به روز شده: 14 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 76545
زمان انتشار: سه شنبه 26 آذر 1398 - 15:09:37
محمد جواد لاریجانی در حاشیه نشست سفرای مقیم تهران:

اتاق فکر آشوبگران در حوادث آبان ماه بیرون از مرزهای ایران بود/ فتنه بنزینی با ناکامی بزرگ مواجه شد

اتاق فکر آشوبگران در حوادث آبان ماه بیرون از مرزهای ایران بود/ فتنه بنزینی با ناکامی بزرگ مواجه شد
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشر گفت: فتنه بنزینی در آبان ماه امسال که در کشورمان اتفاق افتاد دارای برنامه از قبل تعیین شده بود که به نحو وسیعی از بیرون از مرزهای کشورمان اداره می شد و به همین دلیل هم از قطع اینترنت ناراحت شده بودند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در حاشیه دیدار خود با سفرای مقیم تهران درباره حوادث و اغتشاشات آبان ماه، اظهار داشت:‌ پس از اعلام افزایش قیمت بنزین ، دو حادثه اتفاق افتاد؛ حادثه اول اعتراضات مردمی بود که ما باید به اعتراض مردم توجه کنیم، اما حادثه دوم اقدامات سازماندهی شده و هدایت شده‌ توسط گروه هایی بود که با امکانات وسیع و بسیار ماهرانه ، خود را زیر اعتراضات مردمی مخفی کردند و مرتکب اعمال خشونت بار شدند و دست به تخریب و کشتار زدند .

وی در ادامه با بیان اینکه نحوه عملکرد این گروه شبیه داعش بود، تأکید کرد:  من به کمیسر عالی حقوق بشر نامه نوشتم که ما شاهد تولد یک گروه داعشی جدید هستیم؛ داعش قبلی از اسلام  و خلافت می گفت اما این گروه کوچک جدید صحبت های دیگری دارند .

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به مهم بودن این حادثه، یادآور شد : نیروهای امنیتی ما شاید پیش بینی چنین اتفاقاتی را در این زمان نداشتند، اما خوشبختانه قدرت خود را در برخورد و مواجهه با این حوادث نشان دادند و آرامش را به کشورمان بازگردانند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه مردم به سرعت متوجه پشت پرده این قضایا شدند، گفت: کمیسرعالی حقوق بشر اعلام کرده است که تعداد معترضان حوادث آبان ماه که در سراسر ایران در تظاهرات شرکت کردند کمتر از 120 هزار نفر بوده است، معنای این حرف این است که از کل جمعیت ایران کمتر از یک درصد جمعیت کشورمان معترض بوده اند، بنابراین این مقدار خرابکاری نمی تواند مال این مقدار درصد از مردم باشد! باید اسم آن را یک فتنه بنزینی بگذاریم چون پس از روشن شدن مسائل مشخص شد که اتاق فکر آشوب‌گران بیرون از مرزهای کشورمان بوده است .

لاریجانی افزود: این فتنه دارای برنامه از قبل تعیین شده بود و اتاق فکر فتنه مثل فتنه 88 بیرون مرزها بوده ، آنها به نحو وسیعی از امکانات فضای مجازی استفاده کردند به همین دلیل هم از قطع اینترنت ناراحت شدند که چرا اینترنت طرفدارانشان قطع شده است، البته قطع اینترنت به دلیل مسائل امنیتی بوده که بعد مجددأ وصل شد .

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اینترنتی که وسیله پیش برد اهداف تروریستی قرار می گیرد فاجعه بین‌المللی است. از سوی دیگر ما شاهد شکل‌گیری یک تحرک سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران در دنیا هستیم که کشورمان را مرتب مورد تهاجم قرار می دهند که افراد زیادی را کشتند درحالی که همانطور که آقای شمخانی اعلام کردند 85 درصد شهدای ما مربوط به نیروهای امنیتی یا افرادی بوده است که در حال دفاع از منازل و خانواده خود در برابر تهاجم آشوب‌گران بوده اند و 15 درصد کشته ها مربوط به گروه های تروریستی است.

معاون امور بین الملل رئیس قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برخورد قاطعی با تروریست ها خواهد داشت، گفت: دستگاه قضا همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند با افرادی که در اعتراضات شرکت داشتند با نهایت تسامح برخورد می‌کند . افزایش قیمت بنزین یک شوک عظیم به بودجه میلیونها آدم در کشور وارد کرد و این شوک ، شوک ساده ای نیست.

وی همچنین گفت: ریاست محترم قوه قضائیه دستور دادند ظرف 20 روز آینده تکلیف کسانی که در زندان هستند مشخص شود. تعداد زندانیان در حد چند صد نفر محدود است نه هزاران نفر. طبیعتأ با تروریست ها به شکل خاصی برخورد می شود.

لاریجانی ادامه داد: ما در ستاد حقوق بشر دنبال آن هستیم که افراد بازداشت شده‌ای که شکایتی علیه آن‌ها صورت نگرفته زودتر آزاد شوند و حقوق‌شان رعایت شود. در قوانین ما حقوق متهم در همه حال رعایت می شود حتی تروریست‌ها هم حقوقی دارند. ما طرفدار تسامح با ترویست‌ها نیستیم اما حقوق آن‌ها را هم رعایت می‌کنیم. همانطور که آقای امیری معاون دادستان کل کشور امروز در جلسه مطرح کردند در آینده نه چندان دور نیز تشکیلات قضایی اطلاعات دقیقی را در این زمینه ارائه خواهد کرد.

وی در پایان اظهاراتش با اشاره به عملکرد خوب نیروهای امنیتی کشورمان در برخورد با این حوادث، گفت: آمریکا فکر می‌کرد فتنه‌ها و اغتشاشات تا انتخابات طول می‌کشد  و مردم ایران به انتخابات مجلس نمی رسند اما در این زمینه شکست خورد و این موضوع یک ناکامی بزرگ برای آنها است . ان‌شاءالله ما انتخابات بسیارخوبی پیش رو خواهیم داشت و نمایندگان تازه نفس به مجلس می‌آیند و جمهوری اسلامی ایران با قدم‌های محکم‌تری پیش می رود.

گفتنی است ، دبیر ستاد حقوق بشر در پایان همایش سفرای خارجی مقیم تهران به سوالات مطروحه از سوی سفرا و خبرنگاران پاسخ داد.

کد مطلب: 76545
زمان انتشار: سه شنبه 26 آذر 1398 - 15:09:37
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد