به روز شده: 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 77200
زمان انتشار: دوشنبه 5 اسفند 1398 - 18:04:08

باقری کنی: کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند/ فیلم

حقوق بشر  > ایران  - 
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند، گفت: این اقدامات، نه تنها تنبیه جمعی یک ملت بلکه شیوه‌ای مدرن از نقض حقوق بشر است و باید به جد توسط شورا پیگیری شود.

علی باقری کنی در چهل و سومین نشست شورای حقوق بشر

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر در چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل که از روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) شروع شده و تا ۲۰مارس (۱فروردین) ادامه دارد، مواضع کشورمان را در زمینه حقوق بشر تبیین کرد.


 

متن این سخنرانی به شرح ذیل است:


خانم رئیس، عالیجنابان، خانم­ها و آقایان

 

من مایلم به شما خانم سفیر، "الیزابت تیچی فیسلبرگر" بخاطر انتصاب به سِمت ریاست شورای حقوق بشر تبریک بگویم.

خانم­ها و آقایان؛

من از کشوری می­‌آیم که مردم آن بر اساس تعالیم کتاب آسمانی قرآن کریم بر این باورند که انسان­ها بدون درنظرگرفتن دین ، مذهب ، رنگ ، نژاد و قومیت مورد تکریم خداوند هستند (و لقد کرمنا بنی آدم) و تفاوتی میان انسان­ها از نظر جنسیت (زن و مرد) و تیره و قبیله نیست (یا أَیُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقناکُم مِن ذَکَرٍ وَأُنثى وَجَعَلناکُم شُعوبًا وَقَبائِلَ لِتَعارَفوا إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم). مردمی که باور آنها این است که اگر کسی انسان بی­گناهی را بکشد مانند این است که همه­‌ی انسان­ها را به قتل رسانده ­است (مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا). مردمی که معتقدند اگر کسی انسانی را از هلاکت نجات دهد مانند این است که به همه­‌ی انسان­ها حیات بخشیده است (وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا).

کرامت انسانی در اسلام به عنوان "اصل اساسی" در نظر گرفته شده است و تمام سیاست­های دیگر اعم از دولتی یا خصوصی بر اساس این اصل ساخته می­‌شود. ایران که به موجب قانون اساسی خود یک دولت اسلامی است، در سیاست گذاری ملی خود از همین اصل پیروی کرده است.  به عنوان مثال، با وجود همه تهدیدات و فشارهای امنیتی علیه کشور، بر اساس فتوای آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری ، هم بعنوان رهبر مذهبی کشور و مقام ارشد کشور و فرمانده کل نیروهای مسلح ایران، در دکترین امنیت ملی ایران، تولید یا استفاده از سلاح کشتار جمعی ممنوع است.

در همین راستا، "دستورالعمل­‌ حفظ کرامت و ارزش های انسانی در قوه قضائیه" ، اخیراً به عنوان بخشی از سیاست­های قضایی برای ارتقاء حقوق بشر به تصویب رسیده است. این دستورالعمل براساس اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هست. بر اساس این دستورالعمل­‌، مراحل قانونی، استقلال قضات، دادرسی عادلانه، دسترسی به مشاور حقوقی، ممنوعیت بازداشت خودسرانه، ممنوعیت شکنجه، برابری همه در برابر قانون و سایر عناصر اساسی دادرسی منصفانه، در قوه قضائیه تضمین می­‌شود.

من می­‌خواهم با بیان این مثال­ها، این واقعیت را روشن کنم که سیاست­های جمهوری اسلامی ایران، بر مبنای حقوق و کرامت انسانی به عنوان یک بخش اساسی در دین ما بنا شده است، برخلاف برخی دیگر از کشورها که تظاهر به ارتقاء حقوق بشر می­‌کنند اما سیاست­های بین­‌المللی حقوق بشر خود را بر اساس انگیزه­‌های سیاسی پایه­‌گذاری می­‌نمایند.

خانم ها و آقایان

متأسفانه حقوق بشر توسط بازیگران بین‌­المللی خاص، قربانی سیاست­های بین­‌المللی شده است که به ارتقاء حقوق بشر هیچ کمکی نکرده و اجرای قوانین حقوق بشر بین­‌الملل در سطح ملی و بین­‌المللی را تضعیف کرده است .

کشور من قربانی چنین برتری منافع سیاسی و اقتصادی، صرف نظر از تأثیر منفی آنها بر حقوق بشر یک ملت است. این داستانی طولانی است که در آن ایالات متحده آمریکا نقش اصلی را ایفاء کرده است.

از کودتای سال ۱۹۵۳، سرنگونی دولت منتخب ایران، تا حمایت از گروه های تروریستی به ویژه گروهی که بر اساس شواهد روشن مسئول قتل هزاران غیرنظامی بی گناه است و دفتر اصلی آن در واشنگتن مستقر است، تا حمایت از صدام در طی هشت سال جنگ تحمیلی علیه ملت ایران و تهیه سلاح‌های شیمیایی که علیه غیرنظامیان مورد استفاده قرار گرفت، و از شلیک به هواپیمای غیرنظامی ایرانی بر فراز خلیج فارس با ۲۹۰ مسافر، اعمال تحریم های غیرعادلانه و کور، تنها نمونه هایی از نادیده گرفتن حقوق بشر و به خدمت گرفتن آن در راستای منافع سیاسی است.

خانم ها و آقایان

تروریسم باید همچنین به عنوان یک موضوع حق بشری نیز در نظر گرفته شود. کشتار غیرنظامیان و برده‌­داری زنان، از بین بردن مردم بی گناه در سوریه و عراق، نمونه های دیگری از نقض اصول حقوق بشری توسط گروه‌های افراطی است که از حیث مالی و نظامی از سوی برخی کشورها حمایت می شوند. در این راستا، رئیس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا اقرار کرد که سیاست های آنها داعش را به عنوان وحشیانه ترین گروه تروریستی در خاورمیانه ایجاد کرده است..

همین کشور با هدف قرار دادن و ترور غیرقانونی شهید سپهبد قاسم سلیمانی، یک فرمانده ارشد نظامی نیروهای مسلح ایران که اکثر زندگی خود را صرف مبارزه با تروریسم در خاورمیانه می کرد، مرتکب اقدام تروریستی گردید. سپهبد سلیمانی از قربانیان بی گناه تروریسم در منطقه دفاع نموده و با به خطر انداختن جان خود و همراهانش، در طول سالها، در دفاع از مردان و زنان غیرنظامی که به احتمال زیاد در چنگال این گروه های افراطی در سوریه و عراق قرار می گرفتند، به پا خواست.

اینها نمونه های دیگری است که نشان می دهد چه کسی در حقیقت از حقوق بشر دفاع می کند و چه کسی وانمود می کند که در حال دفاع از حقوق بشر است اما در واقع در خدمت اهداف کوتاه مدت سیاسی و اقتصادی خود گام بر می دارد.

خانم رئیس

جدیدترین نقض سیستماتیک و خطیر حقوق بشر، اقدامات تنبیهی یکجانبه من جمله تحریم‌های یک جانبه است و ملت ایران، همچنان اصلی‌ترین قربانی آن است. ایالات متحده در صدد ایجاد یک رژیم بین المللی تحریم است که در آینده به نقض حقوق بشر در سطوح بین المللی می‌انجامد. در خصوص ایران، تحریم‌ها با هدف ممانعت از پیشرفت علمی جمهوری اسلامی، ابتدا علیه صنایع و تکنولوژی وضع شد که خود نقض «حق توسعه» بود.

سپس، تحریم‌ها علیه کل ملت ایران وضع شد؛ فارغ از نقش آن‌ها در سیاست، آیین‌ و مذهب، سن و سال و جنسیتشان؛ و هدفی نداشت جز اجبار مردم ایران به تسلیم شدن در برابر سیاست‌های امریکایی. این کلام من نیست، این سخنانی است که وزیر خارجه‌ی فعلی ایالات متحده امریکا به صراحت آن را بیان کرده است.

این سیاست جدید در واقع به دنبال ممانعت از دسترسی افراد به دارو و نیازهای اساسی است. از منظر حقوق بشر، برخی از ابعاد زندگی اجتماعی بشری به هیچ وجه ذاتا قابل تحریم نیست چرا که بخش اصلی زندگی بشری و محافظت از حقوق بشر است. علیرغم این که ایالات متحده امریکا مدعی است نیازهای اساسی مانند دارو و کالاهای (اساسی) تحریم نشده‌اند، تحریم تراکنش‌های مالی بین المللی و روابط بانکی به ممانعت از دسترسی به نیازهای اساسی بشری انجامیده است. متاسفانه، بسیاری از کشورها که شاید با چنین تحریم‌هایی موافق نباشند هم، به خاطر مزایای اقتصادی و سیاسی خود نه تنها با چنین رفتارهای غیر بشری - مانند آنچه در قبال ایران صورت می‌گیرد- مخالفت نمی‌کنند بلکه حتی ممکن است با تسلیم در برابر این رفتارها، از آن حمایت کنند. کشورهایی که ملت ایران را تحریم دارویی کرده اند، ناقض حقوق بشر نیستند، بلکه قاتل خود بشرند.  ما این رویکرد را «یک‌جانبه‌گرائی منفعلانه» می‌خوانیم که خطرناک‌تر از یک‌جانبه‌گرائی فعالی است که توسط ایالات متحده هدایت می‌شود.

کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند. این اقدامات، نه تنها تنبیه جمعی یک ملت بلکه شیوه‌ای مدرن از نقض حقوق بشر است و باید به جد توسط شورای حقوق بشر پیگیری شود.

خانم رئیس

نکته عجیب اینجاست که ایران در زمره ی کشورهایی است که از سوی سازوکارهای بین المللی حقوق بشری مورد انتقاد قرار می گیرد در حالیکه کشور من در حال تحمل رنج و هزینه های بالایی برای حمایت و محافظت از حقوق بشر می باشد. با نگاهی به خاورمیانه متوجه  می شویم  که اشغال سرزمین فلسطین و دیگر مخاصمات مسلحانه و تجاوز به سرزمین ها در واقع منبع اصلی نقض حقوق بشر در منطقه می باشد. ایران به خاطر حمایت از ملتهایی همچون فلسطین و یمن در مقابل نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه تحت تحریم می باشد. اگر ذره ای وجدان و آگاهی در میان بود، دنیا می بایست به جای سرزنش، تحمیل تحریم های غیرانسانی و نقض حقوق بشر ملت ایران، از این ملت برای تلاش‌هایش تمجید می‌نمود. می‌بایست به جامعه بین المللی و هیأتهای حاضر هشدار دهم که اقدام جدید علیه ملت فلسطین که به معامله ی قرن معروف می باشد، ممکن است به نقض همه جانبه ی حقوق بشر و یا حتی حذف یک ملت منتهی گردد. جامعه‌ی جهانی در صورت سکوت در مقابل رنج و اندوه غیرنظامیان یمنی و فلسطینی، می بایست نگاه مسئولانه داشته شود.

خانم رئیس

علیرغم تمام واقعیتهای تلخ، بیایید امیدمان را به آینده ای بهتر برای نسل‌های بعدی از دست ندهیم. فرزندان و نسل‌های بعد از ما حاصل بذری که ما امروز می کاریم را درو خواهند کرد. برایتان در منصب ریاست شورا موفقیت آرزو می کنم.

 

کد مطلب: 77200
زمان انتشار: دوشنبه 5 اسفند 1398 - 18:04:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد