به روز شده: 5 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 75625
زمان انتشار: دوشنبه 29 مهر 1398 - 15:41:16

حجت الاسلام اکبری خبر داد: دادگاه اطفال در مازندران راه اندازی می شود

حجت الاسلام اکبری خبر داد: دادگاه اطفال در مازندران راه اندازی می شود
قوه قضائیه  - رئیس کل دادگستری مازندران نبود دادگاه اطفال در استان را یک نقصیه دانست و گفت که این دادگاه ویژه، آینده نزدیک در استان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسملین محمدصادق اکبری روز دوشنبه در چهاردهمین کنفرانس حقوق کودک در ساری افزود که در حال حاضر بخشی از پرونده های مربوط به اطفال در دادگاه کیفری یک رسیدگی می شود و در دادگاه کیفری دو نیز باید به این شکل عمل شود . 

وی ادامه داد : با راه اندازی دادگاه اطفال به نحو درست تر و بهتر می توان پرونده اطفال را رسیدگی کرد، اگر چه در حال حاضر نیز این دست پرونده ها مطابق موازین قانونی بررسی می شوند.

اکبری همچنین به نبود پلیس اطفال مازندران به عنوان یک مشکل دیگر یاد کرد و گفت : طبق قانون انجام تحقیقات در باره پرونده اطفال باید زیر نظر رئیس دادگاه و با حضور پلیس اطفال انجام شود که در حال حاضر چنین مجموعه ای در استان وجود ندارد .

رئیس کل دادگستری مازندران فعال شدن دادگاه ویژه و پلیس اطفال را برای دادرسی بهینه پرونده های مربوط به کودکان مهم برشمرد و توضیح داد : مثلا قانون برای قاضی پرونده اطفال شرایطی قایل شده که از جمله آن سابقه کار پنج ساله ، متاهل بودن و صاحب فرزند بودن است .

وی افزود: البته این شرایط برای قضات کفایت نمی کند و برای رسیدگی به پرونده اطفال نیاز است تا قضات دوره های آموزشی خاص را طی کنند و نحوه برخورد و تعامل با کودکان را فرا بگیرند .

اکبری تاکید کرد : برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی کودکان ، دادگستری مازندران از جامعه کودکان و افرادی که در خدمت به این قشر هستند حمایت می کند و با افرادی که مرتکب جرایم علیه این قشر می شوند برخورد قضایی قاطع و محکم خواهد داشت . 

رییس کل دادگستری مازندران همچنین راه اندازی مجتمع قضایی خانواده در مرکز استان را ضروری دانست و گفت : این مجموعه می تواند به عنوان دادگاه خانواده و اطفال استفاده شود و الزامات قانونی برای این دو جامعه را رعایت کند .

چهاردهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک با حضور معاون وزیر دادگستری در ساری برگزار شد . 

کودکان فاقد هویت ، کودکان کار و خیابان ، کودکان بازمانده ازتحصیل ، کودک آزاری و خشونت علیه کودکان از محورهای این کنفرانس یک روزه بود .

کد مطلب: 75625
زمان انتشار: دوشنبه 29 مهر 1398 - 15:41:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری