به روز شده: 5 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 77107
زمان انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1398 - 13:21:40

حذف بند محکومیت "معامله قرن" از پیش‌نویس قطعنامه فلسطین در شورای امنیت

حذف بند محکومیت
حقوق بشر  > جهان  - پس از انجام برخی اصلاحات در پیش‌نویس اولیه محکومیت طرح صلح آمریکا از متن پیش‌نویس قطعنامه فلسطینی که قرار است سه‌شنبه در شورای امنیت به رای گذاشته شود، حذف شد.

 

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، در پیش‌نویس قطعنامه جدیدی که روز جمعه به اعضای شورای امنیت ارائه شد، طرحی که آمریکا ۲۸ ژانویه سال جاری میلادی برای به اصطلاح صلح خاورمیانه ارائه کرد (معامله قرن)، به منزله انحراف از استانداردهای توافق شده بین‌المللی برای توقف پایدار درگیری‌های دو طرف فلسطینی-اسرائیلی است که در قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل نیز به آنها تصریح شده است.

ساختار اولیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای که فلسطینی‌ها به واسطه تونس و اندونزی، دو عضو غیردائم شورای امنیت به این شورا ارائه کردند، حاوی ابراز تاسف شدید شورای یاد شده بود زیرا طرح صلح آمریکا ناقض قوانین بین‌المللی است.

اما کاهش شدت قطعنامه‌ای که همچنان شامل محکومیت شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی و حمایت از راه‌حل تشکیل دو کشور بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ است، باعث نمی‌شود آمریکا از حق وتوی خود علیه آن استفاده نکند.

در نسخه اصلاح شده این پیش‌نویس بند "محکومیت تمامی اقدامات خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان از جمله اقدامات تروریستی و تحریک‌آمیز و تحریک به خشونت و ویرانی" افزوده شد.

در این نسخه جدید درخواست برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اسرع وقت درباره خاورمیانه حذف شده و در آن تنها به یادآوری این نکته بسنده شده که چنین درخواستی در متن قطعنامه سال ۲۰۰۸ سازمان ملل آورده شده است.

طبق بیانیه هیئت فلسطین در سازمان ملل، قرار است پیش‌نویس یاد شده پس فردا (سه‌شنبه) در شورای امنیت به رای گذاشته شود و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این جلسه شورا سخنرانی خواهد کرد و پس از آن نیز در نیویورک کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با ایهود المرت، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی خواهد داشت.

فلسطینی‌ها، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی با طرح صلح آمریکا برای خاورمیانه موسوم به "معامله قرن" که در آن قدس به عنوان "پایتخت اسرائیل" به رسمیت شناخته شده و کشور مستقل فلسطین به پایتختی شهرک ابودیس واقع در شرق قدس تشکیل می‌شود، مخالفت کردند.

طبق این طرح، رژیم صهیونیستی غور اردن و بیش از ۱۳۰ شهرک واقع در کرانه باختری اشغالی را به اراضی تحت اشغال خود اضافه می‌کند.

 

کد مطلب: 77107
زمان انتشار: یکشنبه 20 بهمن 1398 - 13:21:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد