به روز شده: 22 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 75503
زمان انتشار: سه شنبه 23 مهر 1398 - 10:28:20

عراق واحد ویژه حمایت از تظاهرات مسالمت‌آمیز تشکیل داد

عراق واحد ویژه حمایت از تظاهرات مسالمت‌آمیز تشکیل داد
حقوق بشر  > جهان  -  شورای امنیت ملی عراق به ریاست نخست وزیر تصویب کرد واحد ویژه با هدف تامین و تضمین آزادی برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و آزادی طرح دیدگاه‌های معترضان در همه استان‌های کشور تشکیل شود.

به گزارش ایرنا، دفتر نخست وزیری عراق در اطلاعیه ای اعلام کرد که شورای امنیت ملی این کشور در نشست ویژه ای به ریاست عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح، طرح مربوط به چارچوب اقدام نیروهای مجری قانون را بررسی و تصویب کرد. 

بر اساس این طرح، در همه استان ها واحد نظامی ویژه ای تشکیل می شود که هدف از آن رعایت و اجرای قانون جهت حمایت از فعالیت های بزرگ اجتماعی، تقویت آزادی برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز و سازمان یافته مطابق قانون اساسی و دفاع از حقوق و آزادی های معترضان در بیان دیدگاه های خود به شکل مسالمت آمیز خواهد بود. 

وظیفه این  واحد نظامی همچنین رعایت موازین حقوق بشر و تضمین فعالیت عادی مراکز عمومی، روانی عبور و مرور و حفاظت از مراکز و ساختمان های دولتی و خصوصی و امنیت و سلامت جامعه در جریان برگزاری این گونه اعتراضات بیان شده است. 

پایتخت عراق و بدنبال آن هفت استان مرکزی و جنوبی دیگر  این کشور از اول تا ۵ اکتبر (سه شنبه تا شنبه گذشته) صحنه برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به فساد و مشکل بیکاری و ضعف خدمات عمومی بود اما خشونت های بسیاری نیز در متن و حاشیه این اعتراضات صورت گرفت که به گفته برخی مسوولنا عراقی، برخی از عوامل نفوذی و خارجی با هدف ایجاد آشوب، جنگ داخلی و براندازی، این اعترضات را عامدانه به خشونت و درگیری با نیروهای دولتی و تخریب اموال و دارایی های عمومی و خصوصی کشاندند.

آمارهای رسمی تعداد کشته شدگان در این اعتراضات یک هفته ای را  ۱۱۰ و زخمی شدگان را بیش  از شش هزار  نفر اعلام کرده اند.

نماینده مرجعیت عالی عراق جمعه گذشته در خطبه دوم نمازجمعه کربلا موسوم به خطبه مرجعیت، با قرائت بیانیه دفتر آیت الله سیستانی، ضمن مسوول دانستن دولت و نیروهای امنیتی در قبال حجم بالای قربانیان دو عملیات تخریبی در اعتراضات اخیر، خواستار کشف و مجازات عاملان  این خشونت ها در یک ظرف زمانی مشخص شد.

دولت عراق نیز در همین خصوص کمیته ویژه وزارتی تشکیل و قول داد با عوامل این خشونت ها در هر مقامی باشند برخورد قضایی خواهد شد.

دولت و پارلمان عراق همچنین به درخواست مرجعیت عالی دینی عراق که خواهان رسیدگی فوری به مطالبات برحق تظاهرکنندگان مسالمت آمیز بود، بسته های اجرایی فوری را در چارچوب انتظارات مرجعیت عالی دینی و مطالبات مردمی اعلام و اجرای آن را آغاز کرده اند. 

هر چند اعتراضات خیابانی چند روزی است پایان یافته و اوضاع عراق از این جهت آرام است اما برخی گفته حاکی از قصد معترضان برای آغاز دوباره اعتراضات پس از برگزاری مراسم میلیونی اربعین حسینی (ع)، امری که از هم اکنون نگرانی هایی را در خصوص بروز دوباره خشونت های گسترده در پایتخت و شهرهای مرکزی و جنوبی عراق ایجاد کرده است.

کد مطلب: 75503
زمان انتشار: سه شنبه 23 مهر 1398 - 10:28:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد