به روز شده: 1 روز و 5 ساعت و 42 دقیقه قبل
کد مطلب: 75504
زمان انتشار: سه شنبه 23 مهر 1398 - 10:32:53

استقرار نیروهای سوری نزدیک مرز‌های ترکیه/قوت گرفتن احتمال خروج فرانسه از ائتلاف آمریکایی

استقرار نیروهای سوری نزدیک مرز‌های ترکیه/قوت گرفتن احتمال خروج فرانسه از ائتلاف آمریکایی
حقوق بشر  > جهان  - تجاوز نظامی ترکیه به مناطق شمالی و شرقی سوریه روز سه شنبه وارد هفتیمن روز خود شد؛ عملیاتی که سبب تشدید نگرانی‌ها در مورد بازگشت بی ثباتی و ناامنی در شمال سوریه شده است.

به گزارش میزان، تجاوز نظامی ترکیه علیه مناطق شمالی و شرقی سوریه روز سه شنبه وارد هفتمین روز شد.


ترکیه که عملیات نظامی موسوم به "چشمه صلح" را از چهارشنبه گذشته علیه مناطق شمالی و شرقی سوریه آغاز کرد، با موج گسترده‌ای از واکنش‌ها روبرو شده است. اروپا نگرانی خود را از شکل گیری موج جدیدی از مهاجرت‌ها و نیز احیای داعش به دلیل عملیات در مناطق شمالی سوریه ابراز داشته است. حفاظت از زندان‌های محل نگهداری هزاران زندانی داعشی در پی تجاوز نظامی ترکیه و عملیات نظامی در این مناطق به چالشی عمده مبدل شده است.
 
• کنترل سراسر راس العین در اختیار نیرو‌های دموکراتیک سوریه

جدیدترین گزار ش‌ها از سوریه، حاکی از کنترل نیرو‌های دموکراتیک سوریه بر سراسر شهر راهبردی «راس العین» است.
 
• تحریم ۲ وزارتخانه و سه مقام ارشد دولت ترکیه توسط آمریکا

دولت آمریکا که با خروج نیرو‌های خود از مناطق شمالی و شرقی سوریه عملا فضا را برای تجاوز نظامی ترکیه فراهم کرده بود، پس از گذشت شش روز از آغاز این عملیات ۲ وزارتخانه و سه مقام ارشد دولت ترکیه را تحریم کرد.

«استیو منوچین»، وزیر دارایی آمریکا، به خبرنگاران گفته "تحریم‌های جدید، تاثیر شدیدی بر اقتصاد ترکیه خواهد داشت."
 
 

براساس این تحریم‌ها که به امضای «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، نیز رسیده، واشنگتن تمامی مذاکرات تجاری با ترکیه بر سر ۱۰۰ میلیارد دلار مبادله کالا را تعلیق و تعرفه ۵۰ درصدی بر فولاد ترکیه را مجددا اعمال می‌کند.

«حلوصی آکار»، وزیر دفاع، «سلیمان سویلو»، وزیر کشور، و «فاتح دونماز»، وزیر انرژی ترکیه، و ۲ وزارتخانه دفاع و انرژی ترکیه تحریم و دارایی آنها در آمریکا مسدود و هرگونه معامله با آن‌ها ممنوع اعلام شده است.
 

• درخواست ترامپ از اردوغان برای پایان عملیات نظامی در شمال سوریه

«مایک پنس»، معاون رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید ترامپ در تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه، خواستار توقف فوری تجاوز به سوریه شده است. وی همچنین از همتای ترکیه‌ای خود خواست به خشونت پایان داده و پشت میز مذاکره بنشیند.

پنس همچنین از پیشنهاد ترامپ برای میانجیگیری میان ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه خبر داد. معاون رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت که "به زودی به «آنکارا» سفر می‌کند."
 

• ورود ارتش سوریه به منبج و پیشروی به سوی مرز با ترکیه

ارتش سوریه که در پی توافق با نیروهای دموکراتیک سوریه وارد مناطق شمالی و شرقی مورد تجاوز نظامی ترکیه شده بود، اکنون وارد «منبج» شده است. خبر‌ها حاکی از استقرار قریب الوقوع ارتش سوریه در شهر مرزی «کوبانی» است.
 
براساس گزارش‎ها، ارتش سوریه به سمت مرز مشترک با ترکیه پیشروی کرده است.
 
 
استقرار نیروهای سوری نزدیک مرز‌های ترکیه/قوت گرفتن احتمال خروج فرانسه از ائتلاف آمریکایی/تحریم‌های واشنگتن علیه چند مقام و نهاد ترکیه
 

خبرگزاری فرانسه از اهتزاز پرچم سوریه در غرب شهر «تل تمر» در نزدیکی شهر «راس العین» خبر می‎دهد. مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده برخی یگان‌های ارتش سوریه تا ۶ کیلومتر پیشروی کرده‎اند.
 
 

خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) نیز اعلام کرد نیرو‌های ارتش سوریه وارد شهر «الطبقه» در نزدیکی شهر «رقه» شده‎اند.

• نگرانی از پاکسازی مناطق شمالی و شرقی سوریه

در حالی که ترکیه هدف عملیات "چشمه صلح" را بیرون و عقب راندن نیروهای دموکراتیک سوریه از نواحی مرزی و ایجاد منطقه امن به عمق ۳۰ کیلومتر اعلام کرده و گفته است که ۲ میلیون پناهنده سوری ساکن ترکیه را در این مناطق اسکان خواهد داد، نگرانی‌ها در مورد پاکسازی این مناطق افزایش یافته است.

• واکنش ترکیه به تحریم‌های اتحادیه اروپا

ترکیه در واکنش به اقدام کشور‌های اروپایی مبنی بر تعلیق صادرات تسلیحات به این کشور، اعلام کرد همکاری با این اتحادیه را به دلیل "نگرش غیرقانونی و تعصب آمیز" این اتحادیه مورد بازبینی قرار می‌دهد.

برخی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه متعهد به تعلیق صادرات تسلیحات به ترکیه شدند. این اقدام از سوی همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اتخاذ نشد.
 
 
خروج فرانسه از ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش/ پیشروی ارتش سوریه به سوی مرز‌های ترکیه/ تحریم‌های گسترده واشنگتن علیه آنکارا
 

• انتقاد کنگره آمریکا از سیاست ترامپ در سوریه

همزمان با تشدید انتقادات علیه دونالد ترامپ در مورد موضعش درباره نیروهای دموکراتیک سوریه که مهم‌ترین متحد واشنگتن در جنگ علیه داعش بودند، «میچ مکانل»، رئیس اکثریت جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا، از سوق یافتن وضعیت سوریه به سمت شرایط وخیم تر، ابراز نگرانی کرد.

وی در مورد احیای داعش به دلیل تجاوز ترکیه ناشی از سیاست‌های نادرست دولت آمریکا هشدار داد.

بسیاری از جمهوریخواهان بر این باورند که اقدامات ترامپ سبب بروز بحران مذکور شده است.

این در حالی است که کاخ سفید مدعی شد ترامپ تنها به وعده انتخاباتی خود مبنی بر بازگرداندن نظامیان آمریکایی به کشور عمل کرده است.

• افزایش شمار آوارگان غیرنظامی

سازمان ملل اعلام کرد شمار غیرنظامیانی که در پی تجاوز نظامی ترکیه به سوریه ناچار به ترک خانه و محل زندگی خود شده اند، به ۱۶۰ هزار نفر رسید.

• خروج هزار نظامی آمریکایی از سوریه

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام رسمی آمریکا اعلام کرد حدود هزار نظامی آمریکایی به طور کامل در آینده نزدیک از سوریه خارج می‌شوند و حضور نظامیان این کشور در سوریه به پایگاه «التنف» محدود خواهد شد.

• انتقاد پلوسی از ترامپ به دلیل خیانت به کرد‌های سوریه

«نانسی پلوسی»، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، ترامپ را به دلیل خیانت به نیروهای متحد این کشور در شمال سوریه مقصر دانسته و گفت تحریم ترکیه برای مقابله با این تجاوز کافی نیست.
 
 
خروج فرانسه از ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش/ پیشروی ارتش سوریه به سوی مرز‌های ترکیه/ تحریم‌های گسترده واشنگتن علیه آنکارا
 

پلوسی گفته که ترامپ تشدید هرج و مرج و ناامنی در سوریه را کلید زد. ضمن اینکه اقدامات دولت آمریکا تلاش‌ها برای مبارزه با داعش را تضعیف کرده است؛ چرا که واشنگتن به ترکیه برای تجاوز به سوریه چراغ سبز نشان داد.

• مذاکره وزیر دفاع آمریکا با ناتو در مورد تجاوز ترکیه به سوریه

«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد قصد دارد هفته آینده در مورد عملیات ترکیه علیه سوریه با متحدان ناتو گفت‎وگو کند.

وی می‎گوید کشور‌های عضو ناتو را برای اعمال تحریم‌های اقتصادی و نظامی علیه ترکیه تحت فشار قرار خواهد داد.

• انگشت اتهام چاووش اوغلو به سوی آمریکا

«مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، مدعی شده علت عملیات ترکیه در مناطق شمالی و شرقی سوریه عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود در مورد ایجاد منطقه امن در مناطق مذکور بوده است.
 
 
خروج فرانسه از ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش/ پیشروی ارتش سوریه به سوی مرز‌های ترکیه/ تحریم‌های گسترده واشنگتن علیه آنکارا
 

وی ضمن بی اثر خواندن تحریم‌ها علیه ترکیه گفت عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود سبب آغاز عملیات علیه سوریه بوده است.

• خروج فرانسه از ائتلاف آمریکایی

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه در دولت فرانسه نوشت، پاریس بازگرداندن نظامیان خود در سوریه را که در چارچوب ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش به این کشور اعزام شده‎اند، در دست بررسی دارد.

• خروج نظامیان انگلیسی از سوریه

اسکای نیوز نیز اعلام کرد انگلیس قصد دارد نیرو‌های ویژه خود را از خاک سوریه خارج کند.

ترکیه از چهارشنبه گذشته به بهانه تامین امنیت در مرز‌های مشترک با سوریه، مبارزه با تروریسم و حل بحران پناهجویان، تجاوز نظامی به مناطق شمالی و شرقی سوریه را آغاز کرده است.

کد مطلب: 75504
زمان انتشار: سه شنبه 23 مهر 1398 - 10:32:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد