به روز شده: 4 ساعت و 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 76348
زمان انتشار: چهارشنبه 13 آذر 1398 - 14:46:18

سازمان ملل خواستار عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از جولان اشغالی شد

سازمان ملل خواستار عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از جولان اشغالی شد
حقوق بشر  > جهان  - بامداد امروز قطعنامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل صادر شد که طبق آن ضمن اشغال‌شده دانستن جولان سوریه، از رژیم صهیونیستی خواسته شد که از این مناطق عقب‌نشینی کند.

به گزارش فارس، مجمع عمومی سازمان ملل بامداد امروز (چهارشنبه به وقت تهران) با تصویب قطعنامه‌ای خواستار عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از جولان اشغالی سوریه شد.

به نوشته وبگاه شبکه «راشاتودی» مجمع عمومی سازمان ملل با 91 رای موافق، 65 رای مخالف و 9 رای ممتنع قطعنامه عقب‌نشینی اسرائیل از جولان اشغالی را صادر کرده و تداوم اشغال آن را مانعی برای صلح در منطقه دانست.

این قطعنامه با تاکید بر اینکه دولت‌ها حق ندارند با لشکرکشی به تصرف اراضی و سرزمین بپردازند، می‌گوید: «تداوم اشغال جولان سوریه و الحاق ادعایی آن [به دیگر بخش‌های فلسطین اشغالی]، مانع جدی در مسیر رسیدن به صلح پایدار، عادلانه و فراگیر در منطقه است. اسرائیل باید از تمام جولان اشغالی سوریه عقب‌نشینی کند».

مجمع عمومی سازمان ملل بامداد چهارشنبه همچنین قطعنامه دیگری مرتبط با رژیم صهیونیستی صادر کرد که در آن با تاکید بر غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری، خواستار احترام گذاشتن تل‌آویو به سرزمین‌های اشغالی فلسطین و همچنین حفظ آن شده است.

البته این قطعنامه‌ها، بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت، غیرالزام‌آور است و ضمانت اجرای از سوی رژیم صهیونیستی یا حامیان آن مانند آمریکا ندارد.

دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه ۵ فرودین ۱۳۹۸ در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با امضای اعلامیه‌ای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت.

جولان اشغالی، بخشی از استان «القنیطره» در جنوب غرب سوریه است. رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این منطقه را اشغال و در سال ۱۹۸۲ آن را ضمیمه خود کرد؛ جامعه و سازمان بین‌الملل هیچ‌گاه این اقدام را به‌رسمیت نشناخته است.«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا  پنجم فرودین ۱۳۹۸ در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با امضای اعلانیه‌ای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت. 

رژیم صهیونیستی قصد دارد طی ده سال آینده ترکیب جمعیت ساکن در جولان اشغالی را تغییر داده تا شهرک‌نشینان صهیونیست اغلب ساکنان این منطقه اشغالی باشند. در حال حاضر حدود چهل هزار نفر در جولان اشغالی ساکن هستند که پنجاه درصد آنان دروزی‌ هستند و خود را شهروندان سوریه می‌دانند.

کد مطلب: 76348
زمان انتشار: چهارشنبه 13 آذر 1398 - 14:46:18
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد