به روز شده: 2 ساعت و 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 76918
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 19:08:32

دیدار نماینده ایران با دبیرکل سازمان ملل و انتقاد شدید از نقض آشکار توافقنامه‌های بین المللی

دیدار نماینده ایران با دبیرکل سازمان ملل و انتقاد شدید از نقض آشکار توافقنامه‌های بین المللی
حقوق بشر  > ایران  - نماینده ایران در دیدار با دبیر کل سازمان ملل گفت: ترور بزدلانه سردار شهید سپهبد سلیمانی نقض آشکار مقررات و توافقنامه های بین المللی است و سازمان ملل باید در این عرصه فعال تر و صریح تر باشد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد، عصر چهارشنبه به وقت محلی با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد.

تشریح اقدامات و مواضع ایران در مقابل اقدامات تحریک آمیز آمریکا و ترور بزدلانه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، اعلام مجدد آمادگی ایران برای گفتگو و همکاری با کشورهای منطقه برای کاهش تنش ها، شکایت از تخلف آمریکا از تعهدات خود در خصوص صدور روادید برای آقای دکتر ظریف و محدودیت های غیرقانونی برای دیپلمات های ایرانی سازمان ملل از محورهای گفتگو در این دیدار بود.

در این ملاقات، روانچی با اشاره به نقش شاخص سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم و شکست داعش، وی را یک قهرمان بی نظیر در ایران و منطقه دانست و مراسم تشییع پنج میلیونی ایشان در تهران و سایر شهرهای ایران و عراق را نشانه اشتباه محاسباتی آمریکا در این اقدام تروریستی دانست.

وی همچنین با اشاره به پاسخ متناسب و قدرتمند ایران، بر عزم قاطع ایران در دفاع از مردم و سرزمین خود تاکید نمود و در عین حال اضافه کرد که ایران قصد جنگ را ندارد.

سفیر ایران در بخش دیگری از صحبت های خود، با یادآوری نقش و وظایفی که دبیرکل سازمان ملل مطابق قطعنامه 598 برای ارتقای همکاری بین کشورهای منطقه خلیج فارس بر عهده دارد، از وی خواست در این راستا تلاش بیشتری نماید و بر آمادگی ایران برای استقبال از هرگونه ابتکار عملی در چارچوب کاهش تنش ها در شرایط شکننده کنونی منطقه تاکید نمود و ارائه ابتکار پویش صلح هرمز توسط ریاست جمهوری اسلامی ایران را در این راستا ارزیابی کرد.

روانچی همچنین با اشاره به عدم صدور روادید برای دکتر ظریف، گفت: این اقدام آمریکا نقض فاحش موافقت نامه مقر بین سازمان ملل متحد و آمریکاست و در راستای تخلفات قبلی آمریکا در افزایش فشار و محدودیت برای دیپلمات های سازمان ملل و از جمله دیپلمات های ایرانی صورت می پذیرد و از دبیرکل و سازمان ملل انتظار داریم در برخورد با این تخلف و نقض آشکار مقررات و توافقنامه های بین المللی، فعال تر و صریح تر باشد.

طبق گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گوترش هم در پاسخ ضمن تشکر از اعلام ایران مبنی بر این که قصد جنگ ندارد، گفت در هر دو زمینه مورد درخواست تلاش خواهد کرد و طرح پویش صلح هرمز را در کنار سایر طرح های مطروحه در راستای کاهش تنش ها در منطقه مثبت ازیابی می کند.

گفتنی است دبیرکل روز دوشنبه در رابطه با ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی، این اقدام را یک اقدام غیر قابل پیش بینی با نتایج غیر قابل پیش بینی خوانده بود و از افزایش تنش ها در اثر این اقدام عمیقا ابراز نگرانی کرده بود.

کد مطلب: 76918
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 19:08:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد