به روز شده: 10 ساعت و 34 دقیقه قبل
کد مطلب: 75559
زمان انتشار: شنبه 27 مهر 1398 - 14:00:26

ایران اسلامی در اربعین حسینی غرق در ماتم و عزاداری

ایران اسلامی در اربعین حسینی غرق در ماتم و عزاداری
حقوق بشر  - ایران اسلامی در اربعین حسینی (ع)، چهلمین شب شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان، غرق در ماتم و عزاداری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ایران اسلامی در اربعین حسینی (ع)، چهلمین شب شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان، غرق در ماتم و عزاداری است.

 

وزیر کشور: امسال مدیریت زائران به‌خوبی انجام شد
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۲:۱۴

وزیر کشور با بیان اینکه امسال مدیریت زائران به خوبی انجام شد، گفت: امسال حدود بیش از ۶۰ درصد زائران اربعین با خودرو‌های شخصی، خود را به مرز‌ها رساندند و با اینکه ترافیک بیشتری را در جاده‌ها شاهد بودیم، اما تصادفات و حوادث نسبت به سال گذشته کمتر بود و از طرف دیگر میزان قابل توجهی از فشار وارده بر حمل و نقل عمومی کاسته شد.

مراسم عزاداری اربعین حسینی با حضور هیئت‌های دانشجویی در حسینیه امام خمینی
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۲:۰۲

هم‌زمان با اربعین شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) و یاران باوفای ایشان، مراسم عزاداری هیئت‌های دانشجویی از سراسر کشور در حضور رهبر انقلاب اسلامی، پیش از ظهر امروز (شنبه) در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) برگزار شد.

بازگشت زوار بدون هیچ اتفاق و مشکل امنیتی در جریان است
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۲:۰۱

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به پایش تصویری و میدانی مسیر بازگشت زائران حرم حسینی از مرز‌های چهارگانه به سمت کشور گفت: بازگشت زوار بدون هیچ اتفاق و مشکل امنیتی در جریان است.

انتقال ۱۲ هزار نیروی پلیس به مرز‌ها
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۱:۵۹

معاون آماد و پشتیبانی ناجا با بیان اینکه حضور ۳۰۰ نفر از مدیران و کارشناسان آماد و پشتیبانی ناجا در مرز‌های چهارگانه کشور را شاهد هستیم، گفت: ۱۲ هزار نیروی پلیس در سراسر کشور توسط آماد و پشتیبانی ناجا به این مرز‌ها منتقل شدند.

ارائه بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار خدمت درمانی به زائران اربعین
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۱:۵۸

سیدبهمن سبحانی نماینده جمعیت هلال احمر در ستاد مرکزی اربعین صبح امروز در مرکز مانیتورینگ وزارت کشور اظهار کرد: یک میلیون و ۷۰۳ هزار و ۱۴۰ خدمت درمانی از سوی همکاران ما در جمعیت هلال احمر در داخل عراق به ۷۶۶ هزار و ۴۱۳ نفر ارائه شده است.

سبحانی افزود: ۴۹۸ نفر مصدوم توسط آمبولانس های جمعیت هلال احمر به مرزهای ایران انتقال داده شده اند.

وی ادامه داد: همچنین برای ۱۴۹ هزار و ۷۸۸ نفر اسکان موقت در پایگاه های امداد و نجات در داخل کشور ایجاد کرده ایم.

سبحانی تصریح کرد: ۱۷۹ هزار و ۳۸۸ نفر تعداد مراجعه کنندگان به پایگاه های امداد و نجات چه پایگاه های ثابت و چه سیار بوده است.

نماینده جمعیت هلال احمر در ستاد مرکزی اربعین اظهار داشت: همچنین ۳۴۵ نفر تعداد کل افراد مهجور و گمشده بوده است که از سوی همکاران ما در جمعیت هلال احمر پیدا و به خانواده هایشان تحویل داده شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ۴۵۸ هزار و ۴۳۳ خدمت تعداد کل خدمات ارائه شده توسط جوانان و تیم‌های دانشجویی جمعیت هلال احمر تا مورخ ۲۶ مهر ۹۸ بوده است.

بازگشت ۷۵ درصد زائران اربعین به میهن
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۱:۵۸

فرمانده نیروی انتظامی گفت: تردد در مرز‌های چهارگانه روان است و تاکنون ۷۵ درصد از زائران به کشور بازگشته اند.

استاندار خوزستان: برای تامین آب آشامیدنی، امکانات تغذیه‌ای و تردد در مرزهای شلمچه و چذابه مشکلی نداریم
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۲۱
غلامرضا شریعتی  با اشاره به آخرین ترددهای زائران از مرز‌های شلمچه و چذابه در استان خوزستان بیان کرد: در مرزهای شلمچه و چذابه برای تامین آب آشامیدنی و امکانات تغذیه‌ای مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه اگر یک میلیون و نیم دیگر زائر هم بخواهند از مرز‌های چذابه و شلمچه عبور کنند، از نظر تامین آب و غذا مشکلی نداریم، افزود: امکانات لازم برای زائران عبوری از مرز‌های شلمچه و چذابه پیش بینی و دپو شده است.

استاندار خوزستان با بیان اینکه تاکنون برای انتقال زائران از مرز‌های شلمچه و چذابه مشکلی نداشتیم، اضافه کرد: ممکن است برای تقریبا یک یا دو ساعت اتوبوس برای انتقال زائران برای یکی از شهر‌ها کم بیاید، ولی سریعا کار‌ها مدیریت می‌شود و انتقال زائران به سهولت و روانی از مرز‌های استان خوزستان صورت گرفته است.

شریعتی با اشاره به اینکه همه امکانات رفاهی، تغذیه‌ای و تردد از قبل برای دو مرز چذابه و شلمچه پیش بینی شده بود، تاکید کرد: ما حتی قبل از پایانه‌های ورودی به کشور موکب‌هایی بنا کردیم تا وقتی زائران از عراق می‌خواهند وارد کشور شوند در این مواکب پذیرایی شوند. آمادگی‌های لازم و کافی برای پذیرایی از زائران اربعین در مرز‌های خوزستان را داریم.

هزار دستگاه اتوبوس کار جابه جایی زائران را انجام می‌دهند
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۱۹

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در هر لحظه حداقل ۳ هزار دستگاه اتوبوس در پایانه‌های مرزی مستقر هستند که کار جابه جایی زوار را انجام می‌دهند تا زائران به سلامت به استان‌های خود بازگردند.

محمد اسلامی افزود: لازم است رانندگان استراحت کافی داشته باشند و با خواب آلودگی رانندگی نکنند تا شاهد حوادث جاده‌ای نباشیم.

وزیر راه و شهرسازی در مورد حمل و نقل ریلی گفت: در سال گذشته روزانه ۳۰ رام قطار به شهر‌های مرزی اعزام کردیم که امسال نزدیک به ۷۰ رام قطار به شهر‌های مرزی اعزام شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه از آخرین نقطه کشور هم سرویس راه آهن برای شهر‌های مرزی شلمچه و چزابه داشتیم روزانه حداقل ۱۵۰ هزار نفر با قطار سفر اربعین را انجام داده اند.

اسلامی با بیان این که امسال تمهیدات حمل و نقلی کامل بوده است، ابراز امیدواری کرد بازگشت زائران به سلامت انجام شود.

بر اساس این گزارش، معاون وزیر راه و شهرسازی نیز در بازدید از پایانه مرزی مهران اظهار داشت: نزدیک به ۶۰ درصد از زائران از مرزمهران تردد داشته اند که هم اکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار زائر در کشور عراق هستند که پیش بینی می‌شود تا پایان امروز ۴۰۰ هزار زائر به چهار پایانه مرزی مراجعه کنند.

عبدالهاشم حسن نیا افزود: ۱۳۰۰ دستگاه اتوبوس در پایانه برکت مستقر هستند و ۷ هزار دستگاه به صورت چرخشی کار جابه جایی زوار را انجام می‌دهند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به اوج بازگشت زائران نیز گفت: براساس پیش بینی مرکز مدیریت راه‌ها روز جمعه و بعد از مراسم اربعین حسینی (شنبه و یکشنبه) نزدیک به ۴۰۰ هزار بازگشت زائر داشته باشیم.

وی در مورد نظارت بر قیمت‌ها عنوان کرد: قیمت بلیت براساس قیمت مصوب است و در موارد بروز تخلف چنانچه هموطنان موارد را با ذکر شماره وسیله نقلیه و تاریخ سفر انعکاس دهند، تخلفات در کمیسیون مربوطه رسیدگی می‌شود.

ترافیک روان در محور مهران ـ ایلام
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۱۵

سرهنگ نادر رحمانی درباره آخرین وضعیت محور‌های مواصلاتی کشور اظهار کرد: امروز ترافیک در مهران از وضعیت خوبی برخوردار و در محور مهران ـ ایلام روان است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور با اشاره به ترافیک پرحجم و روان در مسیر ایلام به سرابله، ادامه داد: ترافیک در محور مهران به دهران پرحجم و روان و در محدوده تونل راه کربلا نیمه‌سنگین، اما در حال جریان است.

این مقام پلیس راهور تصریح کرد: ترافیک در محور شلمچه ـ خرمشهر، محدوده یادمان شهدای شلمچه نیمه‌سنگین و در طول محور پرحجم و روان است.

وی با اشاره به ترافیک پرحجم و روان در محور چزابه ـ بستان ـ حمیدیه، گفت: در استان کرمانشاه نیز ترافیک در محور حمیل به پل سِیمریه نیمه‌سنگین و از مرز خسروی به قصرشیرین ـ سرپل ذهاب و اسلام‌آباد غرب پرحجم و روان است.

رحمانی متذکر شد: ترافیک در محور کرمانشاه به همدان پرحجم و در محور سرابله ـ کرمانشاه محدوده‌های حمیل و زنجیره سُفلی نیمه‌سنگین و در طول محور پرحجم و روان است.

به گفته رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور، ترافیک در سایر محور‌های مواصلاتی کشور نیز از جوی آرام و روان برخوردار است.

استفاده صد درصدی از ظرفیت ناوگان اتوبوسی کرمانشاه الزامی است
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۰۶

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه با اشاره به موج بازگشت زائران از کربلای معلی گفت: به منظور جابه‌جایی زائران اربعین از تمام ظرفیت ناوگان اتوبوسی کرمانشاه استفاده خواهد شد و تمام تلاش براین است که زائران کمترین سختی به مقصد خود برسند.

هوای مهران خنک می‌شود
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۰۴

احسان احمدی‌نژاد کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی ایلام، گفت: سامانه بارشی از فردا یک‌شنبه تا اواسط هفته آینده آسمان نقاط مختلف استان را تحت تاثیر ناپایداری‌های خود قرار می‌دهد.

وی افزود: همچنین در این مدت بارش پراکنده باران در شهرستان مرزی مهران دور از انتظار نیست و دمای هوای استان و به تبع شهرستان مرزی مهران بین ۲ الی ۴ درجه کاهش می‌یابد.

کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی ایلام اظهار کرد: بارش‌های پراکنده بیشتر در نیمه شمالی استان و در شهرستان‌های ایلام، سرابله، ایوان و بدره مشاهده شده است.

وی ادامه داد: همچنین امروز وزش باد نسبتا شدید استان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

لازم به ذکر است، بیشینه دمای ایلام در ۲۴ ساعت گذشته ۲۸ و کمینه دما ۱۴ سانتیگراد است.

هر ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر مسیر پیاده روی اربعین یک آمبولانس حضور دارد
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۰۳

محمد قادری فر نماینده اورژانس در ستاد اربعین حسینی صبح امروز در جلسه مانیتورینگ ستاد اربعین با اشاره به تشریح اقدامات اورژانس اظهارداشت: کمیته بهداشت و درمان از ماه‌های قبل جلسات تخصصی مختلفی را برگزار کرده و در راستای خدمات رسانی بهتر به زائران اباعبدالله تفاهم نامه همکاری مشترک بین وزارت بهداشت ایران و عراق امضا کرده است.

وی افزود: اقدامات لجستیکی اورژانس نسبت به سال قبل بین ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته است.

قادری فر تصریح کرد: این افزایش به طوری بود که هزار و ۱۰۰ دستگاه آمبولانس زمینی، ۴۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۱۵ فروند بالگرد و ۴ فروند آمبولانس هوایی با همکاری سازمان هواپیمایی با ارتش جمهوری اسلامی به کار گرفته ایم. در ضمن تعداد ۱۷ هزار نفر کادر اورژانس و ۳۶ هزار نفر کادر درمان از واحد‌های بهداشت طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در مرز‌های کشور برای مشکلات احتمالی مستقر بودند.

وی افزود: یکی دیگر از وظایف ما حضور در مرز‌های میرجاوه، مرز دوغارون و مرز آستارا برای خدمات دهی به زائران پاکستانی بود.

نماینده اورژانس در ستاد اربعین حسینی تصریح کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته هر ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر یک آمبولانس و هر ۳۰ کیلومتر هم یک اتوبوس مستقر کرده و برای پیش بینی حوادث ۱۵ فروند بالگرد آماده کرده ایم تا اگر حادثه‌ای رخ داد بتوانیم مصدومان را به مراکز درمانی منتقل کنیم.

وی اظهارداشت: همکاران ما در حوزه بهداشت، کنترل آب آشامیدنی روستا‌ها را برعهده داشتند و همچنین در راستای گندزدایی آب بازدید از مخازن و چاه‌های آبی و همچنین پخت و توزیع مواد غذایی، چه در خاک عراق و چه در خاک ایران را نظارت کردند.

قادری فر گفت: زائران اتباع بیگانه را که وارد خاک کشور ما شدند، تماما غربالگری کرده ایم و سندروم‌های مهم و طب سنجی را بر روی آن‌ها انجام دادیم.

وی افزود: درمانگاه‌ها و مراکز درمانی را به صورت سیار در نوار مرزی غربی کشور آماده گذاشتیم و همچنین تعداد ۹ بیمارستان سیار به کلینیک سیار و ۴ بیمارستان تخصصی برای CBRN به صورت آماده باش قرار داده ایم.

قادری فر گفت: همچنین ۹۱ بیمارستان به عنوان بیمارستان‌های پشتیبان در نوار مرزی کشور به صورت آماده باش مستقر کرده ایم.

وی تصریح کرد: بالغ بر ۷۵ هزار زائر پاکستانی در شهر قم حضور داشتند که ۷ هزار و ۱۵۰ نفر نیازمند ویزیت و درمان بودند که همکاران ما اقدامات درمانی را برای آن‌ها انجام داده و ۱۴ مورد هم بستری شدند و همچنین بر روی برخی از آن‌ها عمل‌های جراحی انجام شده است.

تردد یک میلیون و ۱۰۰ هزار وسیله نقلیه در مهران
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۰۱

قاسم سلیمانی دشتکی امروز صبح در پایانه مرزی مهران اظهار داشت: همدلی و هم افزایی و هماهنگی بین همه نیرو‌های نظام در استان در بحث اربعین بسیار خوب بود، حتی نیرو‌های ملی که از مرکز اعزام شده بودند همراهی و هم افزایی با ستاد اربعین داشتند.

وی افزود: زیرساخت‌های خوب و قوی در استان برای مسیر زائران در نظر گرفته شد، به خصوص جداسازی پایانه‌ها که یک گره کور ترافیکی سختی در سال قبل بود، ولی امسال ترافیک روان و بدون تنش را به وجود آورد و سوم این که خدمات رسانی بسیار خوبی موکب‌ها و نهاد‌ها و بنیاد‌ها و مردم عواملی بودند که باعث شد جمعیت روان شود.

وی بیان داشت:امروز تا ساعت ۷ صبح نزدیک به بیش از ۷۰ هزار نفر ورودی داشتیم، جمع تردد در ماه صفر از مرز مهران ورودی و خروجی بدون خارجی حدود سه میلیون و ۱۵۰ هزار نفر تا به این لحظه است.

استاندار ایلام افزود: نکته دیگر این که تعداد زیادی از زائران حدود ۶۰ درصد با خودرو‌های شخصی خود به این سفر آمده بودند و بیش از ۵۰۰ هزار وسیله نقلیه وارد مهران شد، اگر ورود و خروج این وسایل نقلیه را حساب کنیم بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تردد با وسیله نقلیه شخصی داشتیم.

وی گفت: در پایانه مهران موکب‌های زیادی برای پذیرایی، توزیع آب و غذاّ استراحت و نماز زائران برپا شد است.

سلیمانی دشتکی اضافه کرد: در پایانه برکت نیز علاوه بر اسکانی که از قبل تعیین شده، نزدیک به سه هزار مترمربع امکانات استراحت و موکت وچادر جهت استراحت زائرین زده شده است.

وی گفت: همچنین با همکاری هلال احمر و پلیس راهنمایی و رانندگی در مسیر‌ها چادر و امکانات برپا شده است که در مسیر رانندگان بتوانند استراحت کافی داشته باشند.

استاندار کرمانشاه: ورودی به عراق از مرز خسروی، روزانه سه هزار زائر و خروجی از آن ۱۰ هزار زائر است
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۹:۵۹

هوشنگ بازوند با اشاره به روانی تردد زائران اربعین حسینی در مرزخسروی بیان داشت: کمبودی در خدمات رسانی، تغذیه، آب‌رسانی و یا حمل و نقل به زائران در مرز خسروی وجود ندارد و همه امکانات تاکنون جوابگوی زائران بوده است.

وی ادامه داد: ورودی به عراق از مرز خسروی روزانه سه هزار نفر و خروجی از عراق نیز ۱۰ هزار نفر است که بعید است این جمعیت در طول روز‌های آینده بیشتر شود.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: تا روز گذشته حدود ۱۴۶ هزار زائر از طریق مرز خسروی عازم کربلای معلی شده‌اند. همچنین بازگشت ۳۷ هزار زائر به کشور از طریق مرز خسروی صورت گرفته است که این میزان تردد رو به تغییر است.

آماده‌باش کامل پلیس پایتخت برای تأمین امنیت و انضباط پیاده‌روی اربعین
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۹:۴۵

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت، در خصوص تمهیدات پلیس تهران برای تسهیل در حضور شهروندان در راهپیمایی جا ماندگان اربعین حسینی اظهار داشت: پلیس تهران به عنوان مسئول برقراری امنیت جاماندگان اربعین برنامه‌ریزی مفصلی انجام داده و از نیمه شب مسیرهای راهپیمایی از نظر انتظامی و امنیتی پاکسازی شده است.

وی تصریح کرد: طرح‌های انتظامی، ترافیکی و امنیتی به طور جامع،‌ کامل و مفصل طراحی شده و همکاران بنده از ساعت 6 صبح امروز با حضور صد در صدی آماده تامین امنیت و ایجاد نظم و انضباط در مسیر راهپیمایی هستند.

فرمانده انتظامی پایتخت به حضور پرشور راهپیمایان تهرانی اشاره کرد و گفت: حجم گسترده و بی‌نظیری از راهپیمایان را شاهد هستیم که از مسیرهای مختلف وارد مسیر اصلی که از میدان امام حسین تا حرم حضرت عبدالعظیم است، شده و در صددند تا راهپیمایی اربعین حسینی را انجام دهند.

سردار رحیمی به حضور پررنگ و اعمال محدودیت‌های اعمال شده در مسیرهای راهپیمایی پرداخت و اعلام کرد: تا ساعت 14 امروز تمهیدات و محدودیت‌ها در طول مسیر راهپیمایی یعنی از میدان امام حسین تا حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی که مسیری 14 کیلومتری اعمال خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:‌از ساعت 14 محدودیت‌ها مرتفع خواهد شد به جز اطراف حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی که حضور ماموران پلیس تا نماز مغرب و عشا و تخلیه کامل معابر برقرار خواهد بود؛ اطراف حرم مطهر نیز محدودیت‌ها تا تخلیه معابر اعمال خواهد شد.

زائران اربعین به دلیل کثرت جمعیت به نجف بازنگشتند
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۹:۴۴

حمید مکارم با اشاره به وضعیت تردد زوار ایرانی در شهر نجف گفت: شهر نجف تقریبا از زوار خالی شده و اکثر کسانی که در نجف بودند در مسیر کربلا قرار دارند.

وی که با رادیو اربعین گفت‌وگو می‌کرد، با اشاره به وضعیت تردد زوار ایرانی در شهر نجف گفت: شهر نجف تقریبا از زوار خالی شده و اکثر کسانی که در نجف بودند در مسیر کربلا قرار دارند. این در حالی است که کسانی که قبلا زیارت حرم اباعبدالله (ع) را انجام می‌دادند، مجددا وارد نجف شده و از این شهر، راهی میهن اسلامی می‌شدند.

وی با اشاره به فضیلت زیارت حضرت امام حسین (ع) بیان کرد: زیارت حضرت اباعبدالله (ع) شبه واجب است و کسی اگر می تواند در طول زندگی به کربلای معلی برای زیارت حضرت بیاید که اگر نیاید جفا کرده است. 

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف افزود: کسانی که در اربعین نتوانستند مشرف شوند، می‌توانند در مناسبت های متعدد و با فضیلت از جمله همه شب های جمعه با توجه به اینکه روادید رایگان شده به عتبات عالیات سفر کنند.

تشریح آخرین آمار ورودی و خروجی زائران از مرزها
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۹:۱۳

احمد محمدی فر دبیر ستاد اربعین حسینی با اشاره به آمار ورودی و خروجی مرز‌ها در روز شنبه ۲۷ مهر ۹۸ اظهارداشت: امروز شنبه ۹۹ هزار و ۶۲۴ نفر وارد کشور شده و در همین روز ۳ هزار و ۳۳۶ نفر از کشور خارج شده اند.

وی با اشاره به تعداد زائرانی که از مرز مهران تردد کرده اند، گفت: ۵۸ هزار و ۲۰۱ زائر امروز از مرز مهران وارد کشور شده و ۸۰۴ نفر از این مرز از کشور خارج شده اند.

دبیر ستاد اربعین حسینی تصریح کرد: ۲ هزار و ۵۸۰ نفر از مرز شلمچه وارد کشور شده و همچنین ۳۶۰ نفر از همین مرز از کشور خارج شده اند.

وی افزود: ۲۲۹ نفر از مرز خسروی وارد کشور شده و ۱۱۷ نفر از کشور خارج شده اند و همچنین ۱۲ هزار و ۱۷۷ نفر از مرز چذابه وارد کشور شده و از همین مرز ۱۷۴ نفر از کشور خارج شده اند.

محمدی فر با اشاره آخرین آمار تردد هوایی گفت: ۲ هزار و ۶۱۱ نفر از طریق مرز هوایی امروز وارد کشور شده و هزار و ۵۷۹ نفر از مرز هوایی از کشور در امروز خارج شده اند.

دبیرستاد اربعین حسینی با اشاره به تعداد زائران خارج شده از کشور گفت: از اول محرم ۳ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۲۲۶ نفر از کشور خارج شده و از اول ماه صفر ۳ میلیون و ۵۵ هزار و ۶۱۴ نفر از کشور خارج شده اند.

محمدی فر در پایان گفت: همچنین از اول ماه محرم دو میلیون و ۷۱۲ هزار و ۱۹ نفر و از اول ماه صفر ۲ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۳۵۷ نفر وارد کشور شده اند.

ورود زائر ایرانی مرز مهران از ۲۲۰ هزار نفر در روز گذشت
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۹:۰۰

احمد کرمی رئیس قرارگاه ویژه اربعین مرز مهران گفت: روز گذشته در مجموع پنج هزار و ۴۹۳ زائر نیز از مرز مهران وارد کشور عراق شدنر که کمترین میزان در ۲۹ روز گذشته از ماه صفر است.

وی ادامه داد: همچنین روز گذشته ۹۳۸ نفر خروج و سه هزار و ۱۷ نفر ورود زائر خارجی در مرز مهران ثبت شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ایلام گفت: در مجموع روز گذشته ۲۲۹ هزار و ۹۰۸ تردد زائر اربعین در مرز مهران ثبت شده که آمار نشان دهنده افزایش موج بازگشت زائران به کشور است.

کرمی یادآور شد: همچنین از بامداد امروز تا ساعت ۶ و نیم، ۴۰ هزار نفر از زائران ایرانی از مرز مهران به کشور بازگشته اند.

هوای کربلا و نجف فردا بارانی است
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۸:۵۸

هوای شهر‌های کربلا و نجف امروز صاف تا نیمه ابری با بارش‌های پراکنده است، دمای هوا در کربلا ۳۶ درجه است و نجف نیز بین ۳۷ تا ۲۵ درجه، اما از فردا هوای این شهر‌ها بارانی می‌شود.

آماده‌باش پلیس راهور برای موج آخر بازگشت زائران
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۸:۴۰

سردار سید کمال هادیانفر، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، درباره تدابیر پلیس برای بازگشت زائران اظهارکرد: موج بازگشت زائران از چند روز قبل آغاز شده و در روز‌های آتی، آخرین گروه‌ها از زائرانی که در کشور عراق بودند به کشور بازخواهند گشت. ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی نیز از همان نخستین روز اجرای طرح ترافیکی ویژه اربعین در سراسر کشور به خصوص سه استان کرمانشاه، ایلام و خوزستان و محور‌های منتهی به چهار پایانه مرزی در آماده‌باش کامل بودند و این آمادگی ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ماموران پلیس بر بازگشت زائران اربعین نیز نظارت دارند، گفت: خودرو‌های ناوگان حمل و نقل عمومی به وسیله سامانه سپهتن نظارت می‌شوند. رانندگان خودرو‌های شخصی نیز لازم است مواردی را رعایت کنند از جمله اینکه از رانندگی در حالت خستگی و خواب‌آلودگی و نیز رانندگی با شتاب وعجله پرهیز کنند. ماموران پلیس نیز در این مسیر‌ها مستقر بوده و با تخلفات حادثه‌ساز رانندگی مانند سرعت و سبقت غیرمجاز، تجاوز به چپ، انجام حرکات مارپیچ و ... برخورد خواهند کرد، چرا که نباید اجازه دهیم تا رفتار غلط یک راننده شیرینی و سفر دیگر زائران را نیز تلخ کند.

رییس پلیس راهور ناجا در مورد تصادفات رانندگی که در کشور عراق رخ داده نیز گفت: قبل از مراسم اربعین در جلسات مشترکی با طرف عراقی یک‌سری مسائل را به آن‌ها منتقل کردیم و خوشبختانه بر اساس نتایج جلسات هماهنگی که بین پلیس ما و پلس عراق برگزار شد، آن‌ها نیز بر تخلفات رانندگی نظارت و کنترل دارند.

هادیانفر با بیان اینکه سقف سرعت مجاز در جاده‌های ایران و عراق ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است، گفت: میزان سرعت مجاز در هر دو کشور یکسان است، اما متاسفانه در عراق سیستم نظارت هوشمندی که ما در ایران از آن استفاده می‌کنیم وجود ندارد.

وی با اشاره به اتوبوس‌های ایرانی که با مجوز کاپوتاژ به کشور عراق رفته‌اند نیز اظهار کرد: بر این اتوبوس‌ها به وسیله سامانه سپهتن نظارت داریم و حتی اگر در خاک کشور عراق نیز مرتکب تخلف رانندگی شود، پس از بازگشت به ایران نسبت به اعمال قانون متخلفان اقدام خواهیم کرد. چند روز پیش از آغاز سفر‌ها هم ابلاغ کردیم که رانندگان ایرانی که می‌خواهند به کشور عراق بروند، به پلیس دعوت شده و تاکیدات لازم در مورد رانندگی ایمن و رعایت قوانین و مقررات به آن‌ها انجام شود. در روز‌های اخیر نیز چند مورد سرعت غیرمجاز اتوبوس‌های ایرانی در کشور عراق گزارش شد که با راننده تماس گرفته و تذکرات لازم به آن‌ها داده شد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با تاکید بر اینکه پلیس برای بازگشت زائران اربعین در آماده‌باش کامل است، افزود: از مردم نیز می‌خواهیم که با پلیس همکاری داشته و به هشدار‌ها و توصیه‌ها توجه کند. در روز‌های اخیر درصد قابل توجهی از تصادفات رخ داده در کشور که مربوط به زائران اربعین بود ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی و عمده این تصادفات نیز منجر به واژگونی شده است، بنابراین لازم است که رانندگان به هیچ عنوان در شرایط خستگی و خواب آلودگی پشت فرمان قرار نگیرند و به ازای هر دو ساعت رانندگی نیز دست‌کم یک ربع در حاشیه امن مسیر یا توقفگاه‌ها، توقف کرده و استراحت کنند.

پاکسازی موکب‌ها در مرز مهران توسط محیط بانان ایلامی
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۸:۰۰

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: موکب‌های مسیر تردد زائران اربعین حسینی در مرز مهران توسط محیط‌بانان ایلامی پاکسازی شد.

۹۶درصد زائران اربعین مرز زمینی را برای سفر انتخاب کردند
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۷:۱۴

سردار سیدکمال هادیانفر رییس پلیس راهور ناجا شب گذشته در برنامه تیتر یک اظهار کرد: بیش از ۳ میلیون زائر در چهار مرز اصلی داشتیم و ۹۶ درصد مسافران مرز زمینی را برای سفر خود انتخاب کردند.

وی افزود: امروز در مرز خسروی و چذابه و شلمچه تردد روان بوده و مشکلی نداشتیم، ولی در مهران از ۱۶:۳۰ محور یکطرفه شده و مسیر‌های جایگزین را مشخص کردیم.

رییس پلیس راهور ناجا بیان کرد: ۱۸۰ هزار زائر از مرز مهران وارد شدند و ۶۵ درصد افراد از وسایل نقلیه شخصی استفاده کردند.

سردار هادیانفر تاکید کرد: بیش از ۶۵ درصد حوادث به خستگی و خواب الودگی و واژگونی خودرو‌ها مربوط می‌شود و اصلی‌ترین عامل تصادف در سه روز گذشته بوده است.

پیاده روی جاماندگان اربعین آغاز شد
۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۰۷:۰۰

پیاده روی جاماندگان اربعین به روال سال های گذشته از مبادی ومسیرهای تعیین شده به مقصد حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (س) از صبح امروز (شنبه) در تهران آغاز شد.

مسیرهای پنج گانه پیاده روی به این شرح اعلام شده است:

مسیر شماره یک : میدان امام حسین(ع)، خیابان ۱۷ شهریور، میدان شوش، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

مسیر شماره دو: میدان جمهوری، نواب، میدان۹ دی، میدان بهمن، خیابان بعثت، شهید رجایی، بزرگراه شهید کریمی، چهارراه چشمه علی، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

مسیر شماره سه: حرم مطهر امام زاده حسن (ع)، خیابان امین الملک، خیابان قزوین، خیابان شیخ محمدی، میدان۹ دی، میدان بهمن، بزرگراه بعثت، خیابان شهید رجایی، بزرگراه شهید کریمی، چهارراه چشمه علی، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

مسیر شماره چهار: باقر شهر، خیابان رجائی، روی پل شهید آوینی، خیابان سلمان فارسی، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

مسیر شماره پنج: جاده ورامین، میدان معلم، سه راه ورامین، خیابان فدائیان اسلام، میدان شهرری، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

منبع: میزان

کد مطلب: 75559
زمان انتشار: شنبه 27 مهر 1398 - 14:00:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد