به روز شده: 5 ساعت و 42 دقیقه قبل
کد مطلب: 75606
زمان انتشار: دوشنبه 29 مهر 1398 - 10:56:58

تغییر نحوه فعالیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

تغییر نحوه فعالیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
قوه قضائیه  -  مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری با اشاره به طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، گفت: در این طرح پیشنهادی با هدف تسریع در روند رسیدگی، نحوه فعالیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تغییر می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد حسن پیرزاده افزود: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مرجع رسیدگی به شکایات و اعتراضات از آیین نامه ها و تصویب نامه های عام الشمول مراجع اداری است که برخی از آن‌ها در حوزههای ملی و برخی دیگر در حوزههای محلی تصویب می‌شود که قرار است در اصلاح قانون دو نوع ترکیب هیأت عمومی برای رسیدگی به شکایتها ایجاد شود و این پیشنهاد میتواند در روند رسیدگی هیات عمومی تسریع ایجاد کند.

وی ادامه داد: طرح شکایت الکترونیکی، روند رسیدگی پروندهها در هیأت  عمومی، اجرای سریع و قاطع  آرای هیأت عمومی، سازو کارهای لازم برای صدور و اجرای دستور موقت در شعب دیوان و هیأت های تخصصی، پیش بینی ضمانت اجراهای دقیق و الزام آور از جمله مواردی است که در اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری پیش بینی شده است.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری از سوی ۸۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۹۷ در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد که روند بررسی و اصلاح آن از سوی اعضایی کمیسیون حقوقی و قضائی، کارشناسان، قضات و نمایندگان قوه قضائیه انجام گرفت.

پیرزاده افزود: کلیات طرح به تصویب نمایندگان مجلس رسید و با توجه به اینکه حدود ۶۴ ماده موضوع اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری است، تاکنون اصلاح ۵ ماده به تصویب رسیده و بررسی بقیه مواد به جلسات بعدی مجلس موکول شده است.

رئیس شعبه ۱۷ تجدیدنظر یادآور شد: دیوان عدالت اداری، مرجع قضائی تخصصی رسیدگی به شکایات و تظلمات مردم از تصمیمات و مراجع اداری است و اکنون مقدار انبوهی از پرونده ها با موضوعات متنوع در دیوان مطرح است و با اصلاح قانون تعداد ورودی پرونده ها و زمان رسیدگی کاهش می یابد و از اطاله دادرسی جلوگیری می شود.

وی اضافه کرد: قوانین در گذر زمان و در مراحل اجرا با ایرادهایی مواجه می شوند و اصلاح آنها زمینه کارآمدی و احقاق حقوق مردم را بیشتر فراهم می کند.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس دیوان عدالت اداری گفت: با توجه به نواقص و ایرادهایی که در قوانین وجود دارد، امیدواریم با نظر موافق نمایندگان، تصویب طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان، قانونی بروز، کارآمد و موثر برای احقاق حقوق مردم و کاهش تعداد پرونده ها در دیوان عدالت اداری شاهد باشیم.

  22 مهر ماه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری موافقت کردند همچنین در مصوبه ای با تغییر عنوان «قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری» به «قانون دیوان عدالت اداری» موافقت کردند.

در جریان بررسی طرح اصلاح قانون دیوان عدالت اداری، نمایندگان با رسیدگی شکایات مراجع اختصاصی اداری در شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری تاکید و با رسیدگی یک مرحله ای در شعبه تجدیدنظر مخالفت کردند.

منبع: ایرنا

کد مطلب: 75606
زمان انتشار: دوشنبه 29 مهر 1398 - 10:56:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری