به روز شده: 1 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 75315
زمان انتشار: شنبه 13 مهر 1398 - 15:42:32

سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل درباره خشونتها در هنگ کنگ شد

سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل درباره خشونتها در هنگ کنگ شد
حقوق بشر  > جهان  - کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به تشدید خشونتها در تظاهرات ضددولتی اخیر هنگ کنگ، امروز شنبه خواستار انجام تحقیقاتی مستقل درباره این خشونتها شده و روند تشدید زخمی شدن افراد در جریان این تظاهرات را هشدار دهنده دانست.


 

 

به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری رویترز، رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که در یک هفته گذشته دو معترض نوجوان در تظاهرات ضد دولتی هنگ کنگ مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و یک خبرنگار نیز یک چشمش را از دست داد.

میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در پایتخت مالزی اظهار کرد: ما از مشاهده سطح بالای خشونتهای مربوط به این تظاهرات ناراحت هستیم و همچنین روند زخمی‌ شدن افراد در این خشونتها چه در میان نیروهای پلیس و چه در میان معترضان از جمله خبرنگارها و معترضانی که هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفتند، زنگ خطر را برای ما به صدا در آورده است.

باچله در ادامه این صحبتهایش تاکید کرد: هنگ کنگ باید فورا دست به  اجرای تحقیقاتی "موثر، سریع، مستقل و بی طرف" در خصوص اقدامات خشونت آمیز رخ داده در این دولتشهر  از جمله درباره تیراندازی‌ها بزند و فرآیند قضایی مقتضی در قبال کسانی که مسئول خشونتها شناخته شوند به اجرا در بیاید.

او در ادامه اظهار کرد: من شدیدا هر گونه اقدام خشونت‌آمیز از جانب هر طرفی را محکوم می‌کنم و هم از مقامهای پاسخ دهنده به تظاهرات و هم از شرکت‌کننده های اعتراضات می‌خواهم به شیوه‌ای صلح آمیز و غیرخشونت آمیز عمل کنند.

این اظهارات باچله در حالی مطرح شده که از امروز طبق اعلام کری لام رئیس اجرایی هنگ کنگ و با استناد به یک قانون اختیارات مربوط به وضعیت اضطراری که چند دهه پیش وضع شد، استفاده از ماسک از سوی معترضان ممنوع است.

باچله در واکنش به اعلام این ممنوعیت جنجالی که آتش اعتراضات را بیشتر شعله‌ور ساخت عنوان کرد، نباید کسانی از پوشش ماسک بر روی صورت برای تحریک خشونتها استفاده کنند اما در عین حال او به مقامهای هنگ کنگی نیز در خصوص هر گونه بهانه قرار دادن این ممنوعیت برای هدف قرار دادن گروه‌هایی خاص یا سرکوب حق آزادی تجمع هشدار داد.

وی افزود: آزادی برگزاری تجمعات صلح آمیز باید بدون هیچ گونه محدودیتی و در گسترده ترین حالت خود در هنگ کنگ وجود داشته باشد اما از طرف دیگر هم ما نمی توانیم با کسانی موافق باشیم که از ماسک روی صورت خود برای تحریک خشونتها استفاده می‌کنند.

کلید واژه: هنگ کنگ
کد مطلب: 75315
زمان انتشار: شنبه 13 مهر 1398 - 15:42:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد