت هم به عدالت نزدیک کنیم و با توجه به اینکه ۸۴ درصد مدارس دولتی است تلاش می‌شود این مدارس به شکل مناسب‌تر و موثرتری تقویت شود.
حاجی میرزایی افزود: آموزش و پرورش همواره از فقدان تعادل منابع رنج می‌برد و معوقات و مطالباتی که شکل می‌گیرد محصول ساختار‌های بودجه‌ای معیوب است که امید است در بودجه ۹۹ برطرف شود.

منبع: صدا و سیما
کد مطلب: 75165
زمان انتشار: شنبه 6 مهر 1398 - 15:11:14
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-1

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده