به روز شده: 13 ساعت و 3 دقیقه قبل
کد مطلب: 76939
زمان انتشار: یکشنبه 22 دی 1398 - 12:00:01

واشنگتن‌اگزمینر: جهنم صدام بهتر از بهشت آمریکایی‌ها بود!

واشنگتن‌اگزمینر: جهنم صدام بهتر از بهشت آمریکایی‌ها بود!
حقوق بشر  > جهان  - یک پایگاه تحلیلی آمریکایی با اشاره به آشفتگی‌هایی که واشنگتن در عراق رقم زده نوشت، از نظر بسیاری از عراقی‌ها، جهنمی که صدام در این کشور به وجود آورده بود، بسیار بهتر از بهشتی است که آمریکا مدعی پدید آوردن آن در عراق است.

به گزارش فارس، پایگاه تحلیلی آمریکایی «واشنگتن‌اگزمینر» در گزارشی به تنش‌ها و آشفتگی‌هایی اشاره کرد که واشنگتن بعد از حمله 2003 به عراق و همچنین ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نزدیکی فرودگاه بغداد به بار آورد و نوشت، از نظر بسیاری از عراقی‌ها، جهنمی که صدام حسین در عراق به وجود آورده بود بسیار بهتر از باصطلاح بهشتی است که واشنگتن وعده آن را در این کشور داده بود.

در ابتدای این گزارش به تحولات اخیر در عراق اشاره شد و نوشت، این ماه، در پی حمله پهپادی آمریکا که به شهادت سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتهی شد، پارلمان عراق به خروج ارتش آمریکا در عراق رأی داد.

از طرف دیگر، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با تهدید به تحریم، پاسخ این اقدام عراق را داد و آنطور که وبگاه واشنگتن‌ اگزمینر توضیح داده است، این نمایش ناگهانی دشمنی متقابل میان عراق و آمریکا نمایانگر یک حقیقت ناامیدکننده است.

این گزارش سپس توضیح داد، بعد از نزدیک به دو دهه اشغالگری آمریکا در عراق، هم‌اکنون ثابت شده است که ایالات متحده به یک قدرت ناپایدار در این کشور تبدیل شده است و به جز توان نظامی خود، اهرم واقعی چندان زیادی در اختیار ندارد و تمامی قدرت و نفوذ در عراق در اختیار ایران قرار دارد.

در بخشی از این گزارش، به دوران ریاست جمهوری صدام در عراق اشاره شده و آمده که در در دوران امپراطوری عثمانی، هزاران تن از شیعیان عراق در دوران ریاست‌جمهوری صدام از کشور خود اخراج شدند و به ایران مهاجرت کردند و بعد از سرنگونی صدام به کشورشان بازگشتند.

این وبگاه آمریکایی سپس به محبوبیت سپهبد سلیمانی و رابطه دوستانه ایران با عراق اشاره کرد و نوشت، بسیاری از رهبران سیاسی فعلی عراق که تحت فشار رژیم صدام از کشور عراق اخراج شده بودند و ایران آنها را مورد پذیرش قرار داده بود، روابط دوستانه شخصی عمیقی با سپهبد سلیمانی داشتند که از آن جمله افراد می‌توان به «قاسم الآعرجی» عضو سازمان بدر و وزیر کشور عراق در بین سالهای 2017 تا 2018، «هادی العامری« وزیر پیشین حمل و نقل و عضو ائتلاف سیاسی مهم «الوطنیه» در پارلمان عراق اشاره کرد.

این وبگاه آمریکایی ادامه داد که از چشم‌انداز یک عراقی، آمریکا ابتدا یک مهاجم و سپس یک سازنده بی‌کفایت است و راهبردی که واشنگتن در عراق به کار گرفت موجب دور شدن هرچه بیشتر آمریکا از عراق شد.

طبق این گزارش، جدا از نفرتی که عراقی‌ها از حمله آمریکا به کشورشان داشتند، در پی سرنگونی صدام، سیاستمداران تحت حمایت واشنگتن در عراق، جوی از اختلافات سیاسی و مذهبی را در این کشور غرب آسیا به وجود آوردند که در نهایت به پیدایش داعش منتهی شد.

این وبگاه آمریکایی با اشاره به تمامی این موارد در پایان این گزارش با اشاره به آشفتگی که آمریکا در عراق وجود آورده، نوشت، در سراسر عراق، بسیاری از مردم محلی اغلب این جمله را تکرار می‌کنند که «جهنم صدام حسین بهتر از بهشت آمریکایی‌ها بود.» آیا این جای تعجب دارد؟

کد مطلب: 76939
زمان انتشار: یکشنبه 22 دی 1398 - 12:00:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد