به روز شده: 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 77000
زمان انتشار: سه شنبه 1 بهمن 1398 - 10:46:31

سرانجام بیمه زنان بدسرپرست و بی سرپرست در بودجه سال ۹۹

سرانجام بیمه زنان بدسرپرست و بی سرپرست در بودجه سال ۹۹
زنان  - در لایحه ارسالی دولت به مجلس بودجه بیمه زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست حذف شده است اما رایزنی ها برای بررسی اختصاص بودجه ای به این بخش در مجلس ادامه دارد چرا که این قشر از جامعه برای حفظ امنیت اقتصادی خانواده نیازمند به حمایت است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، هر خانواده ای برای حفظ امنیت نیاز به سرپرست دارد و این سرپرستی را مردان و زنانی به عهده دارند که برای بقای خانواده تلاش می کنند. اگر به هر دلیلی یکی از آنها نباشد جای خالی او را سرپرست دیگر پر می کند.

در کشورمان زنان زیادی سرپرستی خانواده را به عهده دارند . مشاور امور زنان و خانواده ریاست جمهوری  پیش از این اعلام کرده بود در حال حاضر بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در سراسر کشور وجود دارد.

طبیعتأ این زنان به تنهایی نمی توانند مسئولیت خانواده را بر دوش بکشند و باید از نیازهای حمایتی دولت بهره مند شوند . یکی از حمایت های دولت بیمه زنان بدسرپرست و بی سرپرست است که بخشی از بودجه کل کشور به آن اختصاص پیدا می کند. این در حالی است که در بودجه سال ۹۹  که بخشی از کل بودجه برای زنان در نظر گرفته شده، بند مربوط به بیمه زنان بدسرپرست و بی سرپرست حذف شده شده است .

مرکز پژوهش‌های مجلس در جدیدترین گزارش خود با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور ؛ حوزه زنان و خانواده» آورده است: در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، ذیل تبصره «۱۴»، بند «۲۴» در مجموع ۳۱۰.۰۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح معیشتی خانوار از محل منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته شده است.

این گزارش در ادامه به موضوع حذف موضوع بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست از مصارف جدول هدفمندی یارانه‌ها از تبصره «۱۴» بند «۲۵» اشاره می کند و می افزاید: طی سنوات گذشته برای موضوع «بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست» از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها در کنار موضوع رفع فقر از افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی، اعتبار در نظر گرفته می‌شد که این رقم در سال گذشته، سه هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می کند: این در حالی است که با توجه به افزایش نرخ تورم در کشور و آسیب‌پذیری زنان سرپرست خانوار از این مسئله، الزام دولت به اجرای بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست ضروری بوده و تا حدودی می‌تواند از چالش‌های پیش‌روی این خانواده‌ها به‌ویژه نگرانی از تأمین آینده و فقر اقتصادی بکاهد.

با توجه به اهمیت بیمه زنان بدسرپرست و بی سرپرست کمیته زنان، خانواده و ورزش کمیسیون فرهنگی مجلس مجددا پیشنهاد این بند را جهت اضافه‌شدن در مصوبات مجلس ارائه کرد که در کمیسیون اجتماعی پس از بحث و بررسی پیشنهاد شد تا مبلغ  ۴۰۰ میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست در بودجه سال  ۹۹ همچون سال‌های گذشته در نظر گرفته شود.

کد مطلب: 77000
زمان انتشار: سه شنبه 1 بهمن 1398 - 10:46:31
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب