به روز شده: 12 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 76986
زمان انتشار: شنبه 28 دی 1398 - 11:41:08

القاصی دربازدیداز ندامتگاه تهران: بخشودگی سریع زندانیانی که‌شرایط عفو دارند/ دستور آزادی ۱۷۰ زندانی

القاصی دربازدیداز ندامتگاه تهران: بخشودگی سریع زندانیانی که‌شرایط عفو دارند/ دستور آزادی ۱۷۰ زندانی
قوه قضائیه  - دادستان تهران در بازدید از ندامتگاه تهران بزرگ، دستور آزادی ۱۷۰ نفر از زندانیانی که باقیمانده حبس آن ها کمتر از سه ماه بود برای اعطاء مرخصی منتهی به آزادی را صادر و دستور دادند بلافاصله لیست این افراد توسط معاونین و مسئولین زندان تهیه و با بررسی دقیق سوابق ، به آنها مرخصی منتهی به آزادی داده شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر علی القاصی دادستان تهران به همراه جمعی از معاونین ، قضات اجرای احکام و ناظر زندان و مدیران زندانهای استان تهران به منظور پیگیری مسائل و مشکلات زندان از ندامتگاه تهران بزرگ به صورت سرزده بازدید کردند.

در این دیدارهای چهره به چهره، درخواست ها ، مسائل ومشکلات زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات مقتضی در راستای انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست معظم قوه قضاییه حضرت آیت الله رئیسی صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید گردید.

دادستان تهران در این بازدید یک روزه دستور آزادی ۱۷۰ نفر از زندانیانی که باقیمانده حبس آن ها کمتر از سه ماه بود برای اعطاء مرخصی منتهی به آزادی را صادر و دستور دادند بلافاصله لیست این افراد توسط معاونین و مسئولین زندان تهیه و با بررسی دقیق سوابق ، به آنها مرخصی منتهی به آزادی داده شود.

 در بازدید و ملاقات های چهره به چهره، دادستان تهران دستوراتی را پیرامون رفع  مشکلات قضائی زندانیان در خصوص موضوعات ذیل  صادر و بر رسیدگی و اقدام عاجل به منظور پیگیری آنها تاکید کرد.

در خصوص آن دسته از محکومین که دارای احکام محکومیت متعدد بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام درجهت ادغام محکومیت آنها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

همچنین مقرر شد آن دسته از محکومینی که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریعتر با استقرار شورای حل اختلاف و با استفاده از ظرفیت قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آنها بعمل آید.

مقرر شد با بررسی کارشناسی توسط قضات زندان لیست کلیه زندانیانی که شرایط و استحقاق عفو موردی دارند در دستور کار کمیسیون عفو و بخشودگی جهت تقدیم به ریاست محترم قوه قضادیه قرار گیرد.

در ادامه تاکید شد ملاقاتهای حضوری زندانیان با لباس معمولی انجام و کرامت انسانی زندانیان بیشتر مد نظر قرار گیرد.

در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان و استفاده از سایر تسهیلات به خصوص آزادی مشروط و تعلیق باقیمانده حبس نیز دستوراتی از جانب دادستان تهران صادر شد و مقرر گردید که در این خصوص تسریع به عمل آید.

وی در خصوص آن دسته از محکومین که صرفاً  به خاطر رد مال در زندان هستند و توانایی پرداخت محکوم به را ندارند دستور دادند که با طرح دعوای اعسار و پیگیری آن در دادگاه ها، مساعدت لازم جهت تسهیل در امور صورت گیرد.

دادستان تهران در راستای اقدام عملی برای حل مسائل و مشکلات قضائی زندانیان، دستور دادند در روزهای آتی کلیه سرپرستان نواحی دادسراهای تهران به همراه کلیه قضات اجرای احکام درمحل زندان حاضر و به صورت میدانی و ملاقات چهره به چهره با زندانیان به صورت موردی مسائل و مشکلات آنها را پیگیری نمایند.

وی در پایان در راستای نظارت بر مسایل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام به موقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همینطور انتقال محکومین زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه حال خانواده آنها دستوراتی به مسئولین ذیربط صادر کرد.

کد مطلب: 76986
زمان انتشار: شنبه 28 دی 1398 - 11:41:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری