به روز شده: 21 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 75302
زمان انتشار: شنبه 13 مهر 1398 - 13:15:25

ره‌پیک: ویژگی‌‎های قانون اساسی ما منحصر به فرد است

ره‌پیک: ویژگی‌‎های قانون اساسی ما منحصر به فرد است
حقوق شهروندی  - دبیر همایش چهل سال قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت: قانون اساسی ما اشترکاتی با قوانین اساسی سایر کشورها و در ضمن اختصاصاتی هم نسبت به خودش دارد.

به گزارش میزان، سیامک ره‌پیک در نشست خبری «همایش چهل سال قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ ظرفیت‌ها، دستاورد‌ها و چشم‌اندازها» که صبح امروز در محل پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد، گفت: قانون اساسی ما اشترکاتی با قوانین اساسی سایر کشورها و در ضمن اختصاصاتی هم نسبت به خودش دارد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: باید گفت ویژگی‌های قانون اساسی ایران بعضا منحصر به فرد است.

وی با بیان اینکه قانون اساسی ستون فقرات برای مدیریت کشور است، بیان داشت: موضوعات مهمی چون تبیین ارزش های بنیادین، شناسایی حقوق ملت، نحوه تصمیم گیری های کلان، نحوه حل اختلاف ها رد قانون اساسی مطرح شده است

ره‌پیک با اشاره به جزئیات نشست ۴۰ سال قانون اساسی اظهار داشت: پیش‌بینی شده است که برای بررسی دستاوردهای۴٠ ساله قانون اساسی و چشم‌اندازهای آن همایشی برگزار شود و ارزش های مندرج در قانون اساسی منظور شود. همچنین افکار عمومی باید توجه‌شان به قانون اساسی بیشتر شود و در دستگاه‌های اجرایی هم باید اهتمام بیشتری به قانون اساسی شود.

ره‌پیک تاکید کرد: به دنبال آن هستیم که همایش قانون اساسی در سال‌های آینده هم توسعه یابد و مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: کمیته‌های اجرایی و علمی و اطلاع رسانی برای برگزاری همایش مذکور تشکیل شده است. امیدواریم که بتوانیم با قوت زیادی این میثاق ملی را بهتر از گذشته معرفی کنیم و لذا شورای نگهبان که نقش صیانت از قانون اساسی را بر عهده دارد، این همایش را برگزار خواهد کرد.

ره پیک درباره زمان برگزاری همایش ۴٠ سال قانون اساسی تصریح کرد: تلاش ما این است که این همایش در ایام سالگرد تصویب قانون اساسی که ١٢ آذر است، برگزار شود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره اصلاح قانون انتخابات اظهار داشت: در قانون فعلی انتخابات برخی از مسائل مهم مغفول مانده است.

وی ادامه داد: تلاش های صورت گرفت که در اصلاح قانون انتخابات بخش هایی از سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری در آن منعکس شود اما متاسفانه تکلیف این اصلاح هنوز روشن نیست و مطالبه ما این است که این اصلاحات هر چه سریعتر انجام شود و به اجرا برسد چرا که موضوعات گوناگونی در این قانون مطرح شده و بخشی از مشکلات انتخابات را حل می کند.

ره پیک تصریح کرد: در اصلاح قانون انتخابات پیش‌بینی‌های خوبی برای نحوه تبلیغات و هزینه‌های انتخاباتی شده است و ضابطه‌مندی‌های زیادی از این طریق ایجاد می‌شود که امیدواریم حداقل بخشی از آن به انتخابات آتی برسد.

وی ادامه داد: قانون انتخابات ، یک قانون قدیمی است چراکه هم مقتضیات زمان عوض شده و همچنین برخی از موضوعات دیگر موضوعیت ندارد. با این حال ما در واقع با سازوکارهای قدیمی انتخابات را برگزار می‌کنیم که مشکلاتی دارد که باید درباره ان تدبیر شود.

وی اظهارداشت: اگر ده نکته موجود در سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در طراح ها و لوایح انتخابات گنجانده شود قطعا بسیاری از مشکلات انتخابات حل خواهد شد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اینکه موضوع نظارت یکی از بحث‌های همایش آتی است،گقت: نظارت استصوابی به معنای نظارت موثر است یعنی کسی که ناظر است فقط مطلع نباشد و در همه امور باید اختیار داشته باشد تا اگر فرآیندی از مسیر خود خارج شد، اقدام کند.

وی با بیان اینکه مبنای نظارت استصوابی قانون اساسی است ، گفت: در قانون اساسی نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است ضمن اینکه این شورا این اصل را تفسیر کرده است.

ره پیک با اشاره به بعد ظرفیت‌های قانونی قانون اساسی گفت: قانون اساسی یک موجود نیست به الفعل نیست. موجودی است که استعداد تولید دارد یعنی ممکن است این قانون اساسی برای ۲۰۰ سال کارکرد داشته باشد البته باید تلاش شود ظرفیت‌هایی که وجود دارد را مدنظر قرار دهیم در حال حاضر کسی نمی‌تواند بگوید که تمام ظرفیت های قانون اساسی به الفعل شده است .

عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره سیاست های ابلاغی قانون گذاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در این ابلاغ فرمودند که دستگاه ها باید سازوکارهای اجرای سیاست‌های مذکور را پیش بینی کنند.

ره پیک اظهار داشت: معمولا تا بحث قانون گذاری مطرح می‌شود، ذهن ها به جایی می‌رود که قانون تصویب می‌شود در حالی که قانون هنجاری است که ابعاد مختلفی به ویژه در زمینه امنیتی و جامعه شناختی دارد.

وی با بیان اینکه هدف از قانونگذاری این است که جامعه به اهدافش برسد، ادامه داد: مقام معظم رهبری به شاخص هایی چون مفید و موثر بودن قانون تاکید فرمودند که باید همه دستگاه‌ها به آن توجه لازم کنند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار داشت:بنابراین است که همه دستگاه‌های مرتبط با امر قانون گذاری جلساتی را در این باره برگزار کنند و قوانین مصوب، ویژگی هایی که ایشان فرمودند، داشته باشد.

کد مطلب: 75302
زمان انتشار: شنبه 13 مهر 1398 - 13:15:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده