به روز شده: 5 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 75389
زمان انتشار: سه شنبه 16 مهر 1398 - 14:12:43

جلسه تعیین اعضاى هیات منصفه استان تهران با حضور قاضی سراج برگزار شد

قوه قضائیه  - قاضی سراج در جلسه تعیین اعضاى هیات منصفه استان تهران گفت: در حال حاضر در رابطه با نشریاتى که از هیئت نظارت مطبوعات مجوز دارند چه رسانه هاى مکتوب و چه رسانه هاى دیجیتال و مجازى ١١ هزار و ٩١١ مجوز دادیم که فعال هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، قاضى سراج نماینده رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضای هیات منصفه سراسر کشور، در جلسه تعیین اعضاى هیات منصفه  استان تهران بیان کرد: در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین قمى ریاست سازمان تبلیغات و حجت الاسلام والمسلمین حاج على اکبرى، امام جمعه موقت تهران و رئیس شوراى سیاستگذارى ائمه جمعه، دو نفر از اعضاى جدید هستند که خدمت آن‌ها خیر مقدم عرض مى‌کنم.

وی ادامه داد:  همچنین وظیفه خود مى‌دانم از زحمات چندین دوره‌اى حجت‌الاسلام والمسلمین تقوى که به عنوان ریاست شوراى سیاستگذارى ائمه جمعه در جلسات در خدمتشان بودیم و مجدانه در خصوص انتخاب اعضاى هیات منصفه فعال بودند صمیمانه تشکر و قدردانى کنم.

مشاور رئیس دستگاه قضایى خاطرنشان کرد: در رابطه با نشریاتى که از هیات نظارت مطبوعات مجوز دارند چه رسانه هاى مکتوب و چه رسانه هاى دیجیتال و مجازى ١١ هزار و ٩١١ مجوز دادیم که فعال هستند و در رابطه با رسانه‌هاى مکتوب و دیجیتالى در حال فعالیت هستند.

وى در ادامه اظهار کرد: از این رسانه‌ها ٥ هزار و ٥٠٠ مورد در تهران هستند و شش هزار و ٤١١ مورد در سایر استان‌ها که شامل رسانه‌هاى مکتوب و الکترونیک مى‌شود.

وى با اشاره به برگزاری ١٨٠ جلسه هیات منصفه بیان کرد: در مورد ٨٠ رسانه محکومیت‌ مالى و ٧٥ برائت و موقوفى تعقیب داشتیم که آمار خیلى خوبى است و نسبت به کل نشریات در حد صفر است.

نماینده رئیس قوه قضائیه در تعیین اعضای هیات منصفه سراسر کشور با بیان اینکه بناى ما در هیات نظارت و هیات منصفه پیشگیرى، صحبت و مذاکره بوده است، گفت: بیشتر سعى مى‌کنبم مذاکره و گفت‌وگو کنیم و خط مشى و رسالت مطبوعات را براى مدیران مسئول روشن کنیم که الحمدالله موفق بودیم و به حداقل موضوع محکومیت اکتفا کردیم.

وى افزود: در استان تهران باید ٢١ نفر اعضاى هیات منصفه را باید تعیین کنیم که یک هیات پنج نفره این ٢١ نفر را تعیین مى کنند و افراد متناظر این هیات در استان‌ها اعضاى هیات منصفه را تعیین مى‌کنند که در استان‌ها هم ١٤ نفر هستند و رئیس جلسه، رئیس قوه قضاییه و یا نماینده تام الاختیار وى است.

قاضى سراج با بیان اینکه جمعا ٤٤١ نفر در کل کشور اعضاى هیات منصفه را باید تعیین کنیم، اظهار کرد: ماده ٣٦ قانون مطبوعات تاکید کرده حتما این انتخابات در مهرماه باید تعیین شود و انشالله ما تا آخر مهرماه در کل کشور اعضاى هیات منصفه را تعیین خواهیم کرد.

  قاضى سراج در ادامه خاطرنشان کرد: بنا داریم با توجه به قانون اخیرالتصویب که اصل ١٦٨ قانون اساسى را اجرا کنیم و علاوه بر حرایم مطبوعاتى که در صلاحیت هیات منصفه مطبوعات است جرایم سیاسى نیز در صلاحیت این هیات منصفه است که انشالله در سال آتى هم جرایم مطبوعاتى، رسانه اى، مکتوب و غیرمکتوب و جرایم سیاسى نیز در هیات منصفه رسیدگى خواهد شد.

  وى در پایان با بیان اینکه دوره هیات منصفه دو ساله است، گفت: در این جلسه اعضاى استان تهران انتخاب خواهند شد.  

گفتنى است، در این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى، رئیس شوراى اسلامى شهر تهران، رئیس سازمان تبلیغات اسلامى و نماینده شوراى سیاستگزارى ائمه جمعه نیز حضور دارند.

منبع: میزان

کد مطلب: 75389
زمان انتشار: سه شنبه 16 مهر 1398 - 14:12:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری