به روز شده: 1 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 75585
زمان انتشار: یکشنبه 28 مهر 1398 - 14:16:19

پرونده فرار متهمان عربستانی روی میز مجلس نمایندگان آمریکا

پرونده فرار متهمان عربستانی روی میز مجلس نمایندگان آمریکا
حقوق بشر  > جهان  - مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی پیش‌نویسی آماده می‌شود که در آن از مدیر اطلاعات ملی خواسته شده تمامی اطلاعات مربوط به فرار عربستانی‌های تحت محاکمه از حالت طبقه بندی شده خارج شوند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی پیش‌نویس قانونی آماده می‌شود که مجلس سنا آن را روز پنج‌شنبه با اکثریت آرا تصویب کرد، در این پیش‌نویس از مدیر اطلاعات ملی خواسته شده ویژگی محرمانه بودن تمامی اطلاعات مربوط به اینکه آیا عربستان به شهروندان خود برای فرار از آمریکا کمک کرده یا نه را برارد.

سناتور رون وایدن روز پنج‌شنبه در مجلس سنا درباره این مساله سخنرانی کرده و در ادامه از نمایندگان سنا خواست با اکثریت آرا پیش‌نویسی که همان روز ارائه کرد را تصویب کنند.

این موضوع که آیا عربستان به شهروندان خود که در آمریکا منتظر محاکمه و یا صدور حکم هستند برای فرار کمک کرده یا نه، پس از آنکه در کنگره مطرح شد و دیگر به ادارات دستگاه قضایی و روزنامه‌ها محدود نبود، واکنش‌های گسترده‌ای در آمریکا داشت.

سناتور دموکرات جف مرکلی، عضو مجلس سنای آمریکا پیشتر توییت کرده بود، مشخص است که ریاض استراتژی تعمدی برای کمک به شهروندان خود دارد که در آمریکا مرتکب جنایات خطرناکی شده‌اند.

مرکلی افزود، این مساله خطرناک و غیرقابل قبول است، به همین دلیل طرحی برای محاکمه عربستان بابت کمک به شهروندانش برای فرار از محاکمه ارائه شد.

پس از آنکه دادستان شهر پورتلند در ایالت اورگان در دسامبر گذشته اعلام کرد که مسؤولان عربستانی به یکی از دانشجویان این کشور که متهم به قتل یک دختر آمریکایی بود، کمک کردند از آمریکا فرار کند، رسانه‌های آمریکایی نیز اخیرا به این موضوع پرداختند.

رون وایدن، سناتور دموکرات آمریکایی از ایالت اورگان در جلسه کمیته اطلاعات مجلس سنا در اواخر ماه گذشته از مدیر دفتر تحقیقات فدرال (اف.بی.آی) خواست گزارشی از چگونگی فرار عربستانی‌ها از آمریکا با کمک ریاض تهیه و ارائه کند.

وایدن گفت: مدارک جدی و نگران‌کننده‌ای دال بر این وجود دارند که ریاض از فرار شهروندان عربستانی متهم به جرائم خطرناک در آمریکا حمایت می‌کند، این امر به منزله ضربه‌ای به حاکمیت قانون است و این احتمال نیز وجود دارد که این شهروندان عربستانی با پاسپورت‌های جعلی و به وسیله هواپیماهای شخصی گریخته باشند.

شبکه فاکس نیوز آمریکا اواسط ماه گذشته میلادی اعلام کرد، پنج تن از دانشجویان عربستانی در ایالت اورگان که به اتهامات جنایی مختلف تحت تعقیب هستند، ناپدید شده‌اند و مسؤولان ریاض برای فرار به آنها کمک کردند.

طبق گزارش این شبکه ماهواره‌ای، دستگاه قضایی آمریکا در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ اتهامات مختلفی از جمله قتل به دلیل سهل‌انگاری، تجاوز و سوءاستفاده جنسی از کودکان را در مورد عبدالرحمان سمیر نوره، عبدالعزیز الدویس، ولید علی الحارثی، سلیمان علی غویث و علی حسن الحمود، از شهروندان عربستانی مطرح کرد.

کد مطلب: 75585
زمان انتشار: یکشنبه 28 مهر 1398 - 14:16:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد