به روز شده: 3 ساعت و 51 دقیقه قبل
کد مطلب: 76738
زمان انتشار: شنبه 7 دی 1398 - 15:18:40

اصلاح قانون اساسی هند وضعیت مسلمانان را تحت تاثیر قرار می دهد

اصلاح قانون اساسی هند وضعیت مسلمانان را تحت تاثیر قرار می دهد
حقوق بشر  > جهان  - سازمان خدمات تحقیقات کنگره آمریکا در گزارشی اعلام کرد که اصلاح قانون اساسی هند می تواند وضعیت اقلیت های مسلمان در این کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش ایرنا،نشریه " تایمز او ایندیا" روز شنبه به نقل از گزارش این سازمان آمریکایی نوشت،اصلاح قانون اساسی که با  طرح ثبت نام شهروندی هند همراه شده است می تواند اقلیت ۲۰۰ میلیون نفری مسلمان هند را تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه این گزارش آمده است:ملی گرایان هندو، تاریخچه این کشور را به صورت یک سری تحولات تحقیر آمیز به دست مهاجمان خارجی شناسایی می کنند. به این دلیل ، آنها اصول فراگیر در جامعه هند که توسط بنیان گذاران هند مدرن مانند جواهر لعل نهرو  معرفی شده اند  را رد می کنند. در سال ۲۰۱۹ بسیاری از تحلیل گران به این نتیجه رسیدند که دولت بهارتیا جانتا پارتی در حال واکنش به کاهش رشد اقتصادی از طریق وابستگی بیشتر به مسائل احساسی و مذهبی جهت جذب بیشتر حمایت سیاسی است.

در طول دو هفته اعتراضات به اصلاح قانون شهروندی، حدود ۲۵ نفر کشته شده و تعداد دیگری مجروح شده اند. همچنین هزاران نفر از معترضان در سرتاسر هند بازداشت شده اند.

اصلاح قانون  شهروندی هند  در تاریخ  ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسئولان هند در باره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند.

قانون اصلاح شده شهروندی هند اکنون به مسلمانان مهاجر متعلق به سه کشور همسایه هند که دارای مدارک کافی نیستند اجازه دریافت تبعیت هند را نمی دهد اما افراد متعلق به چند مذهب دیگر می توانند این تابعیت را دریافت کنند. معترضان این اصلاحات که با اجرایی شدن طرح ثبت نام شهروندی همراه شده است را روشی برای تبعیض علیه مسلمانان این کشور در نظر می گیرند.

مایکل کولمن یک کارشناس در مرکز "ویلسون" در واشنگتن گفت:این قانون جدید و اعتراضات مربوط به آن  می توانند هزینه اقتصادی، سیاسی و اعتباری را به دولت هند تحمیل کنند. این دولت تاکنون یک مسیر هموار پیش روی خود داشته است.

در همین حال آمیت شاه  وزیر کشور هند روز جمعه ضمن متهم کردن احزاب مخالف به انتشار شایعه  اعلام کرد که هیچ فردی در هند حقوق شهروندی خود را از دست نخواهد داد.

نارندرا مودی نخست وزیر هند نیز چند روز پیش در جریان سخنرانی خود در دهلی نو اعلام کرد که مسلمانان هند نباید هیچ نگرانی در مورد اصلاح قانون شهروندی و طرح ثبت نام شهروندی این کشور داشته باشند و احزاب سیاسی مخالف در حال انتشار اخبار کذب و شایعه در این مورد هستند.

رائول گاندی، رهبر حزب کنگره، حزب اصلی مخالف دولت هند ادعا کرده است ،دولت نارندرا مودی با قانون جدید شهروندی و طرح ثبت شهروندی ملی جامعه هند را دچار شکاف می کند.

پرییانکا خواهر رائول گاندی نیز در اعتراض به سرکوب دانشجویان توسط پلیس در دروازه هند، بنای یادبود قربانیان جنگ بست نشست.

کلید واژه: هند
کد مطلب: 76738
زمان انتشار: شنبه 7 دی 1398 - 15:18:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد