به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 75297
زمان انتشار: شنبه 13 مهر 1398 - 13:01:28

صدور تجهیزات نظامی آلمان به امارات متوقف نشده است

صدور تجهیزات نظامی آلمان به امارات متوقف نشده است
حقوق بشر  > جهان  - صدور تجهیزات نظامی آلمان به کشورهایی که در جنگ یمن درگیرند هنوز هم متوقف نشده است. دولت آلمان مجوز فروش سلاح به امارات متحده عربی را صادر کرده که در کنار عربستان در جنگ یمن مشارکت دارد.به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، دولت آلمان با فروش سلاح به امارات متحده عربی که در "ائتلاف عربی" به رهبری عربستان حضور دارد موافقت کرد. این ائتلاف در جنگ داخلی یمن درگیر است.

خبرگزاری آلمان روز جمعه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) گزارش داد که در نشست "شورای امنیت آلمان" به ریاست آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور با صادرات ژنراتورهای برق برای سیستم پدافند هوایی به امارات موافقت شده است. این موضوع در نامه پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان به کمیته اقتصادی مجلس نمایندگان"بوندستاگ" آمده است.

شرکتی که قرار است به امارات متحده عربی تجهیزات تسلیحاتی صادر کند در شهر آلتن‌شتاد ایالت بایرن واقع شده است. این شرکت برای سیستم پدافند موشکی پاتریوت، ژنراتور تولید می‌کند.

امارات متحده عربی و آلمان از جمله کشورهایی هستند که از سیستم‌ پدافند موشکی پاتریوت برای محافظت در برابر حمله‌های هوایی استفاده می‌کنند.

صدور مجوز صادرات سلاح به امارات متحده عربی برای دولت ائتلافی آلمان موضوعی بسیار حساسیت برانگیز است، زیرا این کشور کوچک واقع در منطقه خلیج فارس با ذخایر عظیم نفت خود مدت‌هاست که در خط مقدم جنگ یمن در کنار عربستان سعودی علیه انصارالله می‌جنگد.

صدور مجوز برای فروش تجهیزات نظامی به امارات متحده عربی برخلاف توافقنامه احزاب حاکم آلمان است. این احزاب  در سال ۲۰۱۷ توافق کرده بودند که به کشورهایی که "به طور مستقیم" درگیر جنگ هستند، اسلحه صادر نکنند.

با وجود این توافق، صادرات اسلحه به امارات هرگز به طور کامل قطع نشده بود. زیرا این توافقنامه اجازه مواردی استثنایی را می‌دهد و فروش اسلحه را در برخی از موارد مجاز می‌داند. در نتیجه آلمان در هشت ماهه نخست امسال بیش از ۲۰۰ میلیون یورو تسلیحات به امارات متحده عربی صادر کرده است.

اوضاع منطقه خلیج فارس نیز تغییر کرده است. عدم پیشرفت در مبارزه با انصارالله به شکست اتحاد عربستان سعودی و امارات متحده عربی منجر شده است. در ماه ژوئیه سال جاری اعلام شد که امارات به تدریج حدود پنج هزار سرباز خود را از یمن خارج می‌کند. امارات در مورد تعداد سربازانی که در حال حاضر در یمن مستقر کرده نیز رسما معلومات نداده است.

تصمیم آلمان برای صدور مجوز فروش تسلیحات به امارات متحده عربی می‌تواند هم با تغییر مواضع امارات در جنگ یمن در ارتباط باشد و هم به دلیل افزایش تهدیداتی باشد که در منطقه بوجود آمده است.

در امارات متحده عربی هزاران آلمانی هم زندگی می‌کنند و ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) در این کشور پایگاه دارد.

کلید واژه: امارات - آلمان
کد مطلب: 75297
زمان انتشار: شنبه 13 مهر 1398 - 13:01:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد