به روز شده: 1 ساعت و 49 دقیقه قبل
کد مطلب: 77057
زمان انتشار: دوشنبه 7 بهمن 1398 - 11:14:42

هندی ها زنجیره انسانی تشکیل دادند

هندی ها زنجیره انسانی تشکیل دادند
حقوق شهروندی  - زنجیره انسانی به طول ۶۲۰ کیلومتر از شمال تا جنوب ایالت کرالا در اعتراض به اصلاحات قانون شهروندی هند ایجاد شد.

به گزارش ایرنا، نشریه " تایمز او ایندیا" روز دوشنبه نوشت: در این زنجیره انسانی که مقامات مهم ایالت کرالا از جمله سروزیر این کشور حضور داشتند، معترضان که تعداد آنها به ۷ میلیون نفر می رسید خواهان لغو فوری اصلاحات قانون شهروندی هند شدند.

معترضان همچنین سوگند یاد کردند که از قانون اساسی هند در مقابل اقدامات "مخرب" دولت این کشور محافظت کنند.

اعتراض شهروندان هندی-آمریکایی در ۳۰ شهر آمریکا 

همزمان با راهپیمایی مردم در داخل هند، شهروندان هندی ساکن آمریکا در ۳۰ شهر این کشور، در روز جمهوری هند به اصلاحات قانون شهروندی اعتراض کردند.

در شهر واشنگتن بیش از ۵۰۰ شهروند هندی-آمریکایی اقدام به راهپیمایی از مقابل کاخ سفید تا مقابل مجسمه گاندی در نزدیکی سفارت هند کردند.

سندیپ پاندی یک معترض هندی در واشنگتن گفت: مخالفت خشونت آمیز با  معترضان به اصلاحات قانون شهروندی و طرح ثبت نام شهروندی، زنان هندی زیادی را به خیابان ها کشانده است تا در مقابل این گونه اقدامات مقاومت کنند. در نهایت دموکراسی و قانون اساسی توسط مردم حفظ خواهد شد.

احسان خان رییس شورای مسلمانان هندی-آمریکایی گفت: اعتراضات نه تنها در هند بلکه سرتاسر جهان اتفاق می افتد و این نشان دهنده یک توافق جهانی علیه سیاست های دولت هند است.

بازداشت معترضان به اصلاحات قانون شهروندی در شهر چنای هند

پلیس هند روز یکشنبه معترضان به اصلاحات قانون شهروندی هند در شهر چنای پایتخت ایالت تامیل نادو در جنوب این کشور را بازداشت کرد.

مردم در این شهر در روز های شنبه و جمعه نیز به این اصلاحات اعتراض کرده بودند.

اصلاحات قانون شهروندی هند تاکنون تعداد زیادی از مردم هند را به خیابان ها کشانده است. در اولین روز از سال نو میلادی بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مردم در ایالت کرالا واقع در جنوب هند به خیابان ها آمدند تا نارضایتی خود را به این اصلاحات اعلام کنند. در دهلی نو، صد ها نفر همچنان به صورت بیست و چهار ساعته و با بی توجهی به سرمای بی سابقه در پایتخت هند، در خیابان "شاهین باغ" حضور دارند.

آمیت شاه وزیر کشور هند هفته گذشته  ضمن انتقاد از احزاب سیاسی مخالف در گمراه کردن مردم اعلام کرد که با وجود اعتراضات، اصلاحات قانون شهروندی لغو نخواهند شد.

تصویب قطعنامه در پارلمان اروپا علیه اصلاحات قانون شهروندی هند

درحالی که نارندرا مودی نخست وزیر هند قصد دارد برای نشست سالانه هند و اتحادیه اروپا در دو ماه آینده به بروکسل سفر کند، ۶۰۰ نماینده از ۷۵۰ عضو پارلمان اتحادیه اروپا به شش قطعنامه علیه اصلاحات قانون شهروندی و همچنین بازداشت رهبران سیاسی در کشمیر رای مثبت دادند.

نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا از احتمال وقوع " بزرگ ترین بحران بی هویتی" در جهان به دلیل اصلاحات قانون شهروندی ابراز نگرانی کردند.

دولت هند در واکنش به این قطعنامه پارلمان اروپا اعلام کرده است که اصلاحات قانون شهروندی هند و وضعیت جامو و کشمیر کاملا امور داخلی هند است.

یک مقام هندی گفت: پارلمان اروپا نباید به روش ها و اقداماتی دست بزند که حقوق و اختیارات قانون گذاران مشروع و مورد انتخاب مردم در سایر مناطق جهان را زیر سوال ببرد.

قانون گذاران اتحادیه اروپا همچنین از وضعیت جامو و کشمیر پس از لغو امتیازات خاص جامو و کشمیر انتقاد کرده اند.

نخست وزیر هند ۵ اوت(۱۴ مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

دولت پس از لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی و بند ۳۵ قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

اصلاح قانون  شهروندی هند  در تاریخ  ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

اصلاح قانون شهروندی باعث شکل گیری اعتراضات گسترده در سرتاسر هند شده است. معترضان معتقدند که این اصلاحات به همراه طرح ملی ثبت نام شهروندان سبب هدف قرار گرفتن مسلمانان و تبعیض علیه آنان خواهد شد.

نارندرا مودی نخست وزیر هند، ماه گذشته  یک کارزار تبلیغاتی عمومی برای برطرف کردن تفسیرهای غلط از این قانون را آغاز کرد. نخست وزیر هند که از حامیان سرسخت این اصلاحات است اعلام کرده این اصلاحات به هیچ وجه علیه شهروندان مسلمان هند نیست.

کلید واژه: هند
کد مطلب: 77057
زمان انتشار: دوشنبه 7 بهمن 1398 - 11:14:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده