به روز شده: 11 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 75969
زمان انتشار: دوشنبه 20 آبان 1398 - 17:13:56

عباسی: سزارین نابهنگام یا تولد تقویمی نقض حقوق بنیادین کودک است

عباسی: سزارین نابهنگام یا تولد تقویمی نقض حقوق بنیادین کودک است
کودکان  -  معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: وقتی از سزارین نابهنگام یا تولد تقویمی سخن به میان می‌آید به نوعی دستبرد در روند زایمان با هدف تحقق تولد در تاریخ دلخواه بدون معاذیر پزشکی صورت گرفته است که بر اساس قانون مجازات اسلامی نقض حقوق بنیادین کودک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمود عباسی در نشست تخصصی «سزارین نابهنگام، نقض حقوق بنیادین کودک» که در مجمع فلاسفه ایران برگزار شد، افزود: سزارین نابهنگام به عملی گفته می شود که تولد نوزاد با هر دلیلی دچار تاخیر یا تعجیل شود که تولد نوزاد در یک تاریخ بخصوص این زودهنگامی را دستخوش عملی غیر اخلاقی می کند.

 وی با اشاره به اینکه این پدیده ناخوشایند متاثر از مؤلفه های فرهنگی اجتماعی و بسامد و بازتاب رخنه ناهنجاری های رفتاری در لایه های ارزش های خانوادگی جامعه کنونی است، اظهار داشت: سزارین نابهنگام که اکنون رو به تزاید نهاده با هدف رندنمایی زادروز نوزاد یا یگانگی آن با مناسبت ها و تاریخ های خاص نظیر سالگرد ازدواج والدین یا زادروز آنها و غیره انجام می پذیرد.

به گفته معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری، از حیث پزشکی سزارین نابهنگام عوارض و مخاطرات عدیده ای را برای سلامتی نوزاد و مادر به دنبال خواهد داشت. ضمن این که هزینه های گزاف و آسیب ها و خطاهای پزشکی را دوچندان می کند.

عباسی درباره حقوق بنیادی و انسانی جنین خاطرنشان کرد: جنین هم به مثابه تمامی شهروندان از حقوق انسانی برخوردار است و از همین رو سقط جنین و آسیب رسانی به او در قانون پیامد کیفری به دنبال دارد. وفق اصل بیستم قانون اساسی همه افراد ملت یکسان در حمایت قانون قرار می گیرند. 

معاون وزیر دادگستری افزود: در کنوانسیون حقوق کودک هم مصالح عالیه کودکان مدنظر قرار گرفته و اصل بنیادین تلقی می شود. یعنی اگر می خواهیم تصمیمی مبنی بر سزارین بگیریم باید مصالح عالیه کودک مدنظر قرار گیرد تا انجام شود. همچنین حق بر حیات و حق بر سلامت از حقوق ذاتی و بنیادین جنین است که در اسناد مهم بین المللی و حقوق بشری سنگ بنای حقوق انسانی است. 

مسؤلیت پزشکی ناشی از سزارین نابهنگام

عباسی با یادآوری اینکه پزشکی قداست دارد، یادآور شد: این قداست به اعتبار موضوع آن است و از اینجا ناشی می شود که حیات انسان در دست پزشک است پس پزشک با پرهیز از انفعال نقش فرازین خود را در مقام قضات پزشکی إیفا کند و در مقابل خواسته های والدین با قاطعیت بر اساس موازین حرفه ای عمل کند.

وی تصریح کرد: از حیث مسؤلیت حرفه ای و انتظامی می توان به مستنداتی در این باره اشاره داشت از جمله تبصره یک ماده ٢٨ قانون سازمان نظام پزشکی و موارد ٢ و ٣ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلین حرفه های پزشکی و وابسته به درمان.

رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران درباره مسؤلیت مدنی و کیفری این امر هم توضیح داد: دریافت وجه جهت مداخله پزشکی در تاریخ زایمان خارج از معاذیر حرفه ای به هر طریقی که باشد نوعی دارا شدن ناصحیح برای پزشک محسوب می شود که خود دو چهره مسؤلیت انتظامی و مسؤلیت مدنی دارد. ضمن اینکه تحقق جرایم غیر عمدی منوط به احراز تقصیر مرتکب است که در ماده ١٤٥ قانون مجازات قید شده است.
 
وی تصریح کرد: مطابق بند ج ماده ١٥٨ قانون مجازات اسلامی هر عمل جراحی مستوجب کیفری نخواهد بود اما ارتکاب اعمال طبی مخالف، استحقاق تعقیب کیفری دارد. ماده ٢٩٥ قانون مجازات اسلامی هم تاکید دارد که هرگاه کسی فعلی که انجام آن را بر عهده گرفته ترک کند مسؤلیت کیفری بر او مترتب است. پس پزشک نمیتواند توجه به مادر و جنین را در نظر نگیرد.

طبق گزارش ایرنا، دکتر عباسی درباره مسؤلیت کیفری والدین هم خاطرنشان کرد: ماده ٧١٨ قانون مجازات اسلامی هم در مورد امکان طرح مسؤلیت والدین در سزارین های نابهنگام تاکید دارد که اقدام انها به دلیل مخاطره و ریسک داشتن زمینه خطا و شریک جرم تلقی می شود که مجازات و جریمه شامل حالشان می شود

وی در پایان تاکید کرد: سزارین نابهنگام فاقد مدعی و شاکی خصوصی است اما چون مغایر با نظم عمومی است لازم است ناوگان حقوق عمومی به طور جد روی این تخلفات قد علم کند و مانع ان شود. ضمن اینکه سزارین نابهنگام از حیث موازین بین المللی مغایر با حقوق کودک است که متاسفانه در سال های اخیر بیش از هر زمان روند رو به رشدی را پیموده که اگر چاره اندیشی نشود تبدیل به عرف جاری می شود. لذا لازم است ضمن برخورد با متخلفان اقدام قاطعی صورت گیرد.

کد مطلب: 75969
زمان انتشار: دوشنبه 20 آبان 1398 - 17:13:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب