به روز شده: 2 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 76961
زمان انتشار: سه شنبه 24 دی 1398 - 02:43:07
مشاور عالی رئیس قوه قضائیه در برنامه پرونده ویژه سقوط هواپیمای اوکراین:

سیلی مجاهدین سپاه به آمریکا یک پیروزی عظیم برای ملت ایران است/ هدف آمریکا و انگلیس ایجاد آشوب است

سیلی مجاهدین سپاه به آمریکا یک پیروزی عظیم برای ملت ایران است/ هدف آمریکا و انگلیس ایجاد آشوب است
حقوق بشر  > ایران  - محمد جواد لاریجانی گفت: امروز ملت ما یک پیروزی عظیم در سیلی زدن به آمریکا را پشت سر دارد و پیروزی های بعدی نیز پیش روی ما است، در قضیه سقوط هواپیما باید با هم همدلی و سوگواری کنیم و به آمریکا و انگلیس اجازه ندهیم با ایجاد آشوب، فضای انتخاباتی کشورمان را برهم بزنند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمد جواد لاریجانی مشاور عالی رئیس قوه قضائیه در برنامه «پرونده ویژه» شبکه سه سیما با موضوع بررسی ابعاد رسانه ای و بین المللی سقوط هواپیمای اوکراینی، اظهار داشت :
این حادثه بسیار غم انگیز بود، متأسفانه ما تعدادی از شهروندان عزیز خود و سایر کشورها و تعدادی از دانشجویان نخبه کشورمان را در این حادثه از دست دادیم.

وی در ادامه با اشاره به غم از دست دادن سردار بزرگ و اسطوره و قهرمان ملی « شهید سپهبد سلیمانی»، افزود: دشمن با سوء استفاده از قضایای به وجود آمده روی زخم ملت ما نمک می پاشد.

لاریجانی درباره خبر سقوط هواپیما، گفت: بنده از همان لحظه که این خبر را شنیدم فکر کردم نقص فنی پیش آمده و یا شاید یک خرابکاری بوده برای اینکه سیلی که آمریکایی ها در عین الاسد خوردند اذهان عمومی را از آن دور کنند و یا اینکه یک خطای انسانی در سیستم هدایت هواپیما و یا خطای انسانی در صحنه جنگی به وجود آمده چون فضای ما یک فضای ملتهب نظامی بود؛ این احتمالات به ذهن می آمد. پس از این حادثه مسئولان سریع کمیته هایی تشکیل دادند و تمام احتمالات را بررسی کردند و به یک نتیجه رسیدند.

وی در پاسخ به اینکه چرا علت را همان روز اعلام نکردند، تصریح کرد: چون باید مسأله روشن می شد، من از همان روز اول برنامه های صدا و سیما را دنبال می کردم و می دیدم که تمام احتمالات را به طور طبیعی بررسی می کنند منتهی باید به یک جمع بندی می‌رسیدند.

مشاور عالی قوه قضائیه در ادامه درباره اینکه چرا مسئولان پدافند را به طور کامل رد می کردند، گفت: طبیعی است که مسئولان هواپیمایی و در سایر برنامه‌های مربوط ،این موضوع را رد کنند چون آنها در جریان عملیات نظامی نبودند و زمانی که حادثه ای اتفاق می افتد باید آثار آن را روی زمین بررسی کنند ، به نظرم 60 یا 70 ساعت برای بررسی این حادثه بی‌نظیر است چون در 50 سال گذشته نمونه هایی مانند این حادثه را دیدم برخی از آنها تا 6 یا 7 سال هم با وجود اینکه معلوم شد چه اتفاقی افتاده اما اعلام نکردند.

وی با قدردانی از صداقت مسئولان سپاه ، گفت: صداقت مسئولان سپاه ناشی از فداکاری ذاتی آنها است؛ این یک رکورد جهانی است که یک کشوری قاطعانه نتایج بررسی های خود را اعلام کند و مسئولیت بپذیرد.

لاریجانی درباره اینکه اگر این پرواز داخلی بود اعلام نمی کردند چون پرواز خارجی بود اعلام کردند، خاطرنشان کرد: این یک سوء استفاده تبلیغاتی است که دشمنان ما با استفاده از رسانه های دروغ پردازشان از دروغگوی بزرگ قرن که رئیس جمهور آمریکا است تا دروغ های رسانه ای آنها، علیه ما بکار می گیرند. البته این دروغ ها مهم نیست، مهم این است که نمونه های دیگر خارجی حتی بعد از چند سال حاضر نشدند اعلام کنند و مسئولیت آن را بپذیرند.

وی تأکید کرد: برای ما مهم و تأسف بار از دست دادن دانشجویان نخبه است که خارجی و داخلی هم ندارد. در این قضیه شجاعت نظام ما قابل تقدیر است ، خطا صورت گرفته و توجه به این خطا برای ما مهم است منتهی بین اتفاق خطا و موضوعی که آمریکا میدان دار آن است بسیار تفاوت است . در شرایط بحران ، اولین موضوع مهم خویشتنداری است و ما باید به اعصابمان مسلط باشیم ، ثانیأ، آنهایی که از این حوادث سوء استفاده می کنند چه داخلی و چه خارجی ، باید بدانیم کلیدواژه های انها چیست.

مشاور عالی قوه قضائیه با بیان اینکه یکی از کلیدواژه های مهم در این حادثه ، مسأله اعتراض است، گفت: اینجا به جای اعتراض باید همدلی، سوگواری ، تقاضای پیگیری و مشخص کردن حدود تقصیر صورت بگیرد ؛ بحث خطا که دیگر اعتراضی ندارد. چرا آقای ترامپ از همان روز اول می گوید ما این اعتراضات را پیگیری می کنیم و ادامه آن را دنبال می کنیم؟! چون این همان علامت سوء استفاده است . او از اجساد تکه پاره فرزندان ما سوء استفاده می کند. یا مثلأ نخست وزیر انگلیس که در اخلاقیات و غیرمعمول بودن شبیه ترامپ است اعلام می کند که این قدم اول است! بسیار احمقانه است ، قدم آخر چیست؟ ما بررسی کردیم و شجاعانه هم اعلام کردیم.

وی ادامه داد: در هر بررسی این قدم آخر است، بوریس جانسون چرا می گوید این قدم اول است ؟  چون آنها قصد سوء استفاده از اجساد فرزندان ما را دارند. امروز هر کسی مردم را به اعتراض دعوت می کند بدانید که قصد سوء استفاده دارد. چه نماینده مجلس باشد و چه کاندیدای انتخابات، چه سلبریتی باشد و چه دانشگاهی.

لاریجانی در خصوص اینکه می گویند می‌خواهیم عزاداری کنیم ، گفت: عزاداری کار خوبی است اما این شرایط ، شرایط عزاداری ، غمگساری و کاهش آلام نیست ، البته تقاضای پیگیری، دقت و اینکه ببینیم چرا اشتباه شد و چه کسی در این زمینه مسئول است کار درستی است که مسئولین مربوطه این مسائل را بررسی می کنند. اگر خرابکاری هم باشد کار همانهایی است که دنبال سوء استفاده هستند. یعنی ترامپ وحشی ، جنایتکار و تروریست غذای دیگری را میخورد، به ناموس دیگری تجاوز می کند و همچنین دیگران را میکشد؛ این منطق آمریکا است. می گویند چون ما قدرت داریم می توانیم هر کاری خواستیم انجام دهیم هر کسی را خواستیم بکشیم و نفتشان را بگیریم! این توحش به معنای دقیق کلمه است نه به معنای تبلیغاتی.

وی با تأکید بر اینکه ترامپ رئیس یک نظام وحشی است و از چنین آدم وحشی هر جنایتی برمی آید، گفت: پس جلسه عزاداری نباید تبدیل به یک جلسه توهین به مقدسات شود و شعارهایی که آقای ترامپ و جانسون دنبال آن هستند را نباید دنبال کنند؛ این توهین بزرگ به ملت ماست. ملتی که در تشییع پیکر مطهر شهید سپهبد سلیمانی صحنه های بی‌نظیری را به نمایش گذاشتند و الان عزادار عزیزان از دست رفته در سقوط هواپیمای اوکراینی هستند.

دبیر اسبق ستاد حقوق بشر در خصوص مقایسه جرأت نظام ایران و آمریکا در حمله موشکی عین الاسد ، گفت: دولت ترامپ درباره اتفاقی که در عین‌الاسد افتاد تا به امروز هیچ گزارشی نه به کنگره ارائه داده و نه به مردم . تنها در حرکات عجیب و غریب خواست بگوید که هیچ اتفاقی نیفتاده! همه آنها می دانستند که چه اتفاقی افتاده اما جرأت بیان آن را ندارند . اما ملت ما از سیلی محکمی که نیروی قدرتمند و جانبازان سپاه ما در عین‌الاسد به آمریکا زد زود باخبر شدند. این ضربه از لحاظ استراتژیک بسیار معنادار است . یعنی غیر از انهدام پایگاه نظامی آمریکا مسأله مهمی اتفاق افتاد و آن این است که دیگر آمریکا نمی تواند به زور خود بنازد و بگوید چون من بمب اتم دارم باید از من بترسید، این دوره زورگویی تمام شد.

وی افزود: با این اتفاق مشخص شد مقاومت زمینه های بسیاری دارد؛ مشخص شد ملت ایران در مقابل سیطره، مقاومت عظیمی دارد. ملت ایران ملت شجاعی است که از آمریکا نمی هراسد. دقیقأ به همین دلیل ملت ما و دانشجویان ما باید بسیار تیزهوش باشند و اینکه هر کسی شعاری داد او را دنبال نکنند، کار درستی نیست ، تعجب می کنم اساتید دانشگاه کجا هستند باید دانشجویان را آگاه و توجیه کنند. ما باید با هم همدلی و سوگواری کنیم نه اینکه شعارهای آمریکا را دنبال کنیم. این ملت عظیم جلوی آمریکا ایستاده است. بصیرت و خویشتنداری اینجا کلید است و ان‌شاالله ملت ما از این بحران نیز رد می شود.

لاریجانی یادآور شد: امروز ما یک پیروزی عظیم در سیلی زدن به آمریکا را پشت سر داریم و پیروزی های بعدی ما نیز پیش روی ماست.

وی در پاسخ به اینکه چرا می‌خواهند سقوط هواپیمای اوکراینی را با ایرباس مسافربری ایران که توسط ناو آمریکایی مورد هدف قرار گرفت شبیه‌سازی کنند و قصدشان از این موضوع چیست؟ گفت: این مقایسه ، مقایسه درستی نیست؛ دقیقأ بر همان ملاحضات فنی آمریکا با تصمیم و با محاسبه هواپیمای مسافربری ما را زد و دلیلش این بود که می خواست بگوید در مسأله جنگ نمی گذاریم ایران پیروز شود و این موضوع را آمریکایی‌ها در وین واضح بیان کردند و تا حدی دولت شوروی سابق هم با آنها همگرا بودند. می گفتند حالا که ما نمی توانیم عراق را پیروز کنیم نباید بگذاریم ایران عراق را بگیرد، ما اصلأ نمی خواستیم عراق را بگیریم ما در جنگ پیروز شدیم، منتهی آمریکایی ها ایرباس ما را با تصمیم قاطع و با هدف عملیات زدند.

مشاور عالی قوه قضائیه افزود: پس از آن از افسر ناو آمریکایی که ایرباس ایران را مورد هدف قرارداده بود تقدیر کردند و به او مدال دادند در حالی که آن یک جنایت بود. من این موضوع را در سازمان ملل آن زمان مطرح کردم ، گفتند ما به ایرانی بودن هواپیما کار نداشتیم ! آنجا یک افسر نیروی دریایی با قهقهه ایرباس ما را هدف گرفت و یک جنایت بزرگ مرتکب شد اما اینجا فرزندان همین ملت مسئول امنیت هوایی کشورمان را در شرایط عملیات بزرگ نظامی برعهده داشتند؛ آنچه که در عین الاسد اتفاق افتاد 70 سال است که اتفاق نیفتاده و آمریکا تهدید جدی کرده بود که 52 نقطه کشورمان را مورد هدف قرار می دهد؛ مسئولان ما تهدیدها را باید جدی بگیرند.

وی گفت: یکی از خدمات عظیم سپاه در امنیت هوایی را در سال های قبل برای شما مثال بزنم؛ زمانی در این مملکت هر هفته دو هواپیما توسط عناصر وابسته به منافقین و سازمان سیا دزدیده می شد ، تا اینکه مسئولیت حفاظت از هواپیماها به سپاه واگذار شد، از آن لحظه به بعد یک هواپیما دزدیده نشد و سپاه در این خصوص شهید داد و به جایی رسید که مزدوران منافق می گفتند اگر کسی بخواهد هواپیما بدزدد کارش تمام است، باید این پروژه را رها کنیم. پس سپاه غیر از حفاظت از امنیت هوایی کشورمان، در حفاظت از جان مسافرین ما در هواپیماها خدمات عظیمی انجام داده است.

لاریجانی تأکید کرد: امروز فضای ایران یکی از امن‌ترین فضاهاست. از لحاظ استراتژیک بهترین راه اتصال هوایی شرق و غرب، ایران است و این یکی از نعمت های بزرگ الهی است. بنابراین چنین مقایسه ای نه درست است نه جالب. نکته جالب در مقایسه نیروی نظامی ما و آمریکا این است که نیروی نظامی آمریکا وقتی یک جنایت بزدلانه مرتکب می شوند حتی جرأت بیان آن را ندارند، اما مسئولین ما وقتی خطا اتفاق می افتد صریح آن را بررسی میکنند. فلذا مقایسه ای هم اگر هست مقایسه در حوزه شجاعت باید باشد .

وی در پاسخ به اینکه چرا پروازها در آن لحظه ، لغو نشده بود، گفت: طبیعتأ اختیار پروازهای هوایی در حوزه مسئولیت سپاه نیست و حتمأ مسئولین آن بخش استدلال خاص خود را داشتند، از من بپرسید من میگویم فنی نیستم ولی محتاطانه تر این بود که لاقل برای 24 یا 48 ساعت پروازها باید لغو می شد. این بحثی است که همانطو که مقام معظم رهبری فرمودند باید ارزیابی و بررسی شود. درسی که رهبری به مسئولین دادند این بود که با مردم رک و راست باشیم . وقتی نتیجه تقریبأ قطعی شد رهبر معظم انقلاب فرمودند با مردم صادق باشید . این یکی از ویژگی های مهم جمهوری اسلامی و امام راحل است و ما باید از این موضوع پاسداری کنیم. مردم باید بدانند با یک گروه صادق طرفند.

دیپلمات برجسته کشورمان نکته دوم را مسأله پیگیری برشمرد و گفت: باید ببینیم چرا این اشکال پیدا شد؟ کمیته ها باید بررسی کنند و نتیجه را زود اعلام کنند. البته باید با حوصله و با دقت به آن پرداخته شود. ما نباید ناراحتی و غم روحی خود را در حرفه ای گری بودنمان نشان دهیم.

وی در پاسخ به اینکه واکنش بین المللی ما در این خصوص باید چگونه باشد؟ گفت: در این زمینه چند جبهه بین المللی وجود دارد. یکی آمریکا است که می خواهد به نحوی در جنایتی که مرتکب شد و اقدام تروریستی خود را از فضای رسانه ای دور کند . در آمریکا حتی سیاسیون هنوز قانع نشدند که این جنایت موجه است. من سخنرانی ترامپ را در اوهایو گوش دادم و از میزان ناسزا و بد و بیراهی که به سپاه و  مجاهد بزرگ ما می دهد متوجه شدم که وضعیت بسیار بدی دارد ، یعنی یک جوری باید جنایت مرتکب شده را پوشش دهد. یک ضربه دیگر برای او این است که سیلی که در عین الاسد خوردند را پوشش دهد و به مردم ایران بگوید که احساس غرور نکنید.

لاریجانی خط دیگری که آمریکا دنبال می کند را خط آشوب توصیف کرد و افزود: آشوب خط آمریکا است ، آشوب ربطی به سوگواری ندارد. آمریکا از ایجاد آشوب چه هدفی دارد؟ می خواهد دولت را ضعیف و تکه پاره کند و نفعش را ببرد عین همان کاری که در لیبی و سایر کشورهای دیگر کردند، بنابراین ما باید خیلی هوشیار باشیم .

وی خاطرنشان کرد: آشوب نزدیک انتخابات است ، می خواهند انتخابات برگزار نشود و یا با آشوب برگزار شود که مردم انتخاب معقول خود را انجام ندهند. سیاسیون هم باید آگاه باشند و نباید از این فضا به نفعشان استفاده کنند اما باید بدانند فضای امروز رقابت در همدلی است نه در آشوب. در این فضا باید این دستاوردهای عظیم را پاسداری کنیم. این فضا، فضای عدم سوء استفاده و مخالفت با آشوب است . دانشجویان ما هر جا کلمه اعتراض و آشوب را شنیدند بدانند که این آدرس غلط است .

مشاور عالی قوه قضائیه در خصوص حضور سفیر انگلیس در نزدیکی دانشگاه امیر کبیر ، گفت: در آشوب هایی که در ایران اتفاق افتاده مستند صحبت می کنم. در فتنه 88 و پس از آن در فتنه های اخیر، ما همواره دیدیم یک مجموعه ای به رهبری آمریکا و متحدانش بخصوص رژیم صهیونیستی و انگلیسی ها و گاهی فرانسوی ها در این قضایا دست دارند. ما نباید بگذاریم اینها از آب گل آلود ماهی بگیرند . اینکه سفرای کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس در شورش های سایر کشورها دخالت کنند سابقه دارد . در اوکراین و ونزوئلا دخالت کردند، در هنگ کنگ دخالت کردند که اعتراض چین را بدنبال داشت . این اقدامات پرویی است و صد در صد مخالف وظایف آنهاست.

وی گفت: اینکه سفیر انگلیس می گوید در مراسم سوگواری خواسته شرکت کند در جوابش باید بگویم ما ساده نیستیم، مجلس سوگواری غیر از حضور در تجمعات اعتراضی است. اینها در تجمعات اعتراضی خط دهی می کنند و به آشوب ها دامن می زنند. باید بگویم که دموکراسی های سکولار - لیبرال آخر خط توحش است . بیش از 40 سال است که دست آنها را خوانده ایم .

 

کد مطلب: 76961
زمان انتشار: سه شنبه 24 دی 1398 - 02:43:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد