به روز شده: 2 ساعت و 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 76917
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 18:20:22
علی باقری کنی در گفتگو با برنامه رهیافت رادیو اقتصاد:

ترور سپهبد سلیمانی یک جنایت بزرگ بود/ از ظرفیت‌های حقوق‌ بشری برای پیگیری این‌ جنایت استفاده می کنیم

ترور سپهبد سلیمانی یک جنایت بزرگ بود/ از ظرفیت‌های حقوق‌ بشری برای پیگیری این‌ جنایت استفاده می کنیم
حقوق بشر  > ایران  - معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه گفت: ترور شهید سپهبد سلیمانی توسط آمریکا در حد حقوق بین‌الملل و بشر قابل توصیف نیست تا گفته شود نقض حقوق بشر اتفاق افتاده بلکه یک جنایت بسیار بزرگ است، ما از تمامی ظرفیت ها برای احقاق حقوق ملت ایران در عرصه بین الملل استفاده خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر علی باقری معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه، در برنامه «رهیافت رادیو اقتصاد» ضمن عرض تسلیت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: جنایت آشکار آمریکا را نمی توان با هیچ چهارچوب و معیار حقوقی مورد ارزیابی و بازخواست قرار داد؛ البته از تمامی ظرفیت ها برای این تهاجم رژیم آمریکا که در عرصه های سیاسی، اقتصادی و همینطور عرصه های دیگر علیه مردم ایران ترتیب داده، باید استفاده کرد.

وی در خصوص پیگیری حقوقی جنایت آمریکا در عرصه بین الملل، گفت: اقدام آمریکا جنایت بزرگی بود ؛ یکی از عرصه‌هایی که می‌توان از آن بهره جست فضای حقوقی است تا بتوان آمریکا را نسبت به اقداماتی که می‌خواهد انجام دهد هزینه مند کرد و اجازه ندهیم او بتواند هر اقدامی که دلش می‌خواهد انجام بدهد.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه در این زمینه هم در عرصه حقوق بین الملل و هم در عرصه حقوق بشر ظرفیتی برای پیگیری این اقدام جنایت کارانه آمریکا وجود دارد، افزود: روز جمعه پس از وقوع جنایت، چندین کارگروه را برای پیگیری این جنایت آمریکا در عرصه‌های حقوق بین الملل و حقوق بشر شکل دادیم. این کارگروه‌ها جلساتی داشتند تا در پی آن بتوانیم از ظرفیت‌های مختلفی که در این حوزه در کشور وجود دارد همچون وزارت امور خارجه ، معاونت حقوق بین المللی ریاست جمهوری و ستاد حقوق بشر استفاده کنیم و بتوانیم با جمع بندی مباحث در عرصه بین المللی این موضوع را پیگیری کنیم.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها به هیچ حقوقی پایبند نیستند و حقوق بین الملل را ابزاری در اختیار خود می دانند تا سیاست‌های زیاده خواهانه خود را تامین کنند و این موضوع امر بدیهی است. ما در واقع صرفا نمی‌خواهیم در این موضوع به حقوق بین الملل اتکا کنیم ، ما باید از تمامی ظرفیت‌ها در جهت احقاق حقوق ایران استفاده کنیم که یکی از این ظرفیت‌ها عرصه حقوق بین الملل است. ما به این دلیل که نمایندگان ملت هستیم باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم ولی متکی به این نیستیم که فقط از این مسیر راه خود را ادامه دهیم.

باقری کنی خاطرنشان کرد: جنایت آمریکا در حد حقوق بشر قابل توصیف نیست چرا که این کار جنایتی بزرگ است. واکنشی که مردم در این چند روزه نسبت به این کار آمریکا نشان دادند خودش بهترین دلیل و گواه است که آمریکایی‌ها جنایت بزرگی انجام دادند. در پی آن ملت بزرگ ایران جهان اسلام و جهان مقاومت را تحت تاثیر قرار دادند. نباید فکر کنیم که صرفا با اتکا به ظرفیت‌های حقوق بین الملل می‌توانیم حقوق ملت ایران را استیفا کنیم ولی از آن طرف هم باید به این حوزه هم توجه کنیم چرا که مسئولیت این کار متوجه ما بوده و باید از تمام توان کشور در این عرصه استفاده کنیم تا اجازه ندهیم ذره‌ای از حقوق ملت ایران دچار خدشه شود. و اگر هم به بهانه‌ای به این حقوق خدشه‌ای وارد کردند به گونه ای آنها را هزینه‌مند کنیم که نتواند مسیر خود را ادامه داده و حقوق ملت ایران استیفاع شود.

وی در خصوص حضور پرشور مردم در تشییع پیکر مطهر شهید سپهبد قاسم سلیمانی و تأثیر آن در خروج آمریکا از منطقه، گفت: یکی از اقداماتی که آمریکایی‌ها در چند سال اخیر در قبال جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کردند این بود که به تعبیر خودشان با فشار حداکثری با تمرکز بر حوزه اقتصاد بتواند به اهداف خود دست پیدا کند. در واقع نگاه آنها این است که ابتدا بتواند که با این فشار نظام را به انعطاف وادار کند و نظام در پی آن مناسبات خود را تغییر داده و سیاست‌های آنها به نوعی بپذیرد. به همین جهت در یک سال گذشته این سیاست فشار حداکثری را اعمال کردند ولی در نتیجه شاهد این بودند که نظام عزم جدی دارد و در قبال زورگویی‌ها ایستاده و بر احقاق حقوق ملت ایران پافشاری کند. به همین دلیل این مسیر را بن بست دیدند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه ، ادامه داد: آمریکایی ها پس از آن فشار اقتصادی را افزایش دادند تا میان مردم و نظام شکاف ایجاد شود. اتفاقاتی که اخیرا در دی ماه 96 مرداد سال گذشته یا سوء استفاده‌های که برخی از نارضایتی‌ مردم در موضوع بنزین داشتند اتفاق افتد همه در این راستا بود که بتواند شکافی میان مردم و نظام ایجاد کرده و با فشار حداکثری تحمیل خواسته خود بر ملت ایران را محقق کند. آمریکا با این جنایت یک خطای راهبردی انجام داد اما مردم ما تمامی اختلاف سلیقه‌ها و نگاه‌های متفاوت را کنار گذاشتند و همه در یک جبهه و با یک صدا و با یک نگاه در جهت منافع ملی در صحنه حاضر شدند.

وی در پایان اظهاراتش گفت: در این موضوع همه دشمن اصلی را آمریکا دانستند یعنی آمریکایی‌ها با ارتکاب به این جنایت تمام تدارکات خود را در جهت جدای میان مردم و نظام پنبه کردند. در واقع بزرگترین پاسخ به آمریکا همین حضور مردم است. با به شهادت رساندن سردار سرافراز قاسم سلیمانی فکر می‌کردند می‌توانند ملت ایران را در مواضع به حق خود منعطف کرده تا از حقوق به حق خود عقب نشینی کند، اما آنها با حضورشان نشان دادند قاطعانه تر مقابل زیاده خواهی های آمریکا ایستاده‌اند. به همین جهت دیگر کسی جرأت نمی‌کند در خصوص مذاکره میان ایران و آمریکا صحبتی داشته باشد.

 

کد مطلب: 76917
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 18:20:22
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد