به روز شده: 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 75398
زمان انتشار: سه شنبه 16 مهر 1398 - 15:42:43

وضعیت وخیم زندانیان بحرینی/ خودداری از ارائه خدمات پزشکی

وضعیت وخیم زندانیان بحرینی/ خودداری از ارائه خدمات پزشکی
حقوق بشر  > جهان  -  دیده بان حقوق بشر بحرین در مورد وضعیت زندانیان قیام مردمی سال ۲۰۱۱ این کشور و ممانعت مقام‎های زندان‎ها از ارائه خدمات درمانی به آنان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش میزان، سازمان حقوق بشر و موسسه حقوق بحرین از امتناع دولت بحرین از ارائه مراقبت‌های پزشکی به زندانیان خبر می‎دهند.


طبق گزارش دیده بان حقوق بشر بحرین، ۲ مدافع حقوق بشر زندانی و خانواده چهار زندانی دیگر از خودداری مقام‎های زندان در ارائه مراقبت‌های فوری پزشکی به زندانیان خبر داده و می‎گویند مقام‎های زندان از اعلام نتایج معاینات و آزمایش‌های پزشکی این افراد خودداری می‌کنند؛ ضمن اینکه از قطع دارو به عنوان ابزاری برای مجازات آنان استفاده می‌کنند.
 
 شش زندانی به دلیل نقش برجسته در قیام مردمی سال ۲۰۱۱ دستگیر و از آن زمان در حبس به سر می‌برند.

معاون مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر بحرین با تایید مخاطرات ناشی از برخورد نادرست مقام‎های بحرینی با زندانیان، اظهار داشت: " در درجه نخست بسیاری از این افراد اصلا نباید در زندان باشند. این در حالی است که اجتناب خودسرانه از ارائه خدمات و مراقبت‌های پزشکی به عنوان روشی غیرقانونی در مجازات مورد استفاده قرار می‌گیرد. "

اجتناب از ارائه مراقبت‌های درمانی و پزشکی به زندانیان، حداقل قوانین استاندارد سازمان ملل در برخورد با افراد زندانی موسوم به "قانون ماندلا" را نقض می‌کند.

خانواده یکی از این شش زندانی، شخصیت آکادمیک ۵۷ ساله و سخنگوی گروه معارض «الحق» که به دلیل نقش برجسته در قیام مردمی ۲۰۱۱ به حبس ابد محکوم شد، در مورد وخامت شرایط جسمانی وی ابراز نگرانی کرده است. وی که در کودکی به فلج اطفال مبتلا شده و همچنان از تبعات آن رنج می‌برد، از ماه آگوست سال جاری دچار درد‌های شدیدی در دست و پای خود شده است. برخی از پزشکان این امر را عوارض اعتصاب غذای طولانی وی در سال ۲۰۱۵ می‌دانند. اما مقام‎های زندان از انجام بررسی‌های بیشتر برای تشخیص و درمان ممانعت به عمل می‌آورند.

رئیس ۷۱ ساله گروه الحق دیگر زندانی محکوم به حبس ابد است که به بیماری لنفوم(تومورهای سرطانی) دچار است. آخرین معاینات پزشکی این مخالف رژیم بحرین در آگوست سال ۲۰۱۸ و به دنبال اعتصاب غذای ۴۶ روزه پسرش انجام شد، اما نتایج آزمایش در آوریل ۲۰۱۹ به وی و خانواده‎اش ارائه شد. وی به آزمایش‎های مکرر در سال نیاز مبرم دارد.
 
 
وضعیت وخیم زندانیان بحرینی/ خودداری مقام‎های زندان‎های بحرین از ارائه خدمات پزشکی به زندانیان

این ۲ زندانی از دریافت درمان پزشکی با پابند و لباس زندان خودداری می‌کنند.

سه زندانی دیگر نیز از صدمات نخاعی ناشی از شکنجه رنج می‌برند. یکی از زندانیان ۲۸ نیز به سرطان روده بزرگ مبتلا است.

در نتیجه قیام مردمی سال ۲۰۱۱ دست‌کم ۳۰۰ بحرینی در دادگاه‌های نظامی محکوم شدند.

در ۱۵ آگوست سال جاری (۲۴ مرداد) بیش از ۶۰۰ زندانی زندان مخوف «جو» و بازداشتگاه «الحوض الجاف» اعتصاب غذای خود را در اعتراض به شرایط زندان از جمله فقدان مراقبت‌های پزشکی آغاز کردند.

زندانیان و خانواده آنها از عدم شکایت به سازمان‌های داخلی به دلیل بی اعتمادی به آنان خبر دادند.
کد مطلب: 75398
زمان انتشار: سه شنبه 16 مهر 1398 - 15:42:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد