به روز شده: 2 ساعت و 44 دقیقه قبل
کد مطلب: 77185
زمان انتشار: شنبه 3 اسفند 1398 - 17:33:23

پادشاهی رعب و وحشت/ ولیعهد سعودی ناقض حقوق بشر

پادشاهی رعب و وحشت/ ولیعهد سعودی ناقض حقوق بشر
حقوق بشر  > جهان  - از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در عربستان، پرونده سنگینی از نقض حقوق بشر در عربستان به شیوه های مختلف از شکنجه جسمی و تلاش برای تجاوز جنسی به زندانیان سیاسی زن گرفته تا ناپدید شدن قهری بازداشت شدگان تشکیل شده است.

هیچ نهاد حقوق بشر بین‌المللی در جهان نبوده که در گزارش ماهیانه یا سالیانه خود به موارد نقض آشکار حقوق بشر در زندان های عربستان را - در سایه سکوت جامعه بین المللی و نبود هرگونه اقدامی برای تضمین پایان یافتن نقض حقوق بشر در داخل عربستان - نپرداخته و آن مستندسازی نکرده باشد.

بارزترین پرونده شکنجه‌ای که مردم عربستان و جهانیان در داخل زندان های عربستان شنیده اند، پرونده لجین الهذلول از فعالان زن زندانی است که به گفته خواهرش، در معرض شکنجه جسمی از جمله شوک الکتریکی و تعرض جنسی قرار گرفته است.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز در گزارشی از "تشدید سرکوبگری در دوره بن سلمان خبر داده و اصلاحات مورد ادعایی او را زیر سوال می برد".

این سازمان به نبود کامل بازخواست مسئولان درباره موارد مداوم نقض حقوق بشر از زمان تصدی ولایتعهدی توسط بن سلمان در نیمه سال 2017 میلادی اشاره کرده است.

این گزارش به تلاش بن سلمان برای پنهان شدن در پس پرده "جلوه های پر زرق و برق مدرنیته و پیشرفت در حوزه زنان و جوانان" اشاره و تاکید کرده است که در پس این ظاهر پر زرق و برق، "واقعیت تاریخی نهفته است و بن سلمان در تلاش برای کنار زدن هر فردی در عربستان است که در مسیر بالارفتن او از پلکان سیاست" است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: جنبه سرکوبگرانه پرونده داخلی ولیعهد سعودی تا قبل از اکتبر سال 2018 میلادی آنطور که باید و شاید زیر ذره بین بین المللی قرار نداشت تا اینکه در آن زمان، قتل وحشیانه جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه به افکار عمومی جهان شوک وارد کرد و باعث شد تا وضعیت حقوق بشر در عربستان زیر ذره بین همه جانبه تری قرار گیرد.

قطری ها نیز از موارد نقض حقوق بشر عربستان در امان نمانده اند و شماری از آنها از زمان محاصره قطر در ژوئن سال 2017 میلادی بازداشت و به طور قهری ناپدید شده اند.

بعد از افشای اینکه یکی از فعالان به مدت دو سال کامل ناپدیده بوده است، سازمان دیده بان حقوق بشر اروپا - مدیترانه مستقر در ژنو نیز به نوبه خود بعد از مسئولان سعودی خواست که به پرونده ناپدید شدن قهری افراد در عربستان پایان دهند.

ناپدید شدن قهری یک جرم ضد بشری براساس قوانین بین المللی است و عربستان همچنان شاهد افزایش روز افزون شمار بازداشت شدگان است.

بازداشت ها در عربستان به گونه ای است که این امر باعث شد تا شبکه سی ان ان آمریکا، عربستان را "پادشاهی رعب و وحشت" توصیف کند زیرا هر فرد مخالف مسئولان سرکوب و به زندان می افتد.

 

کد مطلب: 77185
زمان انتشار: شنبه 3 اسفند 1398 - 17:33:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد