به روز شده: 50 دقیقه قبل
کد مطلب: 76562
زمان انتشار: چهارشنبه 27 آذر 1398 - 11:21:59

دیده‌بان حقوق بشر: رژیم صهیونیستی باید به حقوق فلسطینی‌ها در اراضی اشغالی احترام بگذارد

دیده‌بان حقوق بشر: رژیم صهیونیستی باید به حقوق فلسطینی‌ها در اراضی اشغالی احترام بگذارد
حقوق بشر  > جهان  - دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، رژیم صهیونیستی پس از اشغال اراضی فلسطینی‌ها در سال ۱۹۶۷ در طول ۵۲ سال گذشته به قوانین نظامی که قرار بود چند هفته یا چند ماه اعمال شوند، ادامه می‌دهد.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این سازمان در گزارشی آورده است: اسرائیل باید از حقوق فلسطینی‌های کرانه باختری حمایت کند.

عمر شاکر، یکی از مسؤولان دیده‌بان حقوق بشر که ماه گذشته میلادی در پی اتهام به حمایت از تحریم جهانی اسرائیل در حمایت از فلسطینی‌ها از اراضی اشغالی اخراج شده بود، در کنفرانسی مطبوعاتی که این سازمان در شهر قدس برپا کرده بود، گفت: اسرائیل  در طول ۵۲ سال از زمان اشغال کرانه باختری و نوار غزه به نقض قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد.

شاکر اظهار کرد: اسرائیل پس از گذشت ۵۲ سال از اشغال نظامی خود، به مانع‌تراشی برای فلسطینی‌ها در مسیر دستیابی به حقوق اصلی‌شان ادامه می‌دهد.

ساره لیا ویتسون، مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای این سازمان نیز در کنفرانس یاد شده گفت: بر اساس الزامات اشغال نظامی طولانی مدت اسرائیل، دیگر کسی فریب توجیه‌های آن برای محروم کردن فلسطینی‌ها از حقوق شهروندی‌شان را نمی‌خورد.

ویتسون افزود: با توجه به کنترل طولانی مدت اسرائیل بر فلسطینی‌ها، دستکم باید به آنها اجازه داده شود از همان حقوقی برخوردار شوند که شهروندان اسرائیلی دارند.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر شامل ۲۹ مصاحبه از جمله با بازداشتی‌های سابق و وکلای آنها بوده و در لیست اتهامات و حکم‌های دادگاه‌های نظامی تجدیدنظر شد، توضیحات هشت تن از فعالان، روزنامه‌نگاران و دیگر فلسطینی‌هایی که بر اساس دستورات محدودکننده اسرائیلی در طول پنج سال گذشته بازداشت شده بودند، بررسی شدند.

در ادامه این گزارش آمده است، دادگاه‌های نظامی برای غیرنظامیانی که به تاثیرگذاری بر افکار عمومی محکوم شده بودند، تا ۱۰ سال حبس صادر کردند. همچنین امکان دارد، برای فلسطینی‌هایی که در تجمع‌های بدون مجوز بالای ۱۰ نفر درباره هر موضوعی شرکت کنند، تا ۱۰ سال حبس حکم داده شود.

در گزارش یاد شده، تاکید شد: قوانین نظامی اسرائیل که از ۵۲ سال قبل تا امروز اجرا می‌شوند، فلسطینی‌های کرانه باختری را از آزادی‌های اصلی‌شان همانند در دست داشتن پرچم و اعتراض مسالمت‌آمیز به اشغالگری محروم می‌کنند. این دستورات به ارتش اسرائیل برای محاکمه هر شخصی که فعالیت سیاسی دارد و یا صحبت‌های سیاسی می‌کند و حتی اخبار را به شکلی که دلخواه این ارتش نیست، منتشر می‌کند، چراغ سبز نشان می‌دهد.

همچنین در گزارش یاد شده از اسرائیل خواسته شده قوانین و پیمان‌های بین‌المللی حقوق بشر را در اراضی فلسطینی اشغالی را اجرا کند و از کشورها و نهادهای بین‌المللی نیز خواسته شده از اسرائیل بخواهند از تمامی حقوق فلسطینی‌ها کاملا حمایت کنند.

کد مطلب: 76562
زمان انتشار: چهارشنبه 27 آذر 1398 - 11:21:59
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد