به روز شده: 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 76254
زمان انتشار: شنبه 9 آذر 1398 - 15:09:10

میراث تسلیحات آمریکا برای کودکان عراقی

میراث تسلیحات آمریکا برای کودکان عراقی
حقوق بشر  > جهان  - گزارش های بین المللی حاکی است، میراث شوم مواد شیمیایی و سمی به جا مانده از تسلیحات کشتار جمعی آمریکا در میان نوزادان عراق و غزه و هم اکنون در یمن، موجب به دنیا آمدن نوزدان ناقص الخلقه در این مناطق شده است .

به گزارش شماره امروز (شنبه) روزنامه "القدس العربی" چاپ لندن، پس از گذشت بیش از یک 15 سال از یورش نظامی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ ، پژوهش جدید به عمل آمده، نشان داد که نوزادانی که اکنون در این کشور متولد می شوند، به دلیل آثار ناشی مواد شیمیایی و سمی در بمب های آمریکایی شلیک شده به مناطق مختلف عراق، با نواقص جسمی متولد می شوند.

تیم پژوهشگران پزشکی مستقل تاکید کرد که مشکلات ناشی از ناقص الخلقه بودن در میان آن دسته از کودکان عراقی ثبت شده که در نزدیکی پایگاه هوایی «طلیل» به دنیا می آیند. این پایگاه توسط ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا اداره می شود.

بر اساس تحقیق یاد شده، کودکان مزبور از بروز مشکلات در دستگاه عصبی خود و بیماری های قلبی و دست و پای معیوب و فلج و یا نداشتن دست و پا رنج می برند و در بدن همه آنها میزان خاصی از تشعشعات اورانیوم یافت شده است.

« موزجان ساوابیاساوانی» یکی از پژوهشگران برجسته این تحقیق در این ارتباط به القدس العربی گفت: تمامی آزمایش های انجام شده از سطح بالای اورانیوم در جسم کودکان معلول عراقی حکایت می کند.

وی افزود: عملیات نظامی آمریکا در بردارنده تاثیر منفی فزآینده ای بر سلامت جسمی و روانی شهروندان عراقی است و به هر میزان که شهروندان عراقی به پایگاه نظامی آمریکا نزدیک باشند به همان میزان درصد اورانیوم و معلولیت ها در کودکان متولد شده آنان بیشتر است .

 

کد مطلب: 76254
زمان انتشار: شنبه 9 آذر 1398 - 15:09:10
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد