به روز شده: 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 76920
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 19:30:57

انتقاد‌های تند کنگره آمریکا از ترامپ به دلیل ترور سردار سلیمانی

حقوق بشر  > جهان  - انتقاد‌ها از دونالد ترامپ در پی ترور سردار سلیمانی در حالی در سطوح مختلف آمریکا ادامه دارد که کنگره جلسه توجیهی دولت برای این موضوع را تحقیرکننده خواند.

به گزارش میزان، دولت تروریستی آمریکا در حالی برای توجیه ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق، در عرصه‌های مختلف تلاش می‌کند که این اقدام از سوی مقام‌های این کشور همچنان با انتقادات شدیدی مواجه است.


«کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل مدعی شد، ترور سردار سلیمانی در بغداد در روز جمعه ۱۳ دی، براساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل بوده است.

آمریکا که در سال ۲۰۱۴ از ماده ۵۱ منشور سازمان ملل برای توجیه اقدام‌های غیرقانونی خود در سوریه و عراق به بهانه مبارزه با داعش استفاده کرده بود، در حالی مجددا به این توجیه متوسل شد که هنوز نتوانسته است سناتور‌ها و نمایندگان مجلس این کشور را برای قانونی بودن ترور سردار سلیمانی متقاعد کند.

«مایک لی»، سناتور جمهوریخواه ایالت «یوتا»، پس از شرکت در جلسه غیرعلنی روز گذشته سنا که با حضور گروهی از مقام‌های ارشد دولت تروریستی آمریکا از جمله «جینا هاسپل»، رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه و «مارک اسپر»، وزیر دفاع با هدف کاستن از انتقادات کنگره از ترور سردار سلیمانی برگزار شد، آن را "بدترین"، جلسه توجیهی خواند.

وی در کنفرانسی مطبوعاتی در جمع خبرنگاران گفت: «واقعا ناراحت کننده و توهین آمیز است که مقام‌های اطلاعاتی دولت ترامپ از ارائه اطلاعاتی که منجر به تصمیم رئیس جمهور برای ترور (سردار) سلیمانی شد، خودداری می‌کنند.»

«رند پال»، دیگر سناتور جمهوریخواه هشدار داد چشم انداز دیپلماسی آمریکا به دلیل اقدام ترامپ کاهش یافته است.
 
وی گفت: «توجهیات مطرح شدن در جلسه کاملا نامعقول بود.»

«کریس مورفی»، سناتور دموکرات نیز تاکید کرد «هیچ مدرکی دال بر تهدید ویژه و قریب الوقوع از سوی (سردار)سلیمانی وجود ندارد.»

وی در ادامه گفت: «این مسئله یعنی نبود شواهد برای ما بسیار ناخوشایند است. رئیس جمهور بدون شواهد و مدارک و ارائه آن به کنگره نمی‌تواند اقدامات نظامی را انجام دهد.»

از سوی دیگر در حالی که ترامپ از مردم آمریکا می‌خواهد تا به گزارش‌های اطلاعاتی در مورد دلایل ترور سردار سلیمانی اعتماد کنند، دموکرات‌ها ضمن ناامید کننده خواندن اطلاعات و دلایل دولت برای دست زدن به این اقدام بر این باور هستند که ترامپ از انجام این اقدام اهدافی سیاسی داشته است؛ چراکه وی با دو چالش عمده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و نیز محاکمه استیضاح در سنا مواجه است.

«باب منندز»، سناتور دموکرات جنگ طلب آمریکا پس از نشست مذکور در توییتی نوشت: «سوالات ما از پاسخ‌هایی که داریم بیشتر است. چطور می‌توانیم به متقاعد کردن مردم آمریکا درباره سیاستی کمک برسانیم که عملا وجود ندارد؟»

«چاک شومر»، رئیس اقلیت مجلس سنا نیز بعد از جلسه توجیهی گفت: «سوالات مهم بسیار زیادی وجود داشت که بی پاسخ ماند؛ هیچ طرح رضایتبخشی برای آینده به ما ارائه نشد؛ تنها ۱۵ سناتور از مجموع ۹۷ سناتور حاضر در جلسه فرصت سوال را پیدا کردند و نمایندگان دولت پس از طرح سوال‌های دشوار جلسه را ترک کردند.»

یکی از نمایندگان مجلس نمایندگان سند ۲ صفحه‌ای ارسال شده از سوی ترامپ به کنگره را فاقد اطلاعات جدید در مورد تهدیدات قریب الوقوع خوانده و گفت: «این سند حاوی گزارشی تاریخی از اتفاقات گذشته است.»

وی در ادامه گفت: «هنوز معلوم نیست اطلاعات بیشتری از اسناد منجر به ترور (سردار)سلیمانی منتشر خواهد شد یا نه. در حالی که در شرایط فعلی نیاز شدید به توضیحات روشن داریم.»

«کوری بوکر»، سناتور و نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، «ست مالتون»، نماینده دموکرات ایالت «ماساچوست»، «جف مرکلی»، سناتور دموکرات و شماری دیگر از نمایندگان و سناتور حاضر در جلسه توجیهی اعتراض خود را به اطلاعات و توضیحات دولت اعلام کردند.

از سوی دیگر مجلس نمایندگان آمریکا امروز پنجشنبه، ۱۸ دی، طرح محدود کردن اختیارات نظامی رئیس جمهور علیه ایران را به رای می‌گذارد. این در حالی است که طرح مشابهی نیز در سنا ارائه شده و تصویب این دو طرح، ترامپ را از اقدام نظامی علیه دیگر کشور‌ها بدون تایید کنگره منع خواهد کرد.

«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که پیشتر خبر رای گیری در مورد محدود کردن اختیارات نظامی ترامپ را در مورد ایران اعلام کرده بود، وی را به نداشتن راهبرد منسجم و به خطر انداختن جان آمریکایی‌ها متهم کرده و تصمیم ترامپ را برای ترور سردار سلیمانی تحریک آمیز و نامتناسب خواند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین گفت: «قطعنامه‌های دیگری نیز در دستور کار این مجلس قرار دارد. لغو مجوز ۲۰۰۲ برای استفاده از نیروی نظامی در عراق یکی از اقداماتی است که در آینده نزدیک مورد بررسی و رای گیری قرار خواهد گرفت.»
 
«کریس مورفی»، سناتور دموکرات آمریکایی، با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: «به نظر می‌رسد پیروزی جمهوریخواهان با این ادعا است که ترامپ ایران را متقاعد کرده تا به آمریکا حمله نکند.»

۲ مشکل با این ادعا وجود دارد: ۱. این ادعا درست نیست و آن‌ها شب گذشته جواب محکمی به ما دادند و وزارت دفاع می‌گوید که آن‌ها قصد کشتن ما را داشتند. ۲. زمانی که اوباما کاخ سفید را ترک کرد آن‌ها در حال تیراندازی به سمت ما نبودند.

سردار سلیمانی و چند نفر از همرزمانش بامداد جمعه ۱۳ دی، بر اثر حمله تروریستی آمریکا به فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. این اقدام تروریستی آمریکا با اقدام تلافی جویانه ایران مواجه شدن و پایگاه «عین الاسد»، پایگاه بزرگ آمریکا در عراق روز چهارشنبه، ۱۸ دی ماه، هدف حمله موشکی سنگین ایران قرار گرفت.
کد مطلب: 76920
زمان انتشار: پنجشنبه 19 دی 1398 - 19:30:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد