به روز شده: 10 ساعت و 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 75493
زمان انتشار: دوشنبه 22 مهر 1398 - 15:38:18

دیدار رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با معاون اول قوه قضاییه/ پژوهشگاه حلقه واسط میان نخبگان و دستگاه قضا

دیدار رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با معاون اول قوه قضاییه/ پژوهشگاه حلقه واسط میان نخبگان و دستگاه قضا
قوه قضائیه  - حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید بر لزوم اولویت‌بندی در پژوهش‌ها، گفت: فعالیت‌های پژوهشی نیازمند اولویت‌بندی هستند و باید شاهد محصولات کاربردی و معقولی از این فعالیت‌ها در پژوهشگاه باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضاییه، دکتر سید حجت‌اله علم‌الهدی صبح امروز با حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه دیدار و گفتگو کرد.

دیدگاه فکری و اعتقادی افراد در امر پژوهش مهم است

حجت الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای ضمن ابراز خرسندی از فعالیت یک گروه جوان در پژوهشگاه قوه قضاییه، اظهار کرد: نیروی جوان، پر انرژی است و تعلقات دنیوی حداقلی دارد، به همین علت می‌تواند از نعمت جوانی خود به نحو احسن استفاده کند.

وی فعالیت‌های پژوهشی را از مسائل حیاتی، زیربنایی و کلیدی کشور دانست که نتایج آنها باعث خواهد شد کشور در روشنایی و با بینایی حرکت کند.

معاون دستگاه قضایی با اشاره به اینکه فعالیت‌های پژوهشی درست و با تعمق نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت، افزود: ندانم‌کاری و جهل در انجام فعالیت‌ها، ما را دچار خسران بزرگی می‌کند و دقیقاً به همین دلیل نقش و جایگاه پژوهشگاه مهم و حیاتی است.

محسنی اژه‌ای با انتقاد از بی‌توجهی به برخی مفاهیم اسلامی در برخی قوانین ادامه داد: لازم است به مفاهیم مورد توجه اسلام‌خواهان بیشتر توجه کنیم. ما نباید از محکمات اسلام کوتاه بیاییم لذا در نظر گرفتن دیدگاه فکری و اعتقادی افراد در امر پژوهش بسیار مهم است.

معاون اول دستگاه قضایی با ضروری دانستن وجود دیدگاه اسلامی در پژوهشگران از ریاست پژوهشگاه قوه قضاییه خواست مبنای برنامه‌ها را به گونه‌ای تنظیم کند که با تغییر مدیریت‌ها، به مبانی و ساختار اصلی موجود خدشه‌ای وارد نشود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر لزوم اولویت‌بندی در پژوهش‌ها، گفت: فعالیت‌های پژوهشی نیازمند اولویت‌بندی هستند و باید شاهد محصولات کاربردی و معقولی از این فعالیت‌ها در پژوهشگاه باشیم.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه نیازی نیست تمام طرح و برنامه‌ها همزمان پیش رود بلکه باید با انتخاب اولویت‌ها جلو رفت، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر امروز نیازمند آن هستیم تا در دستگاه قضایی به تمامی ابعاد یک موضوع توجه شود و تنها به بعد حقوقی موضوع نپردازیم.

پژوهشگاه قوه قضاییه می‌تواند حلقه واسط نخبگان و دستگاه قضا باشد

دکتر علم‌الهدی در این دیدار با تاکید بر اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه می‌تواند حلقه واسط نخبگان و دستگاه قضا باشد، اظهار کرد: امروز بسیاری از دانشگاهیان و نخبگان علاقه‌مند هستند از طریق همکاری با پژوهشگاه قوه قضاییه به دستگاه قضا کمک کرده و در رویکرد جدیدو تحولی قوه قضاییه ایفای نقش کنند.

ریاست پژوهشگاه قوه قضاییه با اعلام آمادگی نسبت به انجام فعالیت‌های پژوهشی برای بخش‌ها و معاونت‌های مختلف دستگاه قضا ادامه داد: در این زمینه می‌توان با تشکیل کمیته مشترک و تعریف موضوعات پژوهشی ذیل این کمیته اقدامات مفیدی انجام داد.

وی با پیشنهاد ادغام مراکز پژوهشی موجود در قوه قضاییه در قالب شورای پژوهشی بر لزوم گردآوری نتایج پژوهشی توسط پژوهشگاه تاکید کرد و گفت: پژوهشگاه این توانایی را دارد که پل ارتباطی بین نخبگان و قوه قضاییه باشد تا هم نخبگان از ظرفیت قوه قضاییه بهره ببرند و هم دستگاه قضایی از ظرفیت نخبگان منتفع شود.

علم الهدی با اعلام خبر عملیاتی‌شدن برنامه‌ریزی‌های علمی و آموزشی پژوهشگاه طی ماه‌های آینده، ادامه داد: پژوهشگاه در اولین قدم به دنبال جذب نیروی انسانی متخصص و متعهد است.

ریاست پژوهشگاه قوه قضاییه یکی از اولویت‌های اصلی این پژوهشگاه را تربیت مدیران آینده قوه قضاییه دانست و گفت: برای این منظور ما به دنبال جذب نخبگان و هیئت علمی در بدنه دستگاه قضایی کشور هستیم.

ضرورت تعریف پیوست پژوهشی برای گزارش‌‎های حقوقی – قضایی

دکتر حامد نیکو نهاد معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه نیز در این دیدار اظهار کرد: پژوهشگاه به دنبال آن است که کارهای تخصصی در معاونت‌های قوه قضاییه با تمرکز بیشتر انجام شود. امروز تمام معاونت‌ها و بخش‌های مختلف قوه قضاییه معتقد هستند اگر فعالیت‌های حقوقی-قضایی پیوست پژوهشی به همراه داشته‌باشند می‌توانند موثرتر واقع شوند.

وی با تاکید بر نقش کلیدی پژوهشگاه در وصل کردن نخبگان و دانشجویان به بدنه قوه قضاییه ادامه داد: تا به امروز از ظرفیت دانشگاهیان در قوه قضاییه کمتر استفاده‌ شده‌است و پژوهشگاه می‌تواند از این ظرفیت برای حل مسائل و مشکلات این قوه استفاده کند.

کد مطلب: 75493
زمان انتشار: دوشنبه 22 مهر 1398 - 15:38:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری