به روز شده: 5 ساعت و 51 دقیقه قبل
کد مطلب: 75516
زمان انتشار: سه شنبه 23 مهر 1398 - 12:23:30

افشای شکنجه فعال زن مصری و واکنش عفو بین‌الملل

افشای شکنجه فعال زن مصری و واکنش عفو بین‌الملل
حقوق بشر  > جهان  - عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای ربودن فعال حقوق بشری مصر و بازداشت و شکنجه وی را محکوم و این اقدام را شاخص دیگری از اقدامات وحشیانه مقامات مصر در حق مدافعان حقوق بشر با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان منتقدان و مخالفان عنوان کرد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه القدس العربی، در این بیانیه آمده است، اسراء عبدالفتاح، فعال حقوق بشری مصر ۱۲ اکتبر توسط نیروهای امنیتی در لباس شخصی مورد حمله قرار گرفت و ربوده شد. روز بعد عبدالفتاح به دادستانی کل توضیح داد که توسط افسرانی که او را مورد ضرب و شتم قرار داده و برای خفه‌ کردن او تلاش کردند و  مجبورش کردند هشت ساعت بایستد،‌ شکنجه شده است.

نجیبه بونعیم، مدیر کمپین‌های عفو بین‌الملل در حوزه شمال آفریقا اعلام کرد، داستان اسراء عبدالفتاح درباره شکنجه‌اش که تنها چند روز پس از اقدامات مشابه علیه علاء عبدالفتاح، فعال و وبلاگ‌نویس بارز در بازداشت رخ داد، زنگ خطری است مبنی بر اینکه مقامات مصری استفاده خود از تاکتیک‌های وحشیانه را برای سرکوب مدافعان حقوق بشری تشدید کرده‌اند.

وی افزود، اسراء به دلایل ساختگی و به دلیل فعالیت در زمینه حقوق بشر به اجبار بازداشت شده است و باید فورا و بدون هیچ گونه قید و شرطی آزاد شود.

گزارش صادره از سوی کمیته ضد شکنجه سازمان ملل در سال ۲۰۱۷ نشان داد که شکنجه در مصر به صورت سیستماتیک انجام می‌شود و با وجود اینکه نیروهای امنیتی دست به این اقدام می‌زنند اما دادستان و قضات مسؤول تسهیل در انجام شکنجه هستند.

بونعیم در ادامه گفت، دادستان کل مصر باید به استفاده ناهنجار از شکنجه که طبق قانون اساسی مصر و قوانین بین المللی حقوق بشر جرم است، پایان داده و برای مجازات مسؤولان آن، درمورد همه ادعاها درباره شکنجه تحقیق کند.

وی افزود، رفتار وحشتناک با اسراء عبدالفتاح یک پیام واضح برای جامعه جهانی است با این محتوا که مقامات مصر به هیچ وجه از ترساندن مخالفان برای ساکت کردن آنها دست نمی‌کشند. متحدان مصر باید موضع قاطعی بگیرند و برای مقامات روشن کنند که با ستم، شکنجه و بازداشت اجباری مدافعان حقوق بشر مسامحه نخواهند کرد.

مصر از گزارش سازمان‌های حقوق بشری انتقاد می‌کند و مدعی است این گزارش‌ها با واقعیت مغایرت داشته و با استناد به منابع ناموثق تهیه شده‌اند.

وکلای مصری حاضر در تحقیقات این فعال سیاسی مصر در دادستانی امنیت عالی کشور افشا کردند که او به مدت ۲۴ ساعت مورد شکنجه قرار گرفت او بعد از اینکه روز شنبه از سوی نیروهای امنیتی ربوده شد هدف شکنجه قرار گرفت.

وکلا گفتند، او به دلیل شکنجه‌هایی که پس از ربوده شدنش متحمل شده دست به اعتصاب غذا زده است.

کلید واژه: مصر - عفو بین الملل
کد مطلب: 75516
زمان انتشار: سه شنبه 23 مهر 1398 - 12:23:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد