به روز شده: 20 دقیقه قبل
کد مطلب: 76277
زمان انتشار: یکشنبه 10 آذر 1398 - 14:07:54

دادستان قزوین: نظارت‌های مستمر و دقیق تضمین کننده سلامت انتخابات است

قوه قضائیه  -  قاسمی گفت: فضای انتخابات باید رقابتی باشد تا در شرایطی برابر همه کسانی که به عنوان کاندیدا تایید صلاحیت شده‌اند، بتوانند به رقابتی سالم بپردازند و از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنند و همه باید در ایجاد فضای رقابت سالم انتخاباتی تلاش کنیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد قاسمی در همایش تعاملی و آموزشی هیئت‌های نظارت بر انتخابات استان قزوین که در سالن شهید حسن پور برگزار شد، گفت: برگزاری انتخابات سالم و پرشور در کشور ما از اهمیت، جایگاه و حساسیت خاصی برخوردار است و این حساسیت در انتخابات پیش رو با توجه به اتفاقات اخیر بسیار مشهودتر است.

وی افزود: در هر جایگاهی که هستیم باید تلاش کنیم که یکی از ارکان مهم انتخابات که همان حضور حداکثری مردم است، محقق شود و نباید به گونه‌ای عمل کنیم که دشمنان نظام از عملکرد ما برای دستیابی به مقاصد شوم خود و ضربه زدن به پایه‌های مستحکم نظام مقدس جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنند.

دادستان مرکز استان قزوین تاکید کرد: در طی چهل سال گذشته دشمن از هیچ دسیسه و توطئه‌ای علیه این نظام دریغ نکرده است و در وقایع اخیر نیز به خوبی این موضوع نمایان بود که به بهانه افزایش قیمت بنزین، دشمنان برای زیر سوال بردن خدمات نظام و حاکمیت در راستای اهداف شوم خود استفاده کردند، ولی بحمدالله با درایت رهبر فرزانه انقلاب (مدظله العالی) و حضور به موقع مردم در صحنه این توطئه دشمن نیز خنثی شد، اما این به معنی پایان دشمنی آنان نیست و بدون شک برای خدشه دار کردن امنیت انتخابات آینده و کمرنگ جلوه دادن حضور مردم برنامه دارند.

قاسمی در ادامه امنیت در انتخابات را مهم برشمرد و بیان داشت: اگر امنیت در جامعه فراهم نشود یقیناً فعالیت‌های اجتماعی با اخلال مواجه می‌شود و در انتخابات آتی نیز دشمن برای خدشه دار کردن امنیت انتخابات برنامه ریزی کرده است، از این رو تحقق امنیت در انتخابات وظیفه همه دستگاه‌ها است و باید در این خصوص به سهم خود ایفای نقش کنند.

این مقام قضایی استان قزوین اذعان داشت: فضای انتخابات باید رقابتی باشد تا در شرایطی برابر همه کسانی که به عنوان کاندیدا تایید صلاحیت شده‌اند، بتوانند به رقابتی سالم بپردازند و از ظرفیت‌های قانونی استفاده کنند و همه باید در ایجاد فضای رقابت سالم انتخاباتی تلاش کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی در تمامی انتخابات‌ها نظارت استصوابی دارد و این شورا یکی از کارآمدترین نهاد‌های نظارتی در نظام است و وابسته به هیچ جریان سیاسی نیست و همه قوا باید کمک کنند تا این شورا به اهداف خود دست یابد و دفاتر هیئت نظارت شورای نگهبان در استان‌ها به عنوان نماینده این شورا وظیفه سنگینی برای دستیابی به اهداف مورد نظر دارند و افزایش اعتماد مردم نسبت به شورای نگهبان با عملکرد ناظران این شورا میسر می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین با بیان اینکه نظارت‌های های دقیق و مستمر در سلامت انتخابات بسیار موثر است، افزود: در روند برگزاری انتخابات عملکرد صحیح هیئت‌های نظارت امکان هرگونه تخلف را کاهش می‌دهد و حضور به موقع، رصد موضوعات، بی تفاوت نبودن نسبت به مسائل مختلف از سوی اعضای هیئت‌های نظارت در رسیدن به اهداف بسیار حائز اهمیت است.

محمد قاسمی تاکید کرد: یکی از راه‌های پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی، برخورد به موقع با تخلفات است، لذا هیئت‌های نظارت در مستند سازی تخلفات باید به خوبی عمل کنند و به همین خاطر مستند سازی از تخلفات و جرائم باید در دستور کار اعضای هیئت‌های نظارت باشد.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) تاکید داشته‌اند، آراء مردم حق الناس است و ناظران به عنوان امانتدار مردم و ناظر بر انتخابات مجلس باید به گونه‌ای عمل کنند که هم امیدواری در جامعه را افزایش دهند و هم سلامت انتخابات را تضمین کنند.

دادستان قزوین با بیان اینکه مردم باید در انتخاب نمایندگان خود آگاهانه عمل کنند، افزود: مردم از بین کاندیدای تایید صلاحیت شده باید نمایندگانی را برای قانون گذاری برگزینند که در تراز "گام دوم انقلاب" باشند و ما باید فضایی ایجاد کنیم تا مردم در کمال آرامش و سلامت، نمایندگان اصلح خود را، خود انتخاب کنند.

قاسمی اظهار داشت: دستگاه قضایی استان همانند گذشته با جدیت در بحث انتخابات ورود پیدا کرده و ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی و همچنین کارگروه رصد فضای مجازی را تشکیل و جلساتی را برگزار کرده که مصوبات خوبی با نگاه پیشگیرانه نیز داشته است و بر اساس قانون دادستان در هیئت‌های اجرایی عضویت دارد و حضور مدعی العموم تضمین کننده سلامت انتخابات خواهد بود و انتظار این است همه با دستگاه قضایی در راستای برگزاری انتخاباتی سالم، پرشور و با حضور حداکثری مردم همکاری مناسب داشته باشند.

دادستان قزوین در پایان گفت: سامانه ارتباط پیامکی شهروندان گرامی با دادستانی نیز در استان قزوین راه اندازی شده و مردم می‌توانند تخلفات و جرائم انتخاباتی را در صورت مشاهده از طریق شماره پیامک ۰۹۳۹۲۶۵۸۰۰۶ و یا لینک ارتباطی @dadsetaniqazvin در پیام رسان سروش جهت بررسی و پیگیری به این سامانه اطلاع رسانی کنند.

کد مطلب: 76277
زمان انتشار: یکشنبه 10 آذر 1398 - 14:07:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری