به روز شده: 4 ساعت و 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 76174
زمان انتشار: یکشنبه 3 آذر 1398 - 16:59:45

نشست بررسی مکانیزم یو پی آر /عباسی: گزارش اخیر یوپی‌آر بخش مهمی از ابهامات را پاسخ داد

حقوق بشر  > ایران  -  نشست بررسی مکانیزم یوپی آر و مطالبات حقوق بشری ایران از غرب، با حضور دکتر مجید تفرشی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر، دکتر اکبر طلابکی استاد دانشگاه، دکتر مجید عباسی استاد دانشگاه و دکتر محمودرضا گلشن پژوه مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت روز گذشته (دوم آذرماه) در مرکز رسانه قوه قضاییه برگزار شد.


به گزارش میزان، در نشست بررسی «مکانیزم یوپی آر و مطالبات حقوق بشری ایران از غرب» دکتر عباسی در پاسخ به سئوالی در خصوص علت هجمه علیه ایران در موضوع حقوق بشر بیان کرد: یکی از دلایل ادعاهای کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران به اختلاف دیدگاه‌ها بر می‌گردد.

وی افزود: کشورهای غربی در تلاش هستند که آموزه‌های غربی را به عنوان آموزه‌های حقوق بشر جهانی معرفی کنند و اگر گزارشات را ملاحظه کنیم ناظر بر این قضیه است. کشورهای غربی برخی موارد نظیر اعدام و شلاق را برجسته نشان می‌دهند و اذعان می‌دارند که ایران ناقض حقوق بشر است.

رویه قوه قضاییه در رابطه با مباحث حقوق بشری به سمت فرصت محوری پیش می‌رود

وی افزود: اگر وضعیت حقوق بشر را با کشورهای همسایه مقایسه کنیم اوضاع مناسب تری داریم که در این زمینه بحث سیاسی تاثیر گذار است. متاسفانه دیدگاهی در کشور تا چند سال گذشته حاکم بود که مباحث حقوق بشر را از دیدگاه تهدید محور نگاه می‌کرد نه فرصت محور.

عباسی خاطر نشان کرد: آیت الله رئیسی نکته مناسب و خوبی را در زمینه حقوق بشر بیان کردند که نشان می‌دهد که رویه قوه قضاییه به سمت فرصت محوری پیش می‌رود؛ فلذا این عوامل موجب به وجود آمدن هجمه علیه ایران شده است.

گزارش اخیر یوپی‌آر بخش مهمی از ابهامات را پاسخ داد

وی در پاسخ به این سئوال که جمهوری اسلامی برای اینکه بتواند از اتهامات حقوق بشری رها شود چه باید کند، گفت: در حال حاضر پیشرفت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته و گزارش یوپی‌آر اخیر بخش مهمی از این ابهامات را پاسخ داد تا جایی که در توئیتر دبیرخانه شورای حقوق بشر از اقدامات ایران در زمینه‌های مختلف تقدیر شد به نظر من این موضوع خوب است و شاید قبلا این اتفاق نمی‌افتاد.

باید از موضع متهم در زمینه مسائل حقوق بشری به موضع مدعی برویم/ سیاست‌بازی در مباحث حقوق بشر کاملا پررنگ است/ مدعیان حقوق بشری که مرگ‌های خاموش در کشور‌های همسایه را نمی‌بینند/ رویه قوه قضاییه در رابطه با مباحث حقوق بشری به سمت فرصت محوری پیش می‌رود

وی ادامه داد: در ۱۱۴ کشور که به ما توجه داشتند اکثر با تقدیر و تشکر همراه بود و در حال حاضر به سمت ارتقا جایگاه خود و تبدیل شدن از حوزه دفاعی به حوزه تهاجمی در حال حرکت هستیم.

گفتگو‌های حقوق‌بشری ما با کشور‌های غربی باید توسعه پیدا کند

وی با اشاره به صحبت‌های اخیر دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه اذعان کرد: در صحبت‌های آقای لاریجانی به تحریم‌های اقتصادی غیرقانونی اشاره شده بود این موضوع یک نوع تهاجمی با خود داشت، اما کافی نیست و هنوز فاصله وجود دارد. فکر می‌کنم که گفتگو‌های حقوق‌بشری ما با کشور‌های غربی باید توسعه پیدا کند و باید واقعیات جامعه خود را به صورت مستقیم و مستند در اختیار ان‌ها قرار بدهیم به جای اینکه اطلاعات تحریف شده در اختیار ان‌ها قرار گیرد.

عباسی خاطرنشان کرد: این گفت‌وگو‌ها می‌تواند توسعه پیدا کند. تجربه نشان داده بانی اصلی این فشار‌ها به ما کشور‌های غربی بودند و سازوکار‌های شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد و نقش سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی در این شورا قابل توجه است و در این رابطه می‌توان فعالیت‌های بیشتری نیز انجام داد.

وی با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق از وضعیت حقوق بشر در کشور اظهار کرد: وضعیت حقوق بشر در کشور ما نسبت به قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست در یک دوره که از یک زندان بازدید کرده بودیم وضعیت آنجا تعجب‌برانگیز بود و امکانات قابل توجهی برای زندانیان وجود داشت. این‌ها مواردی است که باید منعکس شود.

نوع واکنش مقامات ایران در صحنه بین‌المللی و در زمینه حقوق بشر می‌تواند نرم‌تر باشد

دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: تصورم این است که غیر از این که بخشی از این مسائل ناشی از فشار‌های سیاسی است، بخشی از آن به خاطر نگاه بدبینانه‌ای است که در برخی از کشور‌ها ایجاد شده که این نگاه توسط گروه‌هایی مانند منافقان ایجاد شده البته تضمینی در این زمینه وجود ندارد و تجربه نشان داده که غربی‌ها روی قول خود نمی‌ایستند.

وی با تشریح لزوم برخورد ملایم‌تر مقامات کشور در زمینه حقوق بشر و در عرصه بین‌المللی عنوان کرد: نوع واکنش مقامات ایران در صحنه بین‌المللی و در زمینه حقوق بشر می‌تواند نرم‌تر باشد چرا در حوزه بین‌المللی باید با پنبه سربرید، اما احساس می‌کنم در برخی موارد این اتفاق نمی‌افتد.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: موضوعی که در اینجا قابل توجه است موضوع اجازه ورود گزارش‌گر ویژه حقوق بشر به کشور است من به شدت موافقم که ایران نباید تحت نظارت گزارش‌گر ویژه باشد، اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که وقتی گزارش‌گر ویژه وارد ایران نمی‌شود مجبور می‌شود تا از منابع دیگری مدارک و اطلاعات مورد نیاز خود را جمع‌آوری کند در این صورت منبع وی گروهک‌های منافقین و سلطنت‌طلب می‌شود.

عباسی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: اگر آژانس بین‌المللی اتمی اعلام می‌کرد ایران به تعهدات خود پایبند نبوده چه اتفاقی می‌افتاد، پیشنهاد من این است که به صورت سالانه یک کنفرانس بین‌المللی داشته باشیم و بانی آن شویم و با نگاه انتقادی نسبت به آنچه که غربی‌ها مطرح می‌کنند موضوعات را بررسی کنیم حتی می‌شود از خود کشور‌های غربی و سایر کشور‌ها مجموعه‌ای را گرد آورد و جبهه بین‌المللی در مقابل کشور‌های غربی تشکیل داد.

باید از موضع متهم در زمینه مسائل حقوق بشری به موضع مدعی برویم

وی با تاکید بر اینکه ما باید از موضع متهم در زمینه مسائل حقوق بشری به موضع مدعی برویم گفت: سوال اینجاست که در فرانسه چه بلایی بر سر جلیقه زرد‌ها آوردند و آمریکا چگونه کودکان خود را در مرز مکزیک از مادران خود جدا کردند و چه جنایت‌هایی در عراق انجام دادند این‌ها ابزاری در اختیار ما است تا موضع تهاجمی بگیریم و بهترین جایی که می‌شود از دیپلماسی تهاجمی استفاده کرد سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی هستند که در آنجا می‌توانیم تناقضات را مطرح کنیم و با دیپلماسی در مجامع بین‌المللی می‌توان این کار را انجام داد.

باید به سمت آفند و تهاجم برویم

در ادامه دکتر طلابکی در پاسخ به این سئوال که چه اقداماتی برای مقابله با هجمه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران نیاز است تصریح کرد: مهمترین نقطه ضعف ما دفاع است و تا زمانی که راهبرد ما دفاع باشد اوضاع همین گونه خواهد بود و باید به سمت آفند و تهاجم برویم.

وی ادامه داد: در بحث دیپلماسی عمومی ضعیف هستیم که باید به آن توجه کنیم و با تعامل با سایر کشور‌ها جبهه‌ای را علیه هجمه‌ها تشکیل دهیم. همچنین باید در عرصه هنجار سازی اقدامات مناسبی صورت گیرد و کار‌هایی که تاکنون صورت گرفته کافی نمی‌باشد و سیاه نمایی علیه جمهوری اسلامی ایران بیشتر توسط رسانه صورت می‌گیرد که به دیپلماسی عمومی مربوط می‌باشد و در این ز مینه باید از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: کشور ما تحت فشار قرار دارد و سالیانه ۴ گزارش علیه ما تدوین می‌شود و حجم فشار‌ها آنقدر زیاد است که نهاد‌ها و دستگاه‌ها فرصت نمی‌کنند که در بخش تهاجم عمل کنند. مباحث تئوریک نیز مهم است و باید بر روی این موضوع کار شود تا ادبیات جدیدی تولید کنیم و دانشگاه و حوزه در این زمینه همکاری نمایند. نیاز است تا در عرصه تولید محتوا اقدام نماییم و از اندیشمندان سایر کشور‌ها برای تشکیل یک جبهه دعوت به عمل آوریم.

وی بیان کرد: ۱۴ سال است که ستاد حقوق بشر ایجاد شده، ولی این موضوع که چقدر موفق عمل کرده است نیاز به بررسی مولفه‌های گوناگونی دارد، ولی لازم است که این ستاد دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر را پای کار بیاورد تا یک هم افزایی ایجاد شود.

موافق نسبی گرایی در حقوق بشر نیستم و باید به جهان شمولی روی بیاوریم

طلابکی گفت: بعید است که مسئولان در جمهوری اسلامی ایران موجب متوقف شدن اقدامات شوند آیا غربی‌ها ما را نمی‌شناسند و از پیشرفت‌ها اطلاعی ندارند؟ غربی‌ها در تلاشند که نکات منفی را نشان دهند و ایراد کشور ما این است که فقط با غربی‌ها گفتگو می‌کنیم چقدر با کشور‌های اسلامی گفتگو کرده‌ایم موافق نسبی گرایی در حقوق بشر نیستم و باید به جهان شمولی روی بیاوریم.

در کنفرانس وحدت اسلامی پنلی با عنوان حقوق بشر اسلامی تعریف شود

وی ادامه داد: در مقدمه قانون اساسی اشاره شده که باید انسان با ارزش‌های والا پرورش یابد، غربی‌ها ادعای تنوع فرهنگی دارند و مشخص است که ما را تحت فشار قرار می‌دهند و باید در عرصه حقوق بشر به سمت یادگیری و هنجار سازی برویم. کشور ایران چقدر در تدوین گزارشات حقوق بشر دخالت دارد؟ چقدر در حوزه تنوع فرهنگی کار کرده‌ایم؟ باید با کشور‌های غربی تعامل داشته باشیم، اما عرصه‌های مغفول زیادی داریم که باید به آن‌ها توجه کنیم.چه اشکالی دارد که در کنفرانس وحدت اسلامی پنلی با عنوان حقوق بشر اسلامی تعریف شود.

باید از موضع متهم در زمینه مسائل حقوق بشری به موضع مدعی برویم/ سیاست‌بازی در مباحث حقوق بشر کاملا پررنگ است/ مدعیان حقوق بشری که مرگ‌های خاموش در کشور‌های همسایه را نمی‌بینند/ رویه قوه قضاییه در رابطه با مباحث حقوق بشری به سمت فرصت محوری پیش می‌رود

این مدرس دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا تصویر سازی منفی و سیاهی که از ایران در رسانه‌های بین المللی وجود دارد و اینکه ایران متهم به نقض حقوق بشر می‌شود درست است یا خیر؟ گفت: هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که در هیچ کشوری نقض حقوق بشر اتفاق نمی‌افتد، بحث بر این است که آیا سازمانی و سیستمی که در آن کشور است اراده برخورد با نقض حقوق بشر را دارد یا خیر؟ اگر اراده برخورد نداشته باشد به نظرم نقض سیستماتیک در آن کشور اتفاق می‌افتد و اگر اراده برخورد دارد دیگر نقض سیستماتیک پیش نمی‌آید.

وی افزود: اگر بخواهیم سیستم حقوقی و سیاسی جمهوری اسلامی را قضاوت کنیم قطعا اراده سیستم و نظام بر این است که اگر جایی نقض حقوق بشر اتفاق افتاد با آن برخورد کند. هم در قانون اساسی و هم قانون عادی کشور نهاد‌هایی برای برخورد با این مساله پیش بینی شده است.

جمهوری اسلامی ایران جزو کشور‌هایی است که رتبه بالا در میزان پایین نقض حقوق بشر دارد

این مدرس دانشگاه در ادامه با بیان اینکه چه میزان نقض حقوق بشر در کشور‌ها اتفاق می‌افتد؟ اظهار کرد: قطعا جمهوری اسلامی ایران جزو کشور‌هایی است که رتبه بالا در میزان پایین نقض حقوق بشر دارد.

وی گفت: کشور‌هایی که مدعی دموکراسی و رعایت حقوق بشر هستند و در تدوین اسناد حقوق بشر مشارکت داشتند، می‌بینیم که نسبت به شهروندانشان و کشور‌های دیگر چگونه حقوق بشر را نقض می‌کنند.

طلابکی اظهار کرد: وقتی تصویری از جمهوری اسلامی ایران نسبت به نقض حقوق بشر ارائه می‌شود بخش مهمی از آن زیر سوال بردن قوانینی است که به نفع دموکراتیک تصویب شده است، یعنی مردم خواسته‌اند که نظام اسلامی شکل بگیرد و این قوانین شرعی اجرا شود، ایراداتی که می‌گیرند در خصوص قانون است و قانون در یک عمل دموکراتیک تصویب شده است پس نقض قانونی صورت نگرفته است.

وی در ادامه افزود: در یک جمع بندی می‌توان نتیجه گرفت چنین تصویری از ایران، رسانه‌ای است و خودشان و نخبگانشان وقتی که فضا را می‌بینند اذعان می‌کنند تصویری که در رسانه‌ها وجود دارد تصویر درستی نیست.

سیاست‌بازی در مباحث حقوق بشر کاملا پررنگ است

دکتر گلشن‌پژوه مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت در ادامه این نشست بیان کرد: تقریبا از سال ۱۹۸۴ تحت نظارت بین‌المللی هستیم و از سال ۲۰۱۱ شورای حقوق بشر ما را تحت نظارت گزارش‌گر ویژه برد، اما اینکه بگوییم جمهوری اسلامی اقدامات متناسبی برای نمایش بهتر خود نشان داده است یا خیر در این خصوص نمی‌توان حکم کلی داد چرا که بخشی از این ماجرا در دست ما نبوده است.

وی ادامه داد: در سال ۸۴ موضوع نظارت و گزارش‌گر ویژه مطرح شد که می‌گفتند شما نباید اعدام داشته باشید مگر برای شدیدترین جرایم، لذا بخشی از این فضا کاملا سیاست‌زده است و کلیت موضوع حقوق بشر برگرفته از مجموعه تعاملات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها با یکدیگر است.

مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت در ادامه اظهار کرد: بخش دیگری از این موضوع ناشی از اهرم فشار و ورود عنصر سیاست به موضوع حقوق بشر است؛ چرا که هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند حقوق بشر خالص است و بحث سیاست‌بازی در مباحث حقوق بشر کاملا پررنگ است.

NGO حقوق بشری در کشور کم داریم

مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت اضافه کرد: وقتی از کشوری در فضای بین المللی چهره‌ای ساخته می‌شود، خیلی راحت از نهاد‌های غیردولتی و رسانه‌های جمعی و کشور‌های دیگر شروع به تخریب کردن می‌کنند و همان کشور اگر چهره اش مثبت شود خیلی از این بازیگر‌ها حمله خود را متوقف می‌کنند.

باید از ظرفیت‌های رسانه‌ای، برای بیان نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر استفاده کنیم

گلشن پژوه در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اقدامات مطالبه گر از سوی نهاد‌های غیردولتی ایرانی در چه سطحی انجام می‌شود آیا تاثیر گذار است، اظهار کرد: نهاد‌های غیردولتی ایرانی تازه اول راه هستند و NGO حقوق بشری در کشور خیلی کم داریم که شاید به واسطه جذاب نبودن و یا حساس بودن این موضوع است که NGO ترجیح می‌دهند وارد این فضا نشوند. خصوصا تحریم یک خیری شد که برخی از NGOها فعالیت‌های بین المللی خود را زیاد کردند.

وی تصریح کرد: در یوپی آر ایران از ۶۳ NGOای که آن را تشکیل داده بودند ۲۰ مورد ایرانی بودند. NOGهای ایرانی به صورت خودجوش راجع به تاثیر تحریم بر روی فعالیت‌هایشان به ویژه NGOهایی که در حوزه بیماران خاص فعالیت می‌نمودند، صحبت کردند.

مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت ادامه داد: برای یوپی آر آمریکا که می 2020 برگزار می‌شود هشت سازمان غیردولتی ایرانی گزارش فرستادند و به نحوی اعتراضی به آمریکا به جهت تحریم‌های فرامرزی که اجرا می‌کند و بر شهروندان ایرانی تاثیر می‌گذارد، است.

گلشن پژوه خاطرنشان کرد: NGOهای ایرانی در این فضا در کشورهای خاورمیانه به نوعی رتبه‌های اول را دارند.

مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت تصریح کرد: وقتی می‌خواهیم در فضای بین المللی، راجع به یک کشوری در بحث حقوق بشر مطالبه گری کنیم به یکسری ابزار نیاز است.

باید از موضع متهم در زمینه مسائل حقوق بشری به موضع مدعی برویم/ سیاست‌بازی در مباحث حقوق بشر کاملا پررنگ است/ مدعیان حقوق بشری که مرگ‌های خاموش در کشور‌های همسایه را نمی‌بینند/ رویه قوه قضاییه در رابطه با مباحث حقوق بشری به سمت فرصت محوری پیش می‌رود

گلشن پژوه تصریح کرد: یکی از ابزارها این است کشورها در مورد وضعیت حقوق بشر کشورهای مختلف کتاب سال منتشر می‌کنند. کتاب سال آمریکا نزدیک به سی سال است که منتشر می‌شود و چند سال هم هست که وزارت خارجه چین و بلاروس کتاب سال منتشر می‌کنند و در شورای حقوق بشر روی میزها می‌گذارند که این یک روش است.

وی ادامه داد: روش دیگر این است که از ظرفیت‌های رسانه‌ای، برای بیان نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر استفاده شود و در این زمینه فیلم ساخته شود که بخشی از آن را انجام می‌دهیم که برای مخاطب داخل کشور است.

برگزاری اجلاس ویژه برای مطالبه گری

گلشن پژوه افزود: نکته دیگر این است که درخواست می‌کنند شورای حقوق بشر، اجلاس ویژه برگزار کند که این یکی از حوزه‌های بسیار مهم و تا حدی مغفول است. بر این اساس شانزده کشور می‌توانند نقض حقوق بشر در یک کشور را ادعا کنند و باید در این زمینه اجلاس ویژه برگزار شود. 

وی بیان داشت: تاکنون بیست مورد از این اجلاس ویژه برگزار شده است که اوایل آن بیشتر در خصوص رژیم صهیونیستی بود اما وقتی برخی مسائل در مورد سوریه پیش آمد و اشتقاقی که بین اعراب ایجاد شد، باعث گردید که اسرائیل کنار رفت.

مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت به بیان نکاتی در این زمینه پرداخت و یادآور شد: در این روش کشورهایی که کمین گرفته‌اند برای اینکه یک کشور دیگر را زیر یک نظارت به مراتب سخت‌تر از گزارشگر ویژه ببرند خیلی ساده می‌توانند با گردآوری این ۱۶ امضا بواسطه نقض حقوق بشر در فلان اقدام یا بخش، اجلاس ویژه تشکیل دهند که البته درست است که گاهی اوقات این اجلاس ویژه به یک اجلاس تبلیغاتی تبدیل می‌شود ولی خیلی مواقع به سمت روندهای اجرایی تر و مکانیزهای قوی تر می‌رود.

وی با اشاره به روش دیگر مطالبه گری از سوی NGOها ادامه داد: شورای حقوق بشر ده آیتم کاری دارد. آیتم دوم ظرفیتی دارد که بر اساس آن می‌توان درخواست داد که در خصوص یک کشور که کمیسرعالی حقوق بشر یک گزارشی تولید کند که در خصوص ونزوئلا انجام دادند که امسال توانستند برای این کشور کمیته حقیقت یاب بگیرند.

مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت گفت: همه این موارد ایده‌آل است و نکته مهم این است که در صحنه بین الملل یکسری یار پایه داشته باشید. چین، کوبا، روسیه، ونزوئلا در هر فضایی که رویکرد ضدغربی دارد همیشه با هم همراه هستند.

گلشن پژوه خاطرنشان کرد: اینکه چطور بتوانیم از زیر نظارت بین المللی که چهار دهه است ادامه پیدا می‌کند بیرون بیاییم در این است که تحولی صورت گیرد.

وی افزود: یک راه این است که دو بال داشته باشیم که یک بال در فضای آفند برود و تلاش کند نیرو و کشور جذب کند و یک بال دیگر هم باید بهبود وضعیت حقوق بشر در داخل کشور را جدی بگیریم.

مدیرعامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت تصریح کرد: امکان ندارد گزارشگر ویژه به داخل کشور بیاید و انتظار داشته باشیم گزارش خوب بدهد. هر آنچه که غربی‌ها بگویند را هم عمل کنیم باز به حوزه‌هایی ورود می‌کنند و ایراد می‌گیرند. به عنوان مثال در گزارش‌های احمد شهید و جاوید رحمان موضوع همجنس بازها را می‌بینیم.

گلشن پژوه تاکید کرد: فارغ از اینکه حقوق بشر خاستگاه غربی دارد، به عنوان یک کشور اسلامی که به کرامت انسان اعتقاد دارد، باید کاری انجام دهیم که وضع حقوق بشر در داخل کشور به گونه‌ای باشد که با قواعد امام علی (ع) همخوانی داشته باشد. یکی از معضلات ما این است که در این حوزه خیلی ورود نمی‌کنیم.متن اظهارات دکتر سید مجید تفرشی را در نشست بررسی مکانیزم یو پی آر و مطالبات حقوق بشری ایران از غرب را اینجا بخوانید.


کد مطلب: 76174
زمان انتشار: یکشنبه 3 آذر 1398 - 16:59:45
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد