به روز شده: 8 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 75642
زمان انتشار: سه شنبه 30 مهر 1398 - 15:34:31

نشنال اینترست: شکست کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران

نشنال اینترست: شکست کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران
حقوق بشر  > جهان  -  تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی آمریکا می‌گوید اعزام ۱۸۰۰ نظامی مازاد به عربستان توسط آمریکا موید شکست کمپین موسوم به فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران و سایر سیاست‌های شکست خورده واشنگتن در این منطقه است.

به گزارش میزان «پل پیلار»، نویسنده کتاب "چرا آمریکا دنیا را اشتباه می‌فهمد؟ " در یادداشتی که در پایگاه اینترنتی نشنال اینترست منتشر شده، به بررسی دلیل و پیامد‌های اعزام نظامیان آمریکایی به عربستان پرداخته است.


پیلار با اشاره به ناکامی کمپین موسوم به "فشار حداکثری" و به بن بست رسیدن تلاش‌های دولت آمریکا برای فشار بر ایران می‌نویسد، این شکست سبب شده تا «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، به ویژه در پی عملیات نیروهای یمنی علیه تاسیسات نفتی «آرامکو» عربستان سعودی و اعلام تصمیم خروج نظامیان آمریکایی از سوریه دست به اقداماتی بزند؛ تحولاتی که ایران را به عنوان قدرت منطقه‌ای و برنده رقابت در منطقه معرفی کردند.
 
 
آمریکا با درک شکست کمپین فشار حداکثری به تحریم ایران و اعزام نیرو به عربستان رو آورد
 
 

نخست، حرکت دوباره به سمت اعمال تحریم ایران؛ آن هم در حالی که واشنگتن پیشتر تقریبا همه موارد قابل تحریم ایران را تحریم کرده است.

دو، اعلام خبر اعزام ۱۸۰۰ نظامی مازاد به عربستان توسط پنتاگون در ازای دریافت هزینه‌های آنان. «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا، با اعلام این خبر اظهار داشت سه دلیل عمده برای اخذ این تصمیم وجود داشته است:

۱) ارسال پیامی روشن مبنی بر حمایت آمریکا از متحدان خود، ۲) اطمینان از جریان آزاد کالا‌ها در راستای حمایت از اقتصاد جهانی و ۳) نمایش تعهد واشنگتن به تبعیت از قوانین بین المللی.
 
 
شکسن کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران؛ سریال اشتباهات واشنگتن با اعزام نیروی نظامی به عربستان
 

پیلار در نقد هدف اول مطرح شده توسط اسپر می‌نویسد اولویت حمایت از متحدان منطقه‌ای در مورد عربستان، کمک به حل مناقشه یمن است که شامل پاسخ مثبت به پیشنهاد آتش بس نیرو‌های یمنی می‌شود. وی در ادامه و در نقد هدف سوم، به گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ اشاره کرده و می‌نویسد این آمریکا بود که به طور یکجانبه از این تعهد بین المللی سر باز زد.
 

نویسنده در ادامه یادداشت آورده است: هنوز مشخص نیست که اعزام نیرو‌های جدید چه تفاوتی با ماموریت سایر نظامیان آمریکایی خواهد داشت، اما آن چه قابل پیش بینی است، تعریف ماموریت آن‌ها در شکل حضور نظامیان آمریکایی در نبرد‌های منطقه‌ای عربستان است که موید به خطر افتادن جان نظامیان آمریکایی در نزاع‌ها در منطقه‌ای است که ارتباطی با آمریکا ندارد.
 
 
شکسن کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران؛ سریال اشتباهات واشنگتن با اعزام نیروی نظامی به عربستان

از سوی دیگر با توجه به نگاه مردم منطقه به نظامیان خارجی به عنوان اشغالگران نظامی یا ارتش اشغالگر خارجی ریسک بالایی از هدف قرار گرفتن آنها قابل پیش بینی است. این خطر از گروه‎های مسلح که به شدت مخالف آمریکا هستند، قابل لمس است. ضمن اینکه باید توجه داشت که حمله نظامی آمریکا به عراق در سال ۱۹۹۰ و در پی تجاوز نظامی بغداد به کویت سبب شکل گیری جریان رادیکالی به ریاست «اسامه بن لادن» شد.

پیلار در پایان می‌نویسد سریال جنگ‌های به اصطلاح ضد تروریسم آمریکا نشان می‌دهد که این جنگ‌ها بیش از آن که در راستای مبارزه با تروریسم باشند، به دلایل دیگری آغاز شده و نتایج نامطلوبی داشته‎اند؛ استقرار نیرو‌های مازاد در عربستان نیز فصل دیگری از این سریال است.
کد مطلب: 75642
زمان انتشار: سه شنبه 30 مهر 1398 - 15:34:31
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد