به روز شده: 21 دقیقه قبل
کد مطلب: 75854
زمان انتشار: دوشنبه 13 آبان 1398 - 15:33:11

کوشنر مجوز بازداشت خاشقچی را به بن سلمان داده بود

کوشنر مجوز بازداشت خاشقچی را به بن سلمان داده بود
حقوق بشر  > جهان  - یک مجله انگلیسی به نقل از یک افشاگر جدید مدعی شد که داماد ترامپ مجوز بازداشت «جمال خاشقچی» را قبل از قتلش به ولی‌عهد سعودی داده بود.

به گزارش فارس، در پی افشاگری‌هایی در خصوص «اوکراین گیت»، یک افشاگر به تازگی ادعاهایی را درباره ارتباط داماد ترامپ با ولی‌عهد عربستان سعودی در خصوص «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی مطرح کرده است.

مجله انگلیسی «اسپکتیتور» در گزارشی به نقل از یک افشاگر نوشت که «جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی مجوز بازداشت «جمال خاشقچی» را قبل از آنکه به قتل  برسد و جسدش تکه تکه شود، داده بود.

این گزارش نوشت، سازمان اطلاعات ترکیه که از ارتباط کوشنر با بن سلمان اطلاع پیدا کرده بود، تماس آنها را رهگیری کرد و در نتیجه آن، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه از این اطلاعات برای وادار کردن ترامپ به خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه بهره‌برداری کرد.

این گزارش همچنین مدعی می‌شود که بازرسان کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌ها قرار دارد، از این مسئله آگاهی و قصد دارند در حالیکه فرایند استیضاح ترامپ را پیش می‌برند، اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورند.

این گزارش همچنین مدعی می‌شود، شمار افشاگرانی که تمایل دارند شواهدی را به کمیته استیضاح ترامپ ارائه دهند، هفت نفر است.

سه نفری که از قبل در این خصوص شناخته شده هستند شامل یکی از کارکنان سیا، «الکساندر ویندمن» عضو ارشد کمیته امنیت ملی کاخ سفید و «تیم موریسون» مشاور ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در امور اروپا و روسیه می‌شوند.

روزنامه انگلیسی دیلی‌ میل گزارش داد، افشاگری که اطلاعاتی درباره خاشقچی ارائه داده است، تعداد این افشاگران را به چهارنفر افزایش می‌دهد و به مفهوم آن است که سه نفر دیگر همچنان منتظر افشای اطلاعاتی هستند.

خاشقچی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در تاریخ 2 اکتبر (10 مهرماه) سال گذشته میلادی در حالیکه وارد کنسولگری سعودی در استانبول می‌شد، دیده شده بود. وی برای دریافت مدارکی قبل از ازدواجش به کنسولگری رفته بود و آنطور که گزارش شده است، جسد وی تکه تکه شده و از ساختمان خارج شده بود و تاکنون هیچ رد و نشانی از جسد وی یافت نشده است.

دولت ترکیه می‌گوید، شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد خاشقچی کشته و جسد وی تکه تکه شده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دیگر دولت‌های غربی معتقدند که بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است.

با اینحال، علیرغم آنکه محمد بن سلمان در مصاحبه اخیر خود با شبکه «پی بی اس» آمریکا برای اولین بار پذیرفت که در قتل خاشقچی مسئول بوده زیرا این قتل در دوران مسئولیت وی در عربستان صورت گرفته، اما صدور دستور قتل خاشقچی را انکار کرد.

محمد بن سلمان به «مارتین اسمیت» مجری شبکه «پی‌بی‌اس» درباره قتل خاشقچی گفت: «این (قتل) در زمان مسئولیت من انجام گرفت. من تمامی مسئولیت را می‌پذیرم زیرا در دوره مسئولیت من انجام گرفته است».

سازمان ملل در گزارشی از محمد بن سلمان و دیگر مقامات ارشد سعودی خواسته تا در این خصوص تحقیقاتی را انجام دهند.

علیرغم انتقادات بین‌المللی علیه عربستان سعودی در پی قتل خاشقچی، کوشنر از محمد بن سلمان دفاع کرده است و روابط وی با ولی‌عهد عربستان بعد از آن زیر ذره‌بین رفته است که مشخص شد که این دو نفر از طریق پیام‌رسان «واتس‌اپ»، با یکدیگر ارتباط داشتند.

طبق «قانون سوابق ریاست‌جمهوری» آمریکا، مقامات ارشد کاخ سفید از استفاده از ایمیل‌های غیررسمی یا حساب‌های پیام رسان برای امور دولتی منع شده‌اند.

علیرغم آنکه سازمانهای اطلاعاتی آمریکا تأکید دارند که محمد بن سلمان مسئول مرگ خاشقچی است، دولت ترامپ حاضر به محکوم کردن این شاهزاده سعودی نشده است.

اواسط مهرماه، بعد از خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، اردوغان نظامیان ترکیه را به این منطقه فرستاد که در نتیجه یک بحران انسانی به وجود آورد.

ترامپ که در هفته‌های اخیر در پی رسوایی «اوکراین گیت» به شدت مورد انتقاد است و احتمالاً رهبران مجلس نمایندگان آمریکا طی هفته‌های آتی، جلسات استماع علنی را در خصوص اقدامات ترامپ آغاز کنند.

 

کد مطلب: 75854
زمان انتشار: دوشنبه 13 آبان 1398 - 15:33:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد