به روز شده: 36 دقیقه قبل
کد مطلب: 76186
زمان انتشار: دوشنبه 4 آذر 1398 - 12:08:13
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:

قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران

قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
حقوق بشر  > ایران  - فریده اولاد قباد ارائه گزارش ملی حقوق بشر ایران در (یو پی آر) را مثبت ارزیابی کرد و گفت: قرائت گزارش ها در حوزه های مختلف و حوزه زنان که بر توانمندسازی زنان تأکید می کند و همچنین در حوزه های پژوهشی، آموزشی، بهداشتی ، سیاسی و تحولات و دستاوردهای حقوق بشری نظام جمهوری اسلامی ایران سبب شد کشورمان مورد تقدیر و توجه بسیاری از کشورها قرار بگیرد.
 

پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر- افسانه شیپوری: (یو پی آر) یا همان ساز و کار گزارش دهی دوره‌ای حقوق بشر‌ که یکی از مهمترین ساز و کارهای پیش بینی شده در ساختار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است در حالی برگزار شد که گزارش ملی هیأت اعزامی ایران و پاسخ به سوالات نمایندگان سایر کشورهای جهان، دستاوردهای مثبتی را برای کشورمان به ارمغان آورده است ؛ هر چند که دولت نژاد پرست کانادا با کمک بانیان اعمال تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران، پیش نویس قطعنامه‌ای تحت عنوان وضعیت حقوق بشر در ایران را به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد، اما در مجموع کشورهای عضو شورای حقوق بشر از اقدامات و دستاوردهای حقوق بشری ایران در حوزه های مختلف تقدیر کردند.

بیانیه ستاد حقوق بشر در اعتراض به تداوم ایران ستیزی دولت کانادا و دول غربی: پرونده سیاه حقوق بشری یکی از غارتگران حقوق ملت ایران

فریده اولاد قباد، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون زنان که یکی از سخنرانان و اعضای هیأت عالیرتبه  کشورمان درسی و چهارمین نشست ساز و کار گزارش دهی دوره ای حقوق بشر سازمان ملل موسوم به (یو پی آر) بود، بیانیه ای در خصوص دستاوردها و تحولات صورت گرفته در حوزه زنان و خانواده را در این نشست قرائت کرد. وی به سوالات خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر پاسخ داده است که مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

مشروح بیانیه اولاد قباد در نشست شورای حقوق بشر : تحریم های غیرقانونی علیه ایران حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و کودکان را هدف قرار داده است

ارزیابی و تحلیل خود را از نشست (یو پی آر) و توصیه های مطروحه درآن، که اخیرا در شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزارشد، برای ما بفرمایید ؟

ابتدا درباره سازو کار یو پی آر لازم است نکاتی را مطرح کنم. سازو کار بررسی دوره ای و جهانی حقوق بشر به عنوان ابزار ارتقای حقوق بشر از طریق تعامل صورت می گیرد. (یو پی آر) به عنوان یکی از ساز و کارهای تابعه شورای حقوق بشر، بر اساس قطعنامه ۱/ ۵  مصوبه سال  ۲۰۰۷ ایجاد و اولین نشست آن هم در سال ۲۰۰۸ برگزار شد. این سازو کار تاکنون با برگزاری ۳۴ کارگروه مختلف طی سه مرحله زمانی، وضعیت حقوق بشر کلیه کشورها را بررسی و توصیه‌هایی را به کشورها با هدف بهبود، ارتقا و حمایت از وضعیت حقوق بشر ارائه کرده که مرحله اول از سال  ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، مرحله دوم از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ و مرحله سوم هم از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ ادامه دارد. تا قبل از سال ۵ ۲۰۱  نشست گروه کاری یو پی آر مدت دو هفته به طول می انجامید و وضعیت ۱۶ کشور بررسی می‌شد ، اما از آن سال تاکنون درهر نشست گروه کاری وضعیت ۱۴ کشور بررسی می‌شود و در مجموع درهر سال وضعیت ۴۲ کشور بررسی می شود. بنابراین، هر چهار سال و نیم یکبار وضعیت کل کشورهای جهان بر اساس جدول تعیین شده زمانی در هر یک از نشست‌های گروه کاری بررسی می‌شود.

اما درباره اهداف سازو کار یو پی آر بر اساس سند نهادسازی شورای حقوق بشر می توان به چند نکته اشاره کرد؛
- ارتقا وضعیت حقوق بشر در کشورها بر اساس فرآیند همکاری و گفتگوی تعاملی
- انجام تعهدات و پایبندی های حقوق بشری کشورها و بررسی و ارزیابی پیشرفت‌ها و آگاهی از چالش‌ها و مشکلات آنها
- بالا بردن توان و ظرفیت کشورهای مورد بررسی در جهت حمایت از حقوق بشر در این کشورها
- مشارکت دادن جامعه مدنی و جامعه بین المللی در بهبود عملکرد حقوق بشری کشورها
- تشویق به همکاری با شورای حقوق بشر و ساز وکارهای وابسته به آن مانند رویه‌های ویژه و رویه‌های شکایات و نهادهای حقوق بشری سازمان ملل نظیر دفتر کمیساریای عالی

در ادامه باید به مبانی حقوقی ساز و کار یو پی آر اشاره کنم که در چارچوب منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر، معاهدات حقوق بشری و تعهدات داوطلبانه دولت‌هاست . از جمله این مبانی ، ارتقا جهانشمولی، وابستگی متقابل، لاینفک بودن و بهم وابسته بودن تمامی حقوق بشر است. نکته دوم؛ ایجاد ساز و کاری مبتنی بر هدفمندی اطلاعات قابل اتکا، گفتگوی تعاملی و نکته سوم؛ تضمین پوشش جهانی و رفتاری برابر با تمامی کشورها و ایجاد یک روند بین دولتی و نکته چهارم؛ درگیر نمودن کامل کشور تحت بررسی است. لزوم برخورداری از یک سیستم مکمل، بدون تکرار ومکانیسم های موازی حقوق بشری را نیز می توان به آن اضافه کرد. همچنین این فرایند باید عینی، شفاف ، غیرگزینشی، سازنده، غیرخصمانه و غیرسیاسی باشد. واقع گرایانه بودن فرایند بررسی و عدم اختصاص منابع انسانی و مالی ، توجه به سطح توسعه یافتگی و ویژگی های خاص کشورها به هنگام بررسی وضعیت آنها، تضمین مشارکت تمامی طرف‌های ذیربط از جمله سازمان‌های غیردولتی و نهادهای ملی حقوق بشری در فرایند این بررسی باید مورد توجه قرار بگیرد.

در خصوص نحوه بررسی ها، هر کشوری در نشست گروه کاری حدود ۲۱۰ دقیقه زمان دارد که ۰ ۷دقیقه به کشورهای تحت بررسی و ۰ ۱۴ دقیقه به سایر کشورها اختصاص می یابد. کشورها در سخنرانی‌های خود علاوه بر طرح دیدگاه ها در مورد مسائل حقوق بشری، توصیه هایی هم به کشورمان داشتند؛ اما خوشبختانه در یو پی آر سوم ،   ۱۱۴ کشور از اقدامات حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کردند. من در حوزه زنان، خانواده ، حقوق کودکان و حقوق معلولین گزارشی ارائه دادم. آقای مره صدق از نمایندگان اقلیت‌های مذهبی کلیمیان در مجلس، آقای سامانی از وزارت کشور، آقای آسائی از وزارت بهداشت و آقای مصدق از معاونت حقوقی قوه قضائیه گزارش‌های بسیار خوبی را ارائه دادند.

مشروح سخنرانی معاون حقوقی قوه قضائیه در نشست شورای حقوق بشر: جمهوری اسلامی ایران به رعایت حقوق بشر در رسیدگی های قضایی بسیار جدی است

مشروح سخنرانی سید سلمان سامانی در نشست شورای حقوق بشر: حقوق بشر در ایران با تضمین حق تعیین سرنوشت مورد توجه قرار گرفته است

برخی از توصیه‌های مطرح شده با قانون اساسی ،عرف و با اعتقادات دینی ما مغایرت داشت. یکی از توصیه‌ها در رابطه با حق و حقوق همجنس‌گراها بود که در مغایرت کامل با قانون و دین و عرف کشورمان بود. آقای دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر هم در ابتدا و هم در جمع‌بندی و پاسخ به سوالات سخنرانی خوبی را ارائه دادند. پس از اتمام نشست، گزارش جلسه که با همکاری دبیرخانه شورا و کشور تحت بررسی تهیه و تدوین شده، جهت تصویب به گروه کاری تروئیکای منتخب شورای حقوق بشر ارائه می شود که هیأت ایران نیز بر همین مبنا گزارش خود را ارائه داد.

مشروح بیانیه دکتر محمد جواد لاریجانی در نشست شورای حقوق بشر: حقوق بشر یک اختراع غربی یا کالای اروپایی نیست/دعوت رسمی از سه گزارشگر ویژه در سال 1397

حضور جدی هیأت عالیرتبه ایران در فرایند گزارش دهی شورای حقوق بشر چه تأثیری در ارتقاء وضعیت حقوق بشری کشورمان در سطح بین الملل دارد؟

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای حامی تأسیس سازو کار یو پی آر، همکاری و تعامل را مبنای کار خود قرار داده و معتقد است که در یو پی آر باید حقوق بشر کشورها در یک شرایط برابر، یکسان و به دور ازهرگونه برخورد گزینشی، دوگانه و تبعیض آمیز مورد بررسی قرار گیرد. جمهوری اسلامی ایران معتقد است که انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای کشورمان اقدامی سیاسی و فراقانونی است و نگاه شورا باید از برخورد دوگانه ، سیاسی و جانبدارانه به دور باشد تا اعتبار و جایگاه شورای حقوق بشر به عنوان عالی‌ترین رکن حقوق بشر سازمان ملل متحد، متزلزل نشود چرا که ساز و کار یو پی آر ابزارهای لازم جهت بررسی حقوق بشر تمامی کشورهای جهان را دارا است.

حضور فعال و جدی کشورمان در این فرایند باعث می شود که بسیاری از کشورهای دنیا با دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف حقوق بشری از جمله زنان، خانواده، کودکان و  معلولین آشنایی پیدا کنند. همچنین گزارش دهی در یو پی آر از وضعیت بهداشت، درمان ، آزادی بیان آزادی احزاب و تجمعات قانونی و رنسانس قضایی در ایران باعث شد که  ۱۱۴ کشور از اقدامات حقوق بشری ایران قدردانی کنند.

این دوره چه دستاوردهایی را برای بهتر شناساندن وضعیت حقوق زنان، کودکان و خانواده در کشورمان در شورا به همراه داشته است؟

طی  ۴۰ سال تحریم های یکجانبه و غیر انسانی و جنگ نابرابر که ناقض حقوق بشر است و به خصوص در دو سال اخیر که کودکان و زنان ما را در حوزه دارو و درمان و بهداشت مورد هدف قرار داده است، اطلاع رسانی از این وضعیت در شورای حقوق بشر دستاوردهای مثبتی را برای جمهوری اسلامی ایران به همراه داشته است.

کشورها در صحن شورای حقوق بشر، گزارش ارائه شده از سوی کشورمان را از قبل مطالعه می کنند، اما زمانی که هیأت حقوق بشری ایران گزارش‌های خود را در حوزه های مختلف حقوق بشری از جمله حقوق کودکان و نوجوانان، حقوق زنان، حقوق معلولین و سایر حوزه ها ارائه می دهند، دیدگاه بسیاری از کشورهای حاضر درمورد ایران تغییر پیدا می کند. گزارش ما  بر اساس مطالبات به حق مردم کشورمان صورت می گیرد، اما زمانی که در یو پی آر این گزارش ها ارائه می شود نمایندگان کشورهای دنیا با آن آشنا می شوند و این اطلاع رسانی و آشنایی دستاوردهای مثبتی را به همراه دارد.

در حوزه کودکان لایحه «حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان» را مصوب کردیم؛ لایحه بسیار ارزشمندی که یونیسف نیز آن را پیگیری می کند. در رابطه با طرح اعطای تابعیت به فرزندانی که پدر خارجی و مادر ایرانی دارند اقدامات مثبتی صورت گرفته که آنها بتوانند از حق تابعیت همانند فرزندانی که در ایران هستند، استفاده کنند. در حوزه زنان، درماده دو برنامه ششم توسعه مصوبات بسیار خوبی انجام شده که بر توانمندسازی زنان با اولویت زنان سرپرست خانوار در ماده ۱۰۱عدالت جنسیتی تأکید می کند. در حوزه های پژوهشی، آموزشی، بهداشتی و در حوزه مشارکت‌های سیاسی و در رابطه با تحکیم بنیان خانواده ، بیمه زنان خانه دار و مشاوره های قبل و حین ازدواج  و طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و کاهش قانون ساعت کار برای زنان شاغلی که دارای شرایط خاص هستند و تخصیص ۳۰ درصدی برای اشتغال زنان توانمند و شایسته ای که می توانند پست‌های کلان مدیریتی را به عهده بگیرند و همچنین در حوزه معلولین، تحولات و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران را در گزارش یو پی آر ارائه دادیم که مورد تقدیر و توجه بسیاری از کشورها قرار گرفت.

راه‌کارها و پیشنهادات شما برای پاسخگویی هر چه بهتر به توصیه های مطرح شده در یو پی آر چیست؟

بسیاری از توصیه های مطرح شده در برنامه ششم توسعه دیده شده و در حال اجراست. برخی توصیه‌های مطرح شده را که در برنامه ششم توسعه آمده می توانیم مستند کنیم از جمله قانون حمایت از معلولین که مصوب شده و در حال اجرا است . تعامل و همکاری سه قوه، بر اساس اولویت‌هایی که در جامعه ضرورت دارد می تواند دستاورد خوبی را در ارائه گزارش دهی در شورای حقوق بشر به همراه داشته باشد و ما می توانیم درکمیسیون های قضایی و در سایر کمیسیون‌های مجلس در دستور کار قرار دهیم. مثلأ لایحه «صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت» که از سوی قوه قضائیه به کمیسیون لوایح دولت ارسال شده، دولت می تواند آن را سریع تر برای تصویب ارسال کند . پس از بازگشت از شورای حقوق بشر در مجلس از آقای رئیس جمهور درخواست کردم که دستور بفرمایند این لایحه را سریع‌تر به مجلس ارسال کنند چرا که تصویب این لایحه می تواند دستاورد حقوق بشری مثبتی را برای کشورمان به همراه داشته باشد. توصیه ها در شورا مطرح می شود اما از همه مهمتر مطالبه افراد جامعه است .

زنان نیمی از جمعیت کشورمان را تشکیل می دهند و تصویب « لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت» مطالبه زنان است. سایر لوایحی که در مجلس و در کمیسیون دولت مانده نیز به همین ترتیب سریع تر بررسی شود. یکی از موارد مثبت مطرح شده جایگزینی حبس در قوه قضائیه و اصلاح و کاهش مجازات های کیفری است که نتایج خوبی را برای کشورمان می تواند داشته باشد. البته این جایگزینی حبس برای جرائم خاص از جمله اخلالگران اقتصادی یا افرادی که باعث بی نظمی در امنیت کشور می شوند نیست؛ اما برخی از جرائمی که مجازات‌های کیفری دارند را می توان با جایگزینی حبس آمار زندانیان را کاهش دهیم.

 

کد مطلب: 76186
زمان انتشار: دوشنبه 4 آذر 1398 - 12:08:13
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد