به روز شده: 10 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 75856
زمان انتشار: دوشنبه 13 آبان 1398 - 15:44:03

گزارش نیوزویک از وضعیت روزنامه نگاران در عربستان یک سال پس از قتل خاشقجی

 گزارش نیوزویک از وضعیت روزنامه نگاران در عربستان یک سال پس از قتل خاشقجی
حقوق بشر  > جهان  - نیوزویک در بررسی شرایط خبرنگاران در عربستان در سالگرد جمال خاشقجی می‎گوید که این کشور مجوز قتل را با دریافت ریاست یک ساله بر گروه ۲۰ دریافت کرد.

به گزارش میزان؛ نیوزویک در یادداشتی ضمن بررسی وضعیت روزنامه نگاران و خبرنگاران در عربستان، انتخاب این کشور به ریاست گروه ۲۰ را با توجه به قتل هولناک «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد سعودی، اعطای مجوز قتل منتقدان به رژیم سعودی می‌داند.

نگارنده یادداشت با اشاره به موضوعیت "جرم دولتی" در ماجرای قتل جمال خاشقجی که در ۲ اکتبر (۱۱ آبان) سال گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول به شکل هولناکی به قتل رسید، می‎نویسد "پذیرش دیرهنگام مسئولیت این قتل از سوی «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی با اظهار جمله "این اتفاق تحت نظارت من رخ داد"، کافی نیست و عربستان باید با تمامی عواقب این جنایت مواجه شود."

«اگنس کالامارد»، گزارشگر ویژه سازمان ملل، بر این باور است که "جرم دولتی نیازمند عذرخواهی عمومی کامل است و ما منتظر این عذرخواهی از سوی ریاض هستیم."
 
وی اظهار داشت که "برگزاری دادگاه پشت در‌های بسته و بدون احترام به معیار‌های بین المللی عدالت و صدور حکم اعدام برای برخی از مرتکبان این جنایت، نوعی به سکوت واداشتن افراد نزدیک به این جنایت است."

در ادامه یادداشت آمده است، عربستان از زمان ارتکاب جنایت مذکور تاکنون خشونت بی سابقه‌ای را متوجه روزنامه نگاران کرده است. در حال حاضر ۳۲ روزنامه نگار حرفه‌ای و آماتور در زندان‌های عربستان به سر می‌برند؛ این میزان ۲ برابر بیش از روزنامه نگاران زندانی پیش از به قدرت رسیدن بن سلمان است.

طنز ماجرا این جا است که ریاض خود را برای برگزاری همایش رسانه‌ها در اوایل ماه دسامبر می‌کند. روزنامه نگاران و کارشناسان رسانه‌های خارجی برای بحث و تبادل نظر در مورد استقلال رسانه‌ها به عربستان دعوت شده‎اند.

با وجود به راه افتادن موج ابراز تاسف و انتقاد بین المللی اولیه علیه عربستان در اکتبر سال گذشته، تحریم‌های آمریکا، کانادا، فرانسه و آلمان علیه معدود افراد دخیل در جنایت علیه خاشقجی تاثیری در تعدیل سیاست‌های سرکوبگرانه عربستان نداشته است. این اقدامات ناقص به ویژه با تلاش‌های آمریکا برای اعاده حیثیت عربستان از طریق تلاش برای آزادی وبلاگ نویس عربستان و ایستادن ترامپ در کنار بن سلمان در عکس یادگاری گروهی سران گروه ۲۰ در ژاپن کم رنگ‌تر هم شدند.

در پایان یادداشت آمده است، سران گروه ۲۰ باید به وظیفه خود در مورد روزنامه نگاران عمل کنند و از شکل تماشاگر منفعل قتل روزنامه نگاران خارج شوند. این در حالی است که آن‌ها عربستان را برای یک سال به ریاست این گروه انتخاب کردند. این اقدام به معنای اعطای مجوز قتل و سرکوب از سوی ریاض است.

کلید واژه: عربستان
کد مطلب: 75856
زمان انتشار: دوشنبه 13 آبان 1398 - 15:44:03
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد