به روز شده: 3 ساعت و 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 75997
زمان انتشار: چهارشنبه 22 آبان 1398 - 13:36:38

نقش آمریکا در شعله‌ور کردن اعتراضات عراق

نقش آمریکا در شعله‌ور کردن اعتراضات عراق
حقوق بشر  > جهان  -  به گفته نمایندگان و کارشناسان عراقی، ایالات متحده آمریکا در شعله‌ور کردن اعتراضات مردم عراق نقش منفی را ایفا کرده و از طریق فضای مجازی دست به این اقدام زده است.


به گزارش فارس، «فاضل جابر» نماینده ائتلاف «البناء» از نقش مخرب ایالات متحده آمریکا بویژه سفارت این کشور در بغداد، در تظاهرات اخیر عراق انتقاد کرد.

جابر به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که «سفارت آمریکا در افزایش بحران [عراق] در سطح رسانه‌ای، دست دارد و این مسئله را از رهگذر تحدید نقش دولت و پارلمان انجام می‌دهد؛ [دو ارگانی که] برای رفع مطالبات قانونی تظاهرات‌کنندگان، تلاش مجدانه‌ای دارند».

وی افزود که «نقش آمریکا، برآیند یک لحظه نیست، بلکه از مدتها قبل و پیش از آغاز تظاهرات، برای آن برنامه‌ریزی شده بود».

این نماینده عراقی تأکید کرد که در جریان تظاهرات، آمریکا از یک گروه رسانه‌ای عراقی و بین‌المللی حمایت کرد تا بتواند بحران عراق را شعله‌ور کند و از نظر خبری، در حوادث بزرگنمایی داشته باشد.

جابر همچنین خبر داد که چندین نفر نیز اجیر شده‌اند تا شعارهایی علیه کشورهای همسایه عراق سر بدهند و بدین ترتیب، از مطالبات مشروع معترضان، فاصله بگیرند.

تلاش آمریکا برای احیای رژیم بعث در عراق

در همین ارتباط، «حافظ آل بشاره» کارشناس مسائل سیاسی عراق، نسبت به ضعف ساختار اینترنتی عراق و سوء استفاده دولت آمریکا از این مسئله هشدار داد.

آل بشاره به المعلومه گفت که «ساختار امنیتی و نظارتی عراق، ضعیف است، ولی باید کنترل بر فضای مجازی و سیستم اینترنت را آغاز کرد و از اقدامات سفارت‌های خارجی در کشور [عراق] اطلاع پیدا کرد».

وی بر این باور است که «عراق می‌تواند سایت‌هایی را شناسایی کند که آمریکا از طریق آن، مزدوران مشخصی را جذب و هدایت می‌کند تا افکار مشخصی را صادر کند که با تمامیت ارضی عراق و اصول فعالیت هیئت‌ها دیپلماتیک منافات دارد».

این کارشناس عراقی خاطر نشان کرد، طرف‌های ذیربط باید اسرار و اقدامات آمریکا در بغداد را فاش سازند؛ به ویژه اینکه آمریکا از شبکه‌های اجتماعی «برای احیاء موج بعث از رهگذر تمجید رژیم پیشین» استفاده می‌کند.

«محمد البلداوی» نماینده عراقی عضو فراکسیون صادقون نیز اخیرا نسبت به تحریکهای کاخ سفید علیه عراق هشدار داد و گفت که هدف از این اظهارات، «تغییر مسیر مطالبات تظاهرات‌کنندگان» است.

دور دوم تظاهرات در بغداد و شهرهای جنوبی عراق از ۲۵ اکتبر آغاز شده و همچنان ادامه دارد؛ هر چند از شمار معترضان طی روزهای اخیر کاسته شده است.

آمریکا و امارات عربی متحده وظیفه برنامه‌ریزی تظاهرات عراق را بر عهده دارند و عربستان سعودی نیز مانند همیشه وظیفه تأمین مالی این طرح‌ها را عهده دار است.

 

کد مطلب: 75997
زمان انتشار: چهارشنبه 22 آبان 1398 - 13:36:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد