به روز شده: 5 ساعت و 47 دقیقه قبل
کد مطلب: 77106
زمان انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1398 - 12:57:43

سرکوب و خفقان شدید در فرانسه

سرکوب و خفقان شدید در فرانسه
حقوق بشر  > جهان  -  رئیس کاخ الیزه در حالی نسبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ابراز تاسف کرده و در سفر لهستان، بر بلندپروازی‌هایش برای رهبری قاره سبز ادامه داده و خواستار برقراری روابط نزدیک‌تر با ورشو برای شکل‌دهی به اتحادیه اروپای بدون انگلیس شده که اعتراض‌های مردم فرانسه به نظام سرمایه‌داری در این کشور، شصت‌وپنجمین هفته خود را نیز سپری کرد.

به گزارش ایرنا، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در سفر هفته گذشته خود به لهستان با تاکید بر نیاز اروپا به یک حرکت جدید در جهان، نگاه‌ها را به این سمت معطوف کرد که او به دنبال یافتن جایگزینی برای انگلیس در این اتحادیه و رهبری بر این نهاد است،‌ آن هم در حالی که در یک سال و نیم گذشته نشان داد که قادر به پاسخگویی به مطالبات مردم این کشور نیست و این مساله از نوامبر(آبان‌ماه) ۲۰۱۸ آغاز اعتراض‌ها به افزایش مالیات بر سوخت را کلید زد و به تدریج به تظاهرات گسترده علیه سیاست‌های اقتصادی دولت تبدیل شد.

اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های اقتصادی دولت و نظم سرمایه‌داری فرانسه موسوم به جنبش جلیقه‌زردها همچنان ادامه دارد و دیروز(شنبه ۱۹ بهمن‌ماه) شصت و پنجمین هفته این اعتراض‌ها بود.
در حالی که محبوبیت رئیس جمهوری جوان فرانسه براساس آخرین نظرسنجی‌ها در حال کاهش است و معترضان خواستار استعفا و کناره‌گیری او از قدرت هستند اما مکرون بی‌توجه به خواسته‌ها و مطالبات مردمی در داخل کشور توان خود را برای تشکیل اروپایی واحد مضاعف کرده است.

کاخ الیزه بر مواضع خود درخصوص سیاست‌های اقتصادی دولت از جمله برنامه اصلاحات بازنشستگی همچنان تاکید دارد و حاضر به عقب‌نشینی نیست و از سوی دیگر معترضان فرانسوی از همه صنوف وعده کرده‌اند تا زمانی که دولت از این برنامه عقب‌نشینی نکند همچنان به اعتصاب‌های خود ادامه خواهند داد. اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی در فرانسه وارد سومین ماه خود شده است.

به گزارش روزنامه لوفیگارو فرانسه، دیروز با وجود اعلام ممنوعیت از سوی دولت برای برگزاری تظاهرات، جلیقه‌زردها باز هم خیابان‌های پاریس را به محاصره درآوردند. تظاهرات جلیقه‌زردها در فرانسه در دیگر شهرها از جمله بوردو و تولوز نیز ادامه داشت.

پلیس فرانسه روز شنبه بار دیگر بدون توجه به اعلام ممنوعیت استفاده از نارنجک‌های گاز اشک‌آور علیه معترضان، به این سلاح برای کنترل اعتراض‌ها متوسل شد. در روز گذشته پلیس ۳۲ تن از معترضان را بازداشت کرد و خیابان‌های بوردو شاهد درگیری نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان بود.

ده‌ها نفر از تظاهرکنندگان اواسط دیروز در میدان کاخ سلطنتی پاریس در حوالی شورای دولتی تجمع کردند که پلیس شماری از آنها را دستگیر کرد.
در شهر بوردو، بین معترضان و پلیس درگیری رخ داد و طبق ویدئوهای منتشر شده، تعداد زیادی از نیروهای پلیس از نارنجک‌های اشک‌آور علیه معترضان استفاده کردند.

در شهر تولوز نیز عصر دیروز، پلیس از گلوله‌های پلاستیکی (ال.بی.دی) فلش بال و نیز نارنجک‌های گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرد که نشان‌دهنده بی‌توجهی پلیس به تصمیم‌های دولت است.
کاخ الیزه تلاش کرد در زمان‌هایی در طول یک سال و نیم گذشته با دادن وعده‌هایی به مردم از شدت اعتراض‌ها بکاهد؛ اگرچه از تعداد جمعیت تظاهرکنندگان کاسته شد اما این اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها علیه برنامه اصلاحات بازنشستگی همچنان پابرجاست و رکورد طولانی‌ترین مدت زمان اعتراض‌ها را ثبت کرده است.

 

کلید واژه: فرانسه
کد مطلب: 77106
زمان انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1398 - 12:57:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد