به روز شده: 12 ساعت و 24 دقیقه قبل
کد مطلب: 76189
زمان انتشار: دوشنبه 4 آذر 1398 - 13:21:57

آسانژ در زندان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند

آسانژ در زندان با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند
حقوق بشر  > جهان  - پزشکان اروپایی در نامه‌ای سرگشاده به وزیر کشور انگلیس هشدار دادند اگر سریعا به وضع سلامتی جولیان آسانژ بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس رسیدگی نشود در زندان تلف خواهد شد.

به گزارش ایرنا، در این نامه که همچنین از سوی پزشکان استرالیایی و سریلانکایی امضاء شده درباره اوضاع جسمی و روحی آسانژ و توانایی او برای حضور در دادگاه هشدار داده و پیشنهاد شده است که او برای مداوا به کلینیک تخصصی منتقل شود تا از سوی متخصصین تحت مراقبت قرار گیرد.

این نامه که از سوی ویکی‌لیکس منتشر شد می‌افزاید: به‌لحاظ پزشکی و براساس شواهد موجود، ما نسبت به توانایی جسمی آسانژ جدا نگران و بر این باور هستیم که سلامتی او بایستی سریعا توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد.

امضاء کنندگان این نامه با بیان اینکه «وضعیت جدی است و زمانی برای از دست دادن وجود ندارد» هشدار داده‌اند که در غیر اینصورت او در زندان تلف شود.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ با استفاده از  وبسایت ویکی لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت آمریکا بسیار شرم آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

این افشاگر ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می برد.

پلیس بریتانیا پیش تر توانست او را از سفارت اکوادور در لندن بیرون بکشد.

آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور بسر می بُرد تا از استرداد به سوئد جلوگیری شود. در سوئد او با اتهاماتی درباره هتک حرمت جنسی مواجه است؛ اتهامی که این افشاگر، آن را تکذیب کرده است.

«نیلس ملزر»(Nils Melzer) گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی می‌گوید: تداوم مواجهه آسانژ با رفتارهای دلخواهی و نادرست می تواند به زودی به قیمت جان او تمام شود مگر این که دولت انگلیس فورا این رویه را تغییر داده و به شرایط غیرانسانی رفتار با او رسیدگی کند. 

چندی پیش رسانه های اسپانیا گزارش دادند: بعد از پناهندگی جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن، یک شرکت اسپانیایی که مسئولیت حفاظت از سفارت را برعهده داشته، در مدت زمانی که آسانژ در سفارت اکوادور ساکن بوده از وی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می کرده است.

به رغم پایان یافتن دوران محکومیت جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس، یک قاضی در لندن در ماه گذشته اعلام کرد که وی باید تا زمان برگزاری دادگاه استرداد به آمریکا، در بازداشت بماند.

آسانژ همچنین هزاران ایمیل حزب دموکرات را در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده منتشر کرد که این اسناد را هکرهای روسی به دست آورده بودند.

به عقیده کارآگاهان این اقدام، حرکتی در جهت تخریب کارزار انتخابات ریاست‌ جمهوری «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات و رقیب «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری کنونی آمریکا بود.

جولیان آسانژ به حکم دادستان سوئد و به دلیل اتهام تجاوز جنسی در سراسر اروپا نیز تحت پیگرد قانونی قرار داشت اما برای فرار از این اتهام به سفارت اکوادور در لندن پناه برد.

دادستان کل سوئد هفته گذشته تحقیقات در مورد پرونده آزار جنسی بنیانگذار ویکی لیکس را به دلیل نبود ادله کافی، متوقف کرد.

کد مطلب: 76189
زمان انتشار: دوشنبه 4 آذر 1398 - 13:21:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد