به روز شده: 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 75366
زمان انتشار: دوشنبه 15 مهر 1398 - 14:58:59

علی لاریجانی: تغییرات در رابطه با یارانه‌ها باید زندگی مردم را بهبود بخشد

علی لاریجانی: تغییرات در رابطه با یارانه‌ها باید زندگی مردم را بهبود بخشد
حقوق شهروندی  - رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قرار است در رابطه با یارانه ها تغییراتی صورت بگیرد این تغییرات باید وضع زندگی مردم را بهبود بخشد نه اینکه مشکلاتی را برای آنها ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی لاریجانی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس، پیرو بررسی یارانه‌های پیدا و پنهان در نشست غیر علنی نمایندگان با مسئولین دولتی در جمع خبرنگاران گفت: در این زمینه یک کار نسبتا تحقیقاتی و موسعی با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان برنامه و بودجه و مراکز دیگری در دولت که می‌توانستند اطلاعات مفیدی بدهند انجام شد تا اول تصویری از موضوع روشن شود.

وی با بیان اینگه گاها در رسانه‌ها اعداد و ارقام مختلفی در خصوص میزان یارانه‌ها  مطرح می‌شود،افزود: این موارد از این قرار است که به عنوان مثال یارانه بنزین و سوخت چقدر است؟ چقدر مربوط به سهم خانوار و یا حمل و نقل و صنعت و تولید است؟ به هر حال این تصویر باید روشن می‌شد

لاریجانی با بیان اینکه تصمیم‌گیری در این یارانه ها یک خط نیست،بیان داشت:  وقتی تصمیمی می‌خواهد گرفته شود باید مراقبت شود به خانوار‌ها صدمه وارد نشود و به تولید هم لطمه نخورد. 

وی با بیان اینکه در این جلسه غیر علنی به نظرتصویر نسبتا واضحی ارائه شد. ادامه داد: مهم این است که در مورد راه حل‌ها نظرات مختلف است؛ در حال حاضر بنا نیست مجلس تصمیمی فوری بگیرد؛ زیرا ما برای این کار فرصت داریم و بناست برای بودجه سال آینده بررسی‌ها کامل‌تر شود. من هم این موضوع را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع دادم تا با کمیسیون‌های مختلف بحث کنند. مهم این است همه بدانند اراده مجلس بر این است که به هیچ وجه نباید به مردم فشار بیاید و اگر تغییری بخواهد اتفاق بیفتد باید کاملا هدایت شده و به نفع طبقات پایین باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون یارانه‌هایی که در کشور مصرف می‌شود طبقات بالاتر در ابعاد مختلف یارانه بیشتری استفاده می‌کنند و طبقات پایین‌تر کمتر استفاده می‌کنند، تصریح کرد: ما هر تصمیمی درخصوص یارانه‌ها بگیریم اراده مجلس این است که حتما باید زندگی طبقات پایین بهتر شود نه اینکه فشار به آن‌ها بیاید و همچنین باید مراقبت شود تا تولید کشور لطمه نخورد. این گام اول برای کار بوده است.

لاریجانی ادامه داد: البته برخی پیشنهادات هم مطرح شد، اما ما راجع‌به پیشنهادات اکنون تصمیم نگرفتیم و باید در کمیسیون بودجه بعدا بحث شود. البته لایحه آن را باید دولت بدهد و فکر می‌کنم به بودجه برسیم این بحث‌ها جدی‌تر خواهد شد.  

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه در این نشست درباره سهمیه بندی سوخت نیز مباحثی مطرح شده است یا خیر؟گفت:یکی از راه‌ها این است که سهمیه‌های سوخت به اندازه‌ای باشد که الان هست؛ یعنی نرخ آن همین باشد راه‌های بدیل دیگری هم مطرح است. ما روی راه حل تصمیم نگرفتیم. بحث‌ها دارد پخته‌تر می‌شود. دولت هم مسائلی دارد که در بودجه مطرح می‌شود.


لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری درباره‌ی تصمیم گیری در مورد اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در اصلاح ساختار بودجه رهبری معظم راجع به آن دستور دادند که بحث شود همین است. ولی هنوز تصمیم قاطعی گرفته نشده و اگر تصمیمی بگیریم آن را اعلام می‌کنیم.

وی درباره‌ی تاثیر یارانه‌های پنهان و آشکار در بودجه سال آینده نیز گفت: بحث‌هایی را سازمان برنامه و بودجه و دوستان ما در مجلس روی آن کار کردند که یارانه پنهان را نمی‌شود یک باره همه را حذف کرد؛ بلکه باید تدریجی در این زمینه باشد؛ بنابراین بحث شده، ولی این که اصلاحش چگونه باشد نظرات مختلف است. اکثرا نظر به این سمت است که اگر بخواهد تصحیحی انجام شود تدریجی باشد.

طبق گزارش خانه ملت، رئیس مجلس مجددا تاکید کرد: قاطبه نمایندگان مجلس بر این باور بودند که هر تغییری که قرار است در موضوع یارانه‌ها صورت گیرد باید به گونه‌ای باشد که وضعیت اقشار پایین جامعه بهبود یابد.

وی با اشاره به اینکه معمولا طبقه بالاتر جامعه بیشتر یارانه را مصرف می‌کنند، افزود: اراده مجلس این است که به هیچ وجه نباید به مردم فشار آید.

کد مطلب: 75366
زمان انتشار: دوشنبه 15 مهر 1398 - 14:58:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده