به روز شده: 19 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 76943
زمان انتشار: یکشنبه 22 دی 1398 - 14:43:01

پنجمین جلسه شورای معاونین قضایی دادسرای عمومی و انقلاب تهران برگزار شد

پنجمین جلسه شورای معاونین قضایی دادسرای عمومی و انقلاب تهران برگزار شد
قوه قضائیه  - جلسه شورای معاونین قضایی با حضور جعفری رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پنجمین جلسه شورای معاونین دادستان تهران و چهارمین جلسه کمیته رفع اطاله دادرسی دادسرای عمومی و انقلاب تهران در محل دادسرای عمومی و انقلاب تهران با حضور رئیس کل  دادگستری استان تهران، دادستان عمومی و انقلاب تهران و سرپرست حوزه معاونت آمار و فناوری اطلاعات ،  سرپرست حوزه معاونت مالی ، پشتیبانی و عمرانی دادگستری کل استان تهران و همچنین معاونین دادستان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران برگزار گردید.

در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین منتظری به بیان فضائل و مناقب حضرت زهرا (س) پرداخت و گفت: ایام شهادت حضرت زهرا (س) را خدمت همه شما تسلیت عرض می کنم و از خداوند منان می‌خواهیم که سیره و روش زندگی این بانوی بزرگوار سرمشقی برای زندگی همه ما باشد.

 دادستان کل کشور گفت: مقام و جایگاه حضرت زهرا (س) برای ما قابل درک نیست به طوری که در روایت داریم که امام حسن عسگری(ع) می‌فرمایند: ما ائمه حجت‌های خداوند بر مردم هستیم و حضرت زهرا(س) حجت خدا بر ما می باشند.

وی افزود: در ابتدا لازم است از زحمات شما همکاران در دادسرای تهران تشکر کنم، خصوصا از تلاش‌های قابل توجه القاصی مهر که از زمانی که عهده دار این مسئولیت شدند اقدامات خوبی را در راستای بهبود کیفیت و کمیت عملکرد دادسرا برداشته‌اند و امیدواریم با یک برنامه ریزی مناسب و در یک مدت زمانی معقول بتوانند مشکلات و موانع موجود را کاهش داده و سپس برطرف کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری خطاب به معاونین و سرپرستان دادسراهای تهران گفت: توصیه اول من به شما این است که تلاش کنید مشکلات دادسرای تهران را در یک زمان معین و با یک برنامه ریزی درست برطرف کنید.

دادستان کل کشور گفت: بنده از زمانی که در مسئولیت کنونی خود قرار گرفته‌ام نسبت به نقش و جایگاه دادسرای تهران حساس بوده و با آنچه که در توان داشته‌ام سعی کرده‌ام مشکلات این دادسرا برطرف شود.

وی تصریح کرد: لازم است در ابتدا مشکلات این دادسرا اولویت بندی شده و سپس با یک زمان بندی مشخص نسبت به رفع آنها تلاش شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در رابطه با تدبیر در رفع مشکلات بیان داشت: از امیر المومنین (ع) در رابطه با یک مدیریت خوب اینگونه روایت داریم که برای مدیریت کردن درست دو شاخصه لازم است. اولین آن برنامه ریزی خوب، عاقلانه و مدبرانه است و دومین شاخصه هم اجتناب از انجام کارهای موازی، بی نتیجه است. یعنی تبذیر صرفا به معنای اسراف نیست بلکه هر عاملی که بتواند مانع کاری باشد را تبذیر می‌گویند. بنابر این در خصوص مشکلات دادسرا که به آن اشاره شد در گام اول باید این آسیب ومشکلات را به خوبی شناخت و در گام دوم برای رفع آنها برنامه ریزی دقیق کرد.

دادستان کل کشور به جایگاه و نقش دادسرای تهران اشاره کرد و افزود: دادسرای تهران در جایگاهی قرار دارد که در اهمیت آن تردیدی وجود ندارد و با جاهای دیگر قابل مقایسه نیست. البته این ویژگی و خاص بودن دو دلیل عمده دارد. یکی اینکه پرونده‌های مقامات کشوری در دادسرای تهران رسیدگی می‌شود.

وی گفت: علت دیگر اینکه دادسرای تهران از جایگاه مهمی برخوردار است این می‌باشد که عمده پرونده‌های مهم کشوری در تهران تشکیل می‌شود و لذا دادسرای تهران به نوعی پیشانی دستگاه قضایی است و بسیاری از مسائل که در اینجا  مطرح می‌شود بروز و ظهور بیشتری دارد و عملکرد این دادسرا می‌تواند الگویی برای دیگر دادسراها باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری بیان کرد: برخی از این ویژگی‌ها که بیان شد به این منظور است که بدانیم حضور و فعالیت در این دادسرا مستلزم این است که همکاران دادسرا باید ویژگی‌های خاص و توانمندی‌های متعددی داشته باشند.

دادستان کل کشور تصریح کرد: باید تلاش کنیم که کار در دادسرا را به گونه‌ای هم در اذهان عمومی و هم در اذهان مجموعه قوه قضاییه ترسیم کنیم که این دادسرا با دادسراهای دیگر مقایسه نشود. مثلا ممکن است پرونده یک قاضی، یک استاندار و یا وزیر در دادسرای تهران مطرح شود و برای رسیدگی به این پرونده علاوه بر یک بازپرس توانمند به زمان بیشتری هم نیاز باشد که نشان می‌دهد رسیدگی‌ها در این دادسرا با دیگر بخش‌ها متفاوت است.

وی افزود: باید تلاش کنیم تا تراز قضات را در دادسرای تهران بالا ببریم و با هر هزینه‌ای که لازم است همت کنیم تا قضات باسابقه را در دادسرای تهران نگه داریم. درست است که وقتی قاضی به میزانی از سابقه کار رسید می‌تواند در دادگاه‌ها مشغول به کار شود اما باید شرایط در دادسرای تهران به گونه‌ای باشد که آن فرد مایل باشد به کارش در دادسرا ادامه دهد.  من به عنوان دادستان کل حامی این نگاه و سیاست هستم و تا جایی که امکانش باشد و اختیار داشته باشم از اینکه قضات با سابقه در دادسرای تهران به کار خود ادامه دهند حمایت خواهم کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه به فشردگی کار در دادسرای تهران هم پرداخت و اظهار کرد: در دادسرای تهران با توجه به شرایط و پرونده‌هایی که وجود دارد باید یک کار جهادی صورت گیرد و این کار جهادی کردن هم شاخص‌هایی دارد که یکی از این شاخصه‌ها داشتن روحیه جهادی است.

دادستان کل کشور گفت: مصداق کار جهادی را می‌توان کار شهید سلیمانی دانست. این شخص نمونه مشخصی از فردی است که کارهایش را جهادی پیش می‌برد. به نظر من بزرگترین علت اینکه این شهید بزرگوار اینچنین توسط مردم تجلیل و تکریم و تشییع شد این بود که کارهایش را برای خدا ا نجام می‌داد و اگر  کار برای خدا باشد حتما خدا به آن اجر و برکت می‌دهد. لذا لازم است این نگاه و این کار جهادگونه بیش از پیش فرهنگ سازی شده و ترویج شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: ما اکنون در همه عرصه‌ها نیازمند انسان‌هایی همچون شهید سلیمانی هستیم و قطعا اگر کار برای خدا باشد و فرد رابطه‌اش را با خدا درست کند خداوند رابطه او را با مردم درست خواهد کرد.

دادستان کل کشور گفت: اکنون قوه قضاییه به این کارهای جهادی نیازمند است و نباید به ساعت کاری و روزهای کاری هفته مقید بود، بلکه اکنون نیازمند کار جهادی هستیم تا آن تحول مدنظر مقام معظم رهبری و ریاست قوه قضاییه صورت پذیرد.

وی به موضوع نظارت‌ بر دادسراها اشاره کرد و گفت: نظارت دادسرای تهران به مجموعه‌های زیر نظر خود باید تقویت شود و ما هم در دادستانی کل بر اساس قانون تکلیف داریم بر دادسراها نظارت کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری اظهار کرد: در خصوص نظارت بر دادسراها باید به این موضوع اشاره کنم که ما در دادستانی کل به هیچ وجه هدفمان از بازدیدها ونظارت‌ها مچ گیری نبوده است. بنابر وظیفه قانونی و نیز مراجعات و گزارشاتی که به ما می‌شود باید نظارت های خود را داشته باشیم تا اگر نارسایی و قصور احتمالی هم وجود دارد برطرف شود.

دادستان کل کشور تصریح کرد: بنده مکرر به همکاران تأکید کرده‌ام که نحوه نظارت‌ها نباید به گونه‌ای باشد که در رسیدگی به پرونده‌ها اخلالی بوجود آید، نباید تصور شود که قصد ما از این نظارتها دخالت در امر رسیدگی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع  اطاله دادرسی‌ها اشاره کرد و گفت: مسئله اطاله دادرسی مسئله مهم قوه قضاییه است و رئیس قوه قضاییه هم پس از مشورت و جلسات متعدد تصمیم گرفت که برای این مشکل یک کار جهادی صورت گیرد و در این راستا اعلام شد که تا پایان سال تا جایی که ممکن است به پرونده‌ها با سرعت بیشتری رسیدگی شود.

این مقام عالی قضایی افزود: در این خصوص تاکید شده است که در ایام باقی مانده از سال جاری به هر ترتیب که امکان دارد رسیدگی‌ها تسریع شود، البته این تسریع در رسیدگی‌ها به این معنی نیست که خدای ناکرده کیفیت رسیدگی ها کاهش یابد،  بلکه باید به گونه‌ای کار پیش رود که علاوه بر اینکه سرعت رسیدگی‌ها افزایش می‌یابد در کیفیت تاثیر نگذارد که لازمه این کار هم یک کار جهادی و جهادگونه است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری افزود: مسئله دیگر موضوع حقوق عامه است. در سالهای اخیر در این خصوص گام‌های خوبی برداشته شده است. اما لازم است که موضوع حقوق عامه بسیار تخصصی‌تر پیگیری شود. در خصوص مسائل پیشگیرانه و حقوق عامه تاکید شده است که اقدامات قضایی در حوزه دادسراها پیگیری شود و اکنون در تشکیلات دادستانی کل کشور هم امر حقوق عامه به یکی از معاونت‌های دادستانی کل اضافه شده است. چون در حقیقت یکسری از اقدامات پیشگیرانه با محوریت حقوق عامه در حوزه اختیارات دادستانی کل کشور می‌باشد. لذا اگر برنامه ریزی درستی وجود داشته باشد می‌توان با پیشگیری‌های لازم ورودی پرونده‌ها به دادسراها را کاهش داد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: یکی از راه‌هایی که ما به دنبال آن هستیم استفاده از نخبگان در دادسرای تهران است و از سال گذشته تاکنون اقداماتی داشته ایم که یکسری افراد نخبه که به ما معرفی می‌شوند با یکسری آموزش‌های تخصصی و ویژه در دادسرای تهران به کارگیری کنیم و امیدواریم برای سال آینده بتوانیم حداقل 50 نفر از این نخبگان را جذب کنیم تا صرفاً در دادسرای تهران مشغول به خدمت شوند.

گفتنی است در این جلسه القاصی‌مهر دادستان تهران و دیگر حاضرین در این جلسه به بیان مشکلات و نظرات خود پرداختند و پیشنهادات خود را در جهت رفع موانع و مشکلات موجود مطرح کردند.

کد مطلب: 76943
زمان انتشار: یکشنبه 22 دی 1398 - 14:43:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری